„Co na ściany balkonowe zamiast płytek?” – Sprawdź! Niestandardowe a praktyczne rozwiązania.

artykuł

„Co na ściany balkonowe zamiast płytek?” – Sprawdź! Niestandardowe a praktyczne rozwiązania.

Jesteś na etapie budowy własnego domu z tarasem lub chcesz zaaranżować w ciekawy sposób swój balkon w mieszkaniu? Pewnie masz już dość przeglądania w kółko tych samych pomysłów . Ile można czytać rad o tym, jak może wyglądać Twój balkon. Ile jeszcze poznasz sposobów na sprzątanie, czy sadzenie pelargonii, które są oczywiste?
Ten poradnik da Ci praktyczną wiedzę i ciekawe pomysły, które możesz wdrożyć od razu. Gwarantuję Ci, że po jego przeczytaniu, już nie zadasz sobie pytania „Co na ściany balkonowe?”. Zaczynamy!


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


 

Ściany balkonowe po polsku

Wrocław balkony

Najbardziej typowym pomysłem w Polsce jest obłożenie ściany balkonowej „czymś trwałym, co przetrwa lata”. Wybór pada wówczas najczęściej na tynki mineralne, czyli tak, jak cały dom ma elewację – taką i balkon dostanie fasadę. Rozwiązanie banalne i proste, ale niekoniecznie estetyczne, czy praktyczne.
Ściany balkonowe „po polsku” będą więc tworzyć spójną całość z pozostałymi częściami domu. Nie będą za to kreować przyjaznej atmosfery.  Właśnie po to urządzamy balkon, by spędzać na nim czas ze znajomymi podczas imprezy, czytać książkę wtulając się w ukochanego pupila, czy prowadzić długie rozmowy przy lampce wina.
Dopiero od niedawna w Polsce zaczyna dostrzegać się trend urządzania balkonów. Wcześniej traktowane były po macoszemu – tynk strukturalny, płytki na podłodze i sznurki do rozwieszania prania. Czasem osoby palące decydowały się jeszcze na balkonową popielniczkę i ogrodowe krzesło, by pobyt był odrobinę wygodniejszy. Od jakichś 10 lat obserwujemy wzrost świadomości u Polaków: balkon może służyć nam także do rekreacji.

Do czego Ci balkon?

Balkon może oczywiście pełnić funkcje użytkowe. Znamy już opcję z zamianą tego miejsca w palarnię na dziesiątym piętrze bloku, czy osobistą suszarnię ubrań. Taras staje się także przedłużeniem mieszkania, a w zasadzie jego częścią czysto rekreacyjną – na czas od pierwszych oznak wiosny aż do końcówki słonecznej jesieni.
Coraz częściej umieszczamy więc na balkonie wygodne krzesła, fotele, ławeczki z miękkimi poduszkami, czy huśtawki. Do tego mała ława lub stoliczek boczny i już można myśleć o relaksie z kubkiem kawy w ręku. Wieczorem będzie to zaś świetne miejsce, by posłuchać spokojnej muzyki, która wprowadzi nas w świat snu.

Balkon jest także świetnym punktem spotkań – zarówno tych mniejszych, jak i większych. Jeśli lubisz długie rozmowy przy ziołowej herbacie i szarlotce, taras Ci to umożliwi. Będzie też ciekawym miejscem w trakcie imprezy, który pozwoli gościom zaczerpnąć świeżego powietrza i podziwiać gwiazdy. Na pewno wprowadzi grupowe rozmowy na nowe tory!
A wreszcie, nic nie stoi na przeszkodzie, by balkon stał się naszym małym ogrodem. Letnią porą możemy wystawić tam kuchenne zioła, które zyskają niebywałe rozmiary. Dostęp do tylu promieni słońca robi swoje! Możemy tu także hodować rośliny sezonowe, które kwitną podczas wakacji. Pelargonie, czy surfinie pięknie ozdobią balustradę balkonową.

Ściany balkonowe – co na nie położyć? Wersja praktyczna.

Płytki na balkonie

Kiedy już wiemy, że będziemy korzystać z balkonu – zaczynają się schody. Nie chcemy tynku mineralnego na ścianie, ale coś ciekawszego. Najlepiej, żeby przy tym był to materiał praktyczny. Większość osób, które projektują swoje balkony, zdaje się skupić na tym ostatnim. Bo co będzie najłatwiej sprzątać po przesadzaniu bazylii lub rozlanym soku?
Oczywiście płytki ceramiczne! W związku z tym to właśnie one królują na tarasach i balkonach. Są także naturalnym przedłużeniem podłogi, więc jest podwójnie praktycznie – do dwóch robót wołamy jedną ekipę remontową. Kupujemy te same kafle i jesteśmy zadowoleni, że przecież coś się na naszym balkonie zmieniło. Nadal jednak trudno będzie tu o jakąś większą estetykę.

Co na ściany balkonowe zamiast płytek?

Zastanówmy się więc w końcu nad tytułową kwestią. Co możemy położyć na ściany balkonowe zamiast płytek, aby stało się przytulnie? Jak sprawić, by taras stał się interesującym miejscem spotkań?

Zielona ściana Plantia

Zielona ściana plantia na balkonie

Fasady zewnętrzne ozdobione różnorodnymi kwiatami to marzenie wielu z nas. Wcale nie musimy mieć ręki do roślin, by cała zielona ściana znalazła się na naszym balkonie. Możemy wybrać dekorację ładną, a jednocześnie praktyczną: zielone ściany Plantia.

Rośliny sztuczne świetnie nadają się na balkony. Dlaczego?

  • Zawsze wyglądają perfekcyjnie,
  • Są odporne na czynniki atmosferyczne – opady, wiatr;
  • Nie reagują na słońce (są trwałe i kolorowe w cieniu, jak i w pełnym słońcu),
  • Nie przyciągają insektów i owadów,
  • Łatwo je umyć,
  • Izolują nas od hałasów,
  • Nic nie musisz z nimi robić!

Ostatni punkt jest jednym z najważniejszych. Kto by chciał ciągle bawić się w podlewanie, przesadzanie, czy zbieranie uschłych liści? Szczególnie gdy na dworze jest tak piękna pogoda! Wolelibyśmy inaczej spędzać czas w wakacje. A może nawet wyjechać na tydzień lub dwa w dalekie strony. Z zieloną ścianą Plantia możesz robić, co chcesz! Ozdoba Twojego balkonu poczeka, aż wrócisz, dalej ciesząc Cię unikalnym pięknem.
Odporność na czynniki atmosferyczne i słońce to na balkonie ważna kwestia. Silny wiatr, palące promienie UV, czy deszcze mogą szybko zniszczyć ozdoby ścienne. Jeżeli chcemy, by te przetrwały wiele lat (najlepiej z naszą minimalną ingerencją) rośliny sztuczne Plantia będą perfekcyjnym kompanem wielu letnich chwil!

Sztuczna trawa

Sztuczna ściana na balkonie

Podobne zalety do wyżej wymienionych ma sztuczna trawa. Pozwala nam na pełną swobodę i wolność. Mało czasu poświęcimy na jej pielęgnację – to tylko obmycie z kurzu i uczesanie trawy, by kształtowała się elegancko. Dobrej jakości sztuczna trawa na ścianę to także trwałość koloru, nawet pod silnym działaniem promieni UV.
Sztuczna trawa jest elegancka i może być idealnym tłem dla wielu aranżacji balkonu. Co na ściany? Wciąż się zastanawiasz? Sztuczna trawa to także możliwość łączenia z różnorodnymi dodatkami, takimi jak lampiony, napisy, urodzinowe serpentyny, czy świeże kwiaty cięte. Dekoracja uwolni w Tobie energię i kreatywność!

Kwiaty w donicach

Kwiaty na balkonie

Inspirujące w urządzaniu balkonów są kraje z południowej części Europy, czy Północy Afryki. Częstym elementem dekoracyjnym są tam donice wypełnione po brzegi żywymi kwiatami lub trawami ozdobnymi. Różnorodne gliniane pojemniki mogą tworzyć spójną całość lub być niesamowitą kolekcją bardzo zróżnicowanych pamiątek z różnych stron świata.
Nie jest to jednak metoda aranżowania, którą możemy zastosować do każdej ściany balkonowej. Co na to wypływa? Przede wszystkim wystawa tarasu. W głębokim cieniu możemy próbować z hodowlą wybranych traw ozdobnych, jednak musimy liczyć się z tym, że najpewniej będą karłowate, a ich kolor zimny i wypłowiały.

Drewno w każdej odsłonie

Drewno na balkonie

Zwrot ku naturze staje się coraz bardziej popularny, a drewno znowu wraca do łask! Popularne stały się ostatnio lamele, czy ażurowe przepierzenia wykonane z tego surowca. Niektórzy decydują się także, by wykorzystać drewno do ozdabiania ścian balkonowych.
Na co trzeba tu uważać? Ważne jest, by regularnie impregnować deski. Szczególnie gdy balkon nie ma zadaszenia i deszcz oraz słońce mają do niego swobodny dostęp. W takich warunkach drewno szybko się niszczy, jeśli go nie zabezpieczymy lakierem lub olejami. Można także pomalować deski farbą, by uzyskać styl francuskiej kawiarni lub domku w górach.

Grube zasłony

Zasłony na balkonie

Nie masz pomysłu, a zarządca nie pozwala Ci zamontować na balkonie niczego na stałe? Nic nie szkodzi! Ciekawym pomysłem, który szybko odmieni nastrój, będą grube, nieprzepuszczające światła zasłony. W zależności od wybranego koloru będą tworzyć zupełnie odmienny klimat. Możesz także pokusić się o marynistyczne wzory, czy modne paski.
Największym minusem tego rozwiązania jest jego nietrwałość. Grube zasłony łatwo ulegną zniszczeniom pod wpływem wiatru, czy deszczu. Dużo bezpośredniego słońca może zmieniać kolor tkanin, a nawet wypalać w niej dziury. Jest to jednak najszybsze rozwiązanie, które możemy zastosować niemal „od ręki”.

Kratki z pnączami

Kwiaty na ścianie

Osoby, które lubują się w roślinach, pewnie chętnie zdecydują się na montaż drewnianych stelaży. Po nich różnorodne pnącza będą mogły wspinać się i tworzyć najróżniejsze kompozycje. Na taki pomysł musimy mieć jednak sporo czasu i niejednokrotnie zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Po kilku latach wzrostu pnącza zewnętrzne mogą być niezwykle ciężkie, co jest istotne dla stabilności konstrukcji balkonu.
Pamiętajmy także, że o takie pnącza należy odpowiednio zadbać. Duże, podłużne donice z przepuszczalną ziemią, do tego regularne podlewanie (wzmożone w sezonie wakacyjnym), podcinanie, kształtowanie kierunku układania się pędów, a w przypadku niektórych gatunków – osłanianie roślin zimą przed przymrozkami.

Ściany balkonowe – co na dodatek?

To właśnie dodatki nadają w aranżacjach charakteru. Bez nich mamy do czynienia z raczej smutnym i zimnym minimalizmem, który przecież nie każdemu może odpowiadać. Co fantastyczne, dodatki na ściany balkonowe możemy umieścić już na istniejących rozwiązaniach bez konieczności przeprojektowania całej przestrzeni. Wystarczy dodać parę drobiazgów, by zmienić wystrój balkonu.

Markizy

Włosi wprost nie wyobrażają sobie domu mieszkalnego bez markiz w oknach. To właśnie one osłaniają przed palącym słońcem, którego nawet w Polsce jest już coraz więcej. By mniej odczuwać upały, a jednocześnie mieć możliwość wietrzenia mieszkania – postaw na markizy. Umożliwią Ci one także spędzanie czasu na balkonie, gdy dookoła wszystkich przepędzają do wnętrz gorące promienie słoneczne.

Lampiony i lampki

Klimat miejscu nadaje światło. Umiejętne nim operowanie pozwala stworzyć niepowtarzalną, wręcz magiczną atmosferę. Dodanie kilku lampionów na świece, czy kolorowych żarówek na ścianie będzie rewelacyjnym pomysłem. Pozwoli Ci także swobodnie spędzać czas na balkonie nawet o późnych porach – bez zapalania latarek, czy zimnych lamp zewnętrznych.

Kwiaty na ścianie

Nie musimy pokrywać całej ściany roślinami, by zmienić nasz balkon. Kwiaty mogą być dodatkiem do lameli, istniejącej nudnej elewacji, czy zasłony. Będą także świetnym obramowaniem dla okna. Wystarczy wybrać kolorowe pąki, które wraz z liśćmi utworzą pas zieleni. Kwiaty sztuczne będą idealne ze względu na swoją wytrzymałość oraz brak konieczności podlewania. Gotowe dekoracje to także szybki montaż.

Ścianki na balkony

Szklana ścianka na tarasie

Dobrym uzupełnieniem aranżacji są ścianki na balkony, umieszczane po bokach, a czasem i od przedniej strony. Często w ramach tej formy stosuje się pergole ogrodowe, rattanowe ściany, czy drabinki dla pnączy. Co nam dają ścianki na balkony?

  • Intymność,
  • Pochłanianie dźwięków,
  • Ochrona przed słońcem lub wiatrem.

Ścianki na balkony są bardzo przydatne. Pozwalają przede wszystkim na intymność. Osłonięcie się od przechodniów i sąsiadów to ważny element spędzania wolnego czasu na balkonie. Możemy wówczas poczuć się tam swobodnie, rozmawiając, słuchając muzyki, czy czytając książkę.
Możemy oddalić się od świata zewnętrznego, zanurzyć w tu i teraz. Dla dopełnienia tych wrażeń nie wystarczy więc ażurowa konstrukcja, która tylko pozornie osłania nas od innych. Jeśli chcemy nie widzieć tego, co dzieje się za ścianką na balkon, a jednocześnie odseparować się od hałasów – postawmy na zielone ściany Plantia. Gęsto utkane rośliny osłonią nas przed słońcem, wiatrem, ciekawskim wzrokiem oraz odgłosami rozmów.

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!