Ogrody wertykalne w Warszawie mają intrygujące oblicza…

artykuł

Ogrody wertykalne w Warszawie mają intrygujące oblicza…

Warszawa jest miastem, które bardzo szybko się rozrasta. Czasem mamy wrażenie, że ten rozwój wręcz nie potrafi się zatrzymać. Pędzi więc i pędzi, z różnym skutkiem. Z jednej strony włodarze miasta optują za jej zazielenianiem, tak by Warszawa stała się zieloną stolicą Europy. Z drugiej zaś – bach! Normy smogowe niemal dzień w dzień przekraczane są przynajmniej dwukrotnie. Przybywa stali, samochodów, a ubywa… drzew.


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Czy potrzebny jest ogród wertykalny w Warszawie?

W roku 2022 Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się zieleni w dużych miastach. Tak stało się również w Warszawie. Kontrola wykazała, że w stolicy stan drzew zmniejszył się o 37 tysięcy w zaledwie 5 lat! Co prawda, zasadzono w zamian 46,5 tysiąca koron zieleni, jednak autorzy raportu podkreślają, że nadal nie możemy poznać pełnej skali wycinki drzewostanu.

Raport za lata 2015-2020 podkreśla, że pozwolenia na wycinkę i zawarte w nich dane (na podstawie których kreowano wnioski) niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Dotyczą bowiem jedynie obszarów należących do miasta. Właściciele nieruchomości prywatnych zatajają pewne informacje lub przedstawiają w dokumentach inną liczbę koron do wycinki, w stosunku do faktycznego stanu pozbywania się zieleni. Wydaje się więc, że w ramach poprawy krajobrazu ogrody wertykalne w Warszawie mogą mieć znaczenie.

Co z zielenią w Warszawie?

Warszawa

Kontrolerzy apelują, że konieczna jest zmiana przepisów, by faktycznie mieć realny wpływ na zieleń miejską w Warszawie. W obecnej formie stolica może nieświadomie pozbywać się pasów zieleni, chociaż duże środki finansowe inwestowane są w jej powiększanie. Inwestycje więc nie są w stanie nadążyć za tym, czego dokonują mieszkańcy. A jakich działań podejmują się włodarze miasta?

Warszawa: Ogród wertykalny na… przystanku!

Autobus

Jednym z projektów są zielone przystanki autobusowe w Warszawie. Ogrody wertykalne oplatają wówczas wiatę swoimi liśćmi lub pędami. Część przystanków, gdzie na dachu konstrukcji posadzono belki trawy, to jeszcze prostszy koncept. Co jest celem takiej wiaty z ogrodem wertykalnym w Warszawie?

  • Obniżenie temperatury powietrza, nawet o 3-5 stop. C;
  • Pochłanianie dwutlenku węgla;
  • Rewelacyjny wygląd zieleni z każdego okna.

Aby ten nurt był jeszcze silniejszy, włodarze miasta optują za rozwiązaniami rodem z Poznania, gdzie coraz częściej ściany i dachy budynków mieszkalnych oraz biurowców porastają ogrody wertykalne. W Warszawie miałoby być tak samo. Ma to nie tylko zazieleniać optycznie miasto, ale równie obniżać temperaturę budynków latem, będąc dodatkową izolacją przed słonecznymi promieniami UV.

Budżet Obywatelski popiera ogrody wertykalne w Warszawie

Mieszkańcy sami odczuwają potrzebę posiadania większej ilości zieleni w swoim otoczeniu. Z tego też powodu w 2020 roku powstała inicjatywa z Budżetu Obywatelskiego o nazwie „Zielone ściany i mniej betonu dla Pragi”. Koncepcja zakładała zasadzenie roślin przy budynkach, murkach, wiatach śmietnikowych, czy ogrodzeniach. Wszystko po to, by zwiększyć ilość zieleni w mieście i zasłonić nieestetyczne części Warszawy. Ogrody wertykalne miały rozwiązać te problemy.

Jak pozbyć się wysp ciepła w Warszawie? Ogrody wertykalne Plantia!

Sztuczna zielen Plantia na balkonieNa wzrost roślin trzeba przy tym czekać przez wiele lat. Zanim objawi nam się finalny efekt, czeka na nas wiele upalnych sezonów letnich. Ale – wcale nie musimy czekać bezczynnie. Już w tym czasie możemy postawić na estetyczne rozwiązanie, które ma również właściwości izolacyjne. Plantia – ogrody wertykalne dla Warszawy, Gdańska, Szczecina i Rzeszowa to metoda, którą warto znać!

Już od połowy XIX wieku ludzkości znane są tworzywa sztuczne. Przez lata były udoskonalane, by jak najwięcej człowiek mógł z nich zrobić, przy minimalnym wpływie na środowisko naturalne. Wystarczy parę chwil, by powstała efektowna dekoracja z materiału syntetycznego, która będzie trwałym elementem rzeczywistości, przez wiele lat zaskakując swoim szykiem, elegancją i naturalną kolorystyką.

W Warszawie ogród wertykalny Plantia będzie idealny!

Oczywiście, włodarze stolicy powinni podejmować się ruchu, który ma na celu zazielenienie miasta żywymi roślinami. Jednak mieszkańcy nie muszą czekać na dokonania urzędników Warszawy. Ogrody wertykalne Plantia mogą zostać przez nich wykorzystane od zaraz, zarówno wewnątrz budynków, jak i na elewacjach, pergolach ogrodowych, czy balustradach przy balkonie.

Co może dać ogród wertykalny Plantia?

  • Niebywale piękna estetyka, zbliżona do naturalnej w 99%,
  • Izolacja dźwiękowa,
  • Izolacja termiczna,
  • Piękna dekoracja na długie lata!

Wszystko to za sprawą przemyślanej technologii tworzenia oraz zmysłu estetycznego projektantów. Pozwalają one na stworzenie ozdób roślinnych, które przyciągają wzrok przechodniów. Co ważne, ich stan wizualny utrzyma się przez wiele lat, ponieważ tworzywa są wysokiej jakości i dodatkowo wzmocniono je profesjonalnymi impregnatami. Gęstwina roślin sztucznych będzie więc urzekać oraz pod kątem praktycznym – tworzyć dodatkową barierę dla dźwięku oraz temperatur.

Cechy te sprawiają, że w Warszawie ogród wertykalny Plantia odnajdzie się niezwykle szybko. Prostota montażu to także kolejny argument, by ta niezwykła dekoracja znalazła się w Twoim domu. Na balkonie? Nad kanapą? A może w sypialni? Wybierz, gdzie będzie prezentować się najlepiej!

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!