Ogród wertykalny – cena ponadczasowych dekoracji

artykuł

Ogród wertykalny – cena ponadczasowych dekoracji

Chętnie zatrzymujemy się na chwilę, by popatrzeć na gigantyczne zielone ściany w centrach handlowych, czy biurowcach. Podziwiamy ich naturalny wygląd, połączenia kolorystyczne, zaskakujące formy.  Piękno, detal, staranne wykonanie – to wszystko ma swoją cenę. Ogród wertykalny wymaga m.in. pielęgnacji, co bezpowrotnie pożera nasz czas i środki. Jaki jest prawdziwy koszt posiadania roślinnych dekoracji?

 

Wspaniałe ogrody wertykalne – cena sławy

Zielona ściana zewnętrzna

Obecnym trendem we wnętrzach są właśnie ogrody wertykalne. Cenę mocno dyktuje w tym wypadku podaż. Im więcej osób pragnie mieć swoją zieloną kompozycję, tym bardziej producenci mogą windować ich ceny. To tak jak z marketingiem słynnych lodów na patyku od youtuberów, które jeszcze przed oficjalną premierą były szalenie popularne. Wprawdzie ogrody wertykalne nie są aż tak przeszacowane, ale jednak płacimy tu za modny dodatek do wnętrza.

Dlaczego ogród wertykalny kosztuje tak dużo?

Kolejnym aspektem są dedykowane dodatki do ogrodów wertykalnych. O ile same moduły możemy znaleźć w okazyjnych cenach, o tyle stelaże będą kosztowały niemałą fortunę. Producenci doskonale o tym wiedzą, dlatego pojemniki na rośliny pasują tylko do konkretnych instalacji. Możemy wówczas samodzielnie zrobić konstrukcję pod ogród wertykalny. Cena takiej kompozycji będzie niższa, o ile nie zdecydujemy się na skomplikowany system nawadniania, którego nie będziemy w stanie wykonać sami.

Ogród wertykalny – cena dodatków

Dodatki ogrodnicze

Rośliny niejednokrotnie potrzebują naszej uwagi. Podlewanie dużej i wysokiej konstrukcji na dłuższą metę może być wyczerpujące. Szukamy więc technologii, które nam to ułatwią. Komputerowe systemy nawadniania kontrolują stan nawilżenia gleby i wysyłają wodę do doniczek, w których ziemia jest zbyt sucha. Tak innowacyjne rozwiązania są jednak drogie i wymagają systematycznej konserwacji.

Oświetlenie i ogród wertykalny, cena ciemnego pomieszczenia

Podlewanie jest standardową czynnością, którą trzeba wykonywać, by rośliny mogły żyć. Ogród wertykalny potrzebuje także dużo światła. Niestety, współczesne budownictwo, nakierowane jest na maksymalne wykorzystanie każdego 1m2. Ogród wertykalny w bloku ma więc trudne warunki. Chcemy bujnej dekoracji? Musimy dodatkowo zainwestować w systemy doświetlające. Są to specjalne żarówki, które emitują światło podobne do słonecznego. Dzięki niemu rośliny mogą dalej rosnąć.

Ogród wertykalny – sklep ma znaczenie

Ile ogrodów wertykalnych, tyle systemów ich zakładania. Producenci wymyślają różnorodne technologie wytwarzania. Część z nich połączona jest z systemami nawadniającymi, inne kładą nacisk na maksymalne „oddychanie” podłoża, różnorodne kształty donic na kwiaty, czy też patenty na dołączanie kolejnych modułów konstrukcji. Co firma, to inna myśl technologiczna, za którą konsument musi zapłacić.

Ogród wertykalny – cena za m2

Najważniejszy parametr, który dyktuje koszt ogrodu wertykalnego to oczywiście jego wielkość. Nie ma w tym nic dziwnego. Większa powierzchnia zapełniona bujną roślinnością po prostu musi kosztować więcej. Bardzo wdzięczna jest tu analogia do kupowania działki budowlanej. Zdecydowanie więcej zapłacimy za 3000 m2 ziemi niż za 2000 m2, nawet w tym samym miejscu. Nikt nam nie udzieli tutaj także jakiejś ogromnej zniżki. Większe pole musi mieć swoją wyższą cenę.

Ogród wertykalny – cena ostateczna

Ściana z mchu

 

Po analizie powyższych podpunktów łatwo dojdziemy do wniosku, że zielona dekoracja po prostu musi sporo kosztować. Ogród wertykalny z żywych roślin to jednak ciągłe dalsze wydatki. Wszelkie dodatki, jak doświetlenie, czy system nawadniania, to urządzenia, które pobierają prąd oraz wodę. Rachunki w Polsce raczej nie maleją, a ceny za energię ciągle są podnoszone, dlatego warto przemyśleć instalację żywej konstrukcji.

Ogród wertykalny – koszty błędów

Możemy więc postanowić, że rezygnujemy ze wszelkich dodatków. Konstrukcję zmontujemy sami i będziemy pilnować podlewania. Słoneczny salon pozbawi nas konieczności doświetlania i wszystko będzie pięknie grało! Jednak to, co na nas czyha to „humory” roślin żywych. W każdej chwili mogą zacząć więdnąć, usychać lub nabawić się insektów. Wówczas cały początkowy wydatek na roślinne okazy trzeba będzie powtórzyć…

Plantia ogrody wertykalne – sklep dla Ciebie!

Potrzebujesz ciąć koszty? Ogród wertykalny dalej Cię interesuje? To świetnie! Marka Plantia specjalizuje się w wysokojakościowych rozwiązaniach w konkurencyjnej cenie. Polskie ogrody wertykalne wyprodukowane są z tworzywa sztucznego, co sprawia, że efektem będziesz cieszyć się przez długie lata. Raz zainwestowane środki nie będą musiały być wkładane w inwestycję ponownie. Wystarczy wybrać ogród wertykalny Plantia, by przekonać się, że to najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!