Ogród wertykalny – jak zrobić niepowtarzalną ozdobę mieszkania?

artykuł

Ogród wertykalny – jak zrobić niepowtarzalną ozdobę mieszkania?

Ogrody wertykalne to trend, który przyszedł do nas z malezyjskiej dżungli, przyprowadzony przez francuskiego popularyzatora roślinności – Patricka Blanca. Jego idea pnączy zwisających z murów zaraża coraz więcej osób. Do tego stopnia, że chcemy odnaleźć w swoim domu ogród wertykalny. Jak zrobić samemu ciekawą, zieloną kompozycję? Przeczytaj dalej!

 

Jak zrobić ogród wertykalny w domu?

Zacznij od samego początku, czyli ustal, gdzie będzie najlepsze miejsce dla Twojego własnego ogrodu wertykalnego. Zastanów się, jak prawidłowo go wyeksponować. Poszukaj dla niego odpowiedniej przestrzeni, by roślinność mogła z niej swobodnie skorzystać. Ogrody wertykalne genialnie sprawdzają się na dużych, pustych ścianach. Staraj się, by były jedyną ozdobą w polu widzenia – wówczas osiągniesz estetyczny, klasyczny efekt, chroniąc się od „przeładowania” pomieszczenia bodźcami wizualnymi. Ogród wertykalny sprawdzi się równie dobrze jako element zawieszony na ścianie, kominie, kolumnie, we wnęce, czy na specjalnie stworzonej do tego celu ściance przenośnej. Przy wyborze miejsca ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Ogrody wertykalne – jak zrobić wrażenie?

Instalacja z elementami zieleni na ścianę

Kiedy już zdecydujesz, która ściana jest najlepsza, ustal, jaką jej część powinien zajmować ogród wertykalny. Jak jednak wykorzystać potencjał drzemiący w tej formie kompozycyjnej?  Przy małych powierzchniach, jak słupy, kolumny i przenośne ścianki – warto zdecydować się na ogród, który pokryje je w całości. Duże ściany to już kwestia naszej indywidualnej oceny. Zawsze ciekawy efekt daje umieszczenie kompozycji we wnęce, np. za telewizorem, przytwierdzonym do muru. W celu wydzielenia strefy dla roślinności wykorzystuje się również lamele, które przytwierdzone po bokach zielonego dzieła, tworzą dla niego interesujące obramowanie. Ogród wertykalny może także występować w formie konkretnego, samodzielnego kształtu, tj. plastra miodu, trójkąta, czy koła, przypominając nieco obraz bez ramy. Be względu na to, jaką formę wybierzemy, musimy poznać dokładne wymiary ogrodu wertykalnego.

Jak zrobić go samemu?

Zielona ściana w donicach

 

Wiele poradników proponuje, by samodzielnie stworzyć dzieło, zwane ogrodem wertykalnym. Według nich wystarczy odrobina zapału i chęci, by zainstalować kompozycję w domu. Pierwsza metoda to wykorzystanie euro-palet, które postawione w pionie mają tworzyć stelaż dla roślin. Drugą opcją jest zastosowanie kuchennych relingów, do których przytwierdzamy doniczki z hakami. Następny projekt zakłada wykorzystanie zasobów kultury zero waste. Zamiast wyrzucać plastikowe butelki po napojach, czy płynach do prania – dokładnie myjemy pojemniki i wycinamy w nich otwory odpływowe. Dodatkowo wycinamy także dziurki po bokach, które umożliwią montaż do ściany na stalowych linach. Butelki napełniamy ziemią i umieszczamy w nich sadzonki. Wszystkie te metody kosztują jednak wiele wysiłku dla efektu, który wcale nie jest taki pewny…

Jak zrobić ogród wertykalny, który przetrwa lata?

Najlepszą decyzją jest wybór ogrodu wertykalnego z linii Plantia. Kiedy już wybraliśmy miejsce na naszą kompozycję i dokładnie je zmierzyliśmy, wystarczy już tylko wybrać dwie rzeczy:

- moduł bazowy, który będzie przylegał bezpośrednio do powierzchni, osłaniając ją gęsto tkanymi liśćmi;
- rośliny, które zostaną umieszczone na obranej przez nas bazie.

Na tym niemal kończy się nasze zadanie. Dlaczego niemal? Co jeszcze musimy zrobić? Ogród wertykalny Plantia będzie od nas wymagać zawieszenia na ścianie i… cieszenia się z jego posiadania przez długie lata!

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!