Pionowy ogród - konstrukcja na żaluzjach już niedługo dostępna?

artykuł

Pionowy ogród - konstrukcja na żaluzjach już niedługo dostępna?

New European Bauhaus Prizes to międzynarodowy konkurs, który jest częścią większej inicjatywy Komisji Europejskiej. Całe wydarzenie ma na celu przybliżanie nas do klimatycznej neutralności już w 2050 roku. Tymczasem 11 czerwca 2022 wyłoniono laureatów, których projekty najbardziej przypadły do gustu jury konkursu.


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Wrocławscy doktoranci na podium

Z 22 finałowych projektów, jednymi z nagrodzonych są doktoranci ze Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej: Cansu Iraz Seyrek Şık oraz Metina Şıka. Ich wspólna inicjatywa jest obecnie w fazie planu. Właśnie dlatego naukowcy uzyskali nagrodę w kategorii projektów koncepcyjnych opracowanych przez osoby przed trzydziestym rokiem życia. W ramach wygranej doktoranci będą mogli stworzyć prototyp swojego rozwiązania.

Pionowe ogrody – konstrukcja na żaluzjach

Zaluzje okienne

Koncepcja małżonków zakłada wykonanie specjalnych, modułowych żaluzji. To właśnie w ich wnętrzu miałby znajdować się filc dla pionowych ogrodów. Konstrukcję można obracać, co pozwoli na dostosowanie jej położenia do wędrówki słońca oraz umożliwi podlewanie z poziomu mieszkania. Rozwiązanie ma służyć szczególnie mieszkańcom wieżowców, w których nie ma balkonów. Założeniem projektu jest nie tylko umożliwienie im hodowania kwiatów (a co za tym idzie, kontaktu z nimi), ale również uprawę roślin jadalnych.

Projekt więc oddziałuje na jego posiadacza na kilku płaszczyznach:

  • Pozwala na kontakt z przyrodą,
  • Umożliwia hodowlę jedzenia,
  • Poprawia widoki z okien,
  • Ma poprawiać termoizolację ścian.

Jak wygląda konstrukcja ogrodu pionowego?

Każda rama okienna miałaby się składać z kilku mniejszych modułów. Wszystkie te elementy składałby się z części zewnętrznej, z której wychodzi roślina oraz wewnętrznej, która zakryta jest gładką deską. We wnętrzu modułu znajduje się filc z kieszonką, w której zaczepione zostałyby korzenie hodowanych okazów. Pomiędzy warstwami filcu a tylną deską mają być wstawione rury – części całego systemu drenażowego, które dodawałyby także stabilności konstrukcji. Ogród pionowy działałby więc na zasadzie kieszeniowej, będąc zawieszonym po zewnętrznej stronie okna, zamiast na ścianie.

Ekologiczna konstrukcja ogrodów pionowych

Zaluzje drewniane

Projekt wrocławskich doktorantów zakłada użycie materiałów naturalnych (jak np. olej do impregnacji drewna). Najlepiej, gdyby części składowe były wielokrotnego użytku, pochodziły ze środowiska europejskiego i można byłoby je w przyszłości poddać recyklingowi. Takie podejście ma sprawić, że na wykonaniu konstrukcji ogrodów pionowych nie ucierpiałby nasz ekosystem. Założenie naukowców ściśle więc związane jest z ideą wydarzenia New European Bauhaus.

A co zanim wdrożymy koncepcję pionowych ogrodów na żaluzjach?

Zanim jednak pionowe ogrody na żaluzjach staną się naszą codziennością, potrzeba jeszcze wiele wysiłku w opracowanie i sprawdzenie prototypu, przeprowadzenie niezbędnych badań oraz uruchomienie skomplikowanego procesu produkcyjnego. Nie musimy jednak czekać, aby:

  • poprawić estetykę elewacji;
  • mieć kontakt z naturalnym pięknem;
  • wpłynąć na termoizolację ścian;
  • poprawić akustykę pomieszczeń.

Wszystkie wymienione wyżej punkty spełniają w 100% konstrukcje pionowych ogrodów Plantia!

Konstrukcja ogrodu pionowego Plantia

Oparte na syntetycznych materiałach kompozycje idealnie nadają się do instalacji na dowolnych wertykalnych konstrukcjach. Pionowe ogrody sztuczne pozwalają na uzyskanie oryginalnej i ciekawej estetyki. Ich strona wizualna została zaprojektowana w zgodzie z naturą. Uchwycenie jej piękna zajęło projektantom wiele miesięcy, dzięki czemu teraz możemy cieszyć się rewelacyjnymi efektami.

Co więcej, konstrukcje pionowych ogrodów Plantia są łatwe w montażu. Wystarczy gotowe maty zawiesić na kilku kołkach umieszczonych w ścianie. Struktura ogrodów pionowych pozwala zaś na zmianę akustyki pomieszczeń oraz wpływa na izolację murów. Materiały syntetyczne charakteryzują się przy tym wysoką odpornością na różnice temperatur, wiatr, opady atmosferyczne, czy promienie UV.

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!