Ogród wertykalny w kuchni i styl prowansalski

artykuł

Ogród wertykalny w kuchni i styl prowansalski

Ogrody wertykalne świetnie wpasowują się we wnętrzach nowoczesnych. Projektanci chętnie więc korzystają z tego rozwiązania przy stylizacjach oszczędnych w dodatki, minimalistycznych. O wiele rzadziej spotyka się ogród wertykalny w kuchni boho lub kolonialnej. Jednak mistrzostwem jest tu styl prowansalski. Bogaty w roślinność i zioła, jednak często pomijany przy aranżacjach ogrodów wertykalnych. W kuchni na styl prowansalski jest jednak parę możliwości, by wprowadzić zieloną ścianę z roślin i osiągnąć pełnię sukcesu.

 

Styl prowansalski – pochodzenie

Ta forma komponowania wystroju wnętrz pochodzi z regionu w południowo-wschodniej Francji, który nazywa się Prowansją. Znajdują się tam domy z kamienia, zielone wzgórza i słynne na cały świat pola lawendy. Artystów i innych członków francuskiej śmietanki przyciągały do tego miejsca nie tylko piękne krajobrazy, ale także niespieszny, wiejski styl życia, prowadzony przez jej mieszkańców. Bliskość natury i uznawanie jej za ważny element codziennego funkcjonowania zaraził wielu turystów, którzy odwiedzili francuską Prowansję. Tak mocno wyidealizowali sobie to miejsce, że do swoich domów przynieśli bajkowy styl dekoracji, który w zaledwie niewielkim stopniu, przypomina tamtejsze domostwa.

Cechy charakterystyczne stylu prowansalskiego

Cechy stylu prowansalskiego

Wnętrza prowansalskie to delikatne i subtelne aranżacje. Króluje w nich beż, złamana biel, pastelowe fiolety i zielenie. Jest to styl projektowania bogaty w dodatki, które jednak świetnie się uzupełniają. Główną ich podstawę będą stanowić liczne kwiaty polne (suszone, żywe, czy w formie nadruków), wiklinowe kosze i pojemniki oraz zdobione świeczniki, patery, a nawet klatki na ptaki. Jednak najbardziej charakterystyczną cechą tego stylu są meble. Najczęściej wykonane z drewna bielonego lub w pastelowych kolorach. Meble mają powyginane nogi, bogato zdobione ramy, a także liczne schowki i szufladki. W każdym detalu odnajdziemy coś intrygującego, szczególnie gdy stolarz zdecydował się na tzw. przecieranie koloru, co odzwierciedla wiejski styl.

Kuchnia w stylu prowansalskim

Jej niezbędnikiem są zioła w każdej postaci. Odnajdziemy tu zarówno wystawkę świeżych, jak i pozawijane w snopki suszone kiście lawendy lub rozmarynu. Meble kuchenne to białe szafki ze żłobieniami i witrynowymi przeszkleniami. Wiele z nich to formy otwarte, które pozwalają zobaczyć przepiękną porcelanę. Szafki bardziej zabudowane mogą być przyozdobione motywami róż i lawendy, koniecznie w stylu przecieranym. Do tego stalowy sprzęt AGD oraz pełne, drewniane blaty. Jeśli w dodatku możemy sobie pozwolić na kamienną posadzkę oraz odkryte, drewniane belki sufitowe – nasza własna kuchnia w stylu prowansalskim będzie gotowa!

Ogród wertykalny w kuchni prowansalskiej

Kuchnia w stylu prowansalskim

W pięknej Prowansji nie brakuje naturalnych elementów. Do swojego wnętrza, projektowanego w tym stylu, powinniśmy także wdrażać, jak najwięcej kwiatów i zieleni. Mogą to być nie tylko zioła i rośliny doniczkowe, ale także cały wertykalny ogród. W kuchni prowansalskiej będzie to element nieco mniej typowy, ale przy odrobinie kreatywności z pewnością odzwierciedli wiejski, sielankowy styl. Elementami składowymi takiej dekoracji powinny być więc bluszcze, epipremnum, ceropegia woodii, oplątwy wiszące lub starce Rowleya. Sprawdzą się tu wszystkie okazy o drobnych listkach, a także te, które wybarwiają się na biało. Szukajmy także tych kwiatów, których zieleń jest przygaszona, pastelowa i mało intensywna. Ogród wertykalny w kuchni prowansalskiej musi być tak delikatny i subtelny, jak całe wnętrze.

Plantia – Twój ogród wertykalny w kuchni

Niestety, w praktyce połączenie potrzeb bluszczu, starca Rowleya, ceropegii woodii oraz oplątw wiszących jest nierealne. Każda z tych roślin ma zupełnie inne wymagania odnośnie do ilości światła, przepuszczalności podłoża, czy wilgotności powietrza. Musimy także mieć świadomość, iż w kuchni panują specyficzne warunki. Podczas gotowania jest tam parno i gorąco, a w pozostałej części dnia raczej chłodno i sucho. W kuchni dużo się dzieje, normą jest pryskanie oleju, gorącej wody, czy płynu do mycia naczyń. Nie są to komfortowe warunki dla żadnej rośliny żywej. Z tego względu ogród wertykalny w kuchni powinien być złożony z roślin sztucznych. Marka Plantia proponuje tu swoje modele, które wyglądem perfekcyjne odzwierciedlają żywe.

Sztuczny ogród wertykalny w kuchni?

To rozwiązanie ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim, sztuczne rośliny są odporne na zmienne warunki, które panują w kuchennym wnętrzu, a także na przypadkowe zalania, zaparowania, ochlapanie płynami, czy ciepłym olejem. Żywe kwiaty nie mają najmniejszych szans przetrwać takich warunków. Jednak rośliny sztuczne Plantia są gotowe przyjąć to wyzwanie. Ślady z mydła i innych środków czyszczących wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką. Co więcej, sztuczny ogród wertykalny w kuchni to nieograniczone możliwości wyboru. Szczególnie w stylu francuskiej Prowansji, gdzie chcemy połączyć rośliny o ciekawym wyglądzie, które w naturze mają rozbieżne wymagania. Oplątwa z bluszczem i starcem Rowleya? Jak najbardziej! Wybierz swój projekt ogrodu wertykalnego do kuchni już dziś razem z Plantią!

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!