6 sposobów na czyszczenie paneli z kwiatów

artykuł

6 sposobów na czyszczenie paneli z kwiatów

Czy zastanawiasz się czasem, jak ludzie czyszczą ogromne ściany zapełnione panelami z kwiatów? Przecież musi się tam znajdować jakaś setka roślin! To praktycznie niemożliwe, by utrzymać je w czystości. Pewnie większość odpuszcza i godzi się na ten kurz osadzający się na liściach... Nie zawsze jest to jednak korzystne dla samych elementów dekoracji. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są sposoby na czyszczenie paneli z kwiatów w zależności od rodzaju kompozycji. Co ciekawe, dla niektórych metody są identyczne!


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Czyszczenie kwiatów z kurzu – po co to robić?

Ledwie początek, a tu już takie banalne pytanie! I owszem, pewne powody wydają się oczywiste:

  • Chcemy, by roślinna dekoracja wyglądała świetnie.
  • Chcemy zobaczyć blask liści.
  • Chcemy dojrzeć intensywny kolor kwiatów.

W przypadku paneli z kwiatów, które są żywe, powinno nas także interesować ich własne dobro: zdrowie i życie. Co kurz może mieć do tego? Istnieją dwa powody. Rośliny przeprowadzają fotosyntezę (proces, który pozwala na odżywianie okazu) dzięki promieniom słonecznym. Im większy do nich dostęp tym dla nich lepiej. Kurz i brud tworzą przesłonę między liśćmi a słońcem, która utrudnia proces, szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych.

Zanieczyszczenia na liściach to także zapychanie aparatów szparkowych. To tak, jak by nam stopniowo zapychać drogę do płuc. Rośliny nie mogą wtedy skutecznie pobierać dwutlenku węgla, który również jest składnikiem niezbędnym do przeprowadzania fotosyntezy. Utrudniamy więc naszym kwiatom na panelu procesy życiowe.

Panele z kwiatów – tradycyjne czyszczenie z kurzu ściereczką

Czyszczenie liści

Zwilżona wodą ściereczka to najlepsza metoda na czyszczenie paneli z kwiatów sztucznych i żywych. Wystarczy delikatnie namoczyć materiał w czystej wodzie i listek po liściu zbierać kurz z rośliny. W przypadku żywych okazów trzeba to robić niezwykle delikatnie, by nie uszkodzić filigranowych roślin. Uważajmy też, by nie praktykować tego sposobu na liściach pokrytych delikatnym meszkiem. Wówczas możemy roślinom tylko zaszkodzić.

Panele z kwiatów sztucznych bardzo łatwo wyczyścisz tą metodą. Ich liście, pędy, czy pąki są na tyle sztywne i mocne, że możesz czyszczenie wykonać o wiele szybciej niż w przypadku żywych roślin – dla dekoracji o tej samej wielkości.

Mokrą ściereczką nie powinniśmy czyścić z kurzu roślin stabilizowanych, w tym słynnego mchu. Traktowanie dekoracji wodą jest surowo zabronione przez wszystkich producentów dzieł z chrobotka. Zakładają przy tym, że ozdób w ogóle się nie czyści, ponieważ są antystatyczne, ale czy na pewno w 100%...?

Spotkanie w wannie, czyli jak umyć liście kwiatów doniczkowych.

Kąpiel roślin

Najbardziej popularną metodą stosowaną wobec kwiatów doniczkowych jest organizowanie zbiorowego prysznica dla wszystkich roślin. Okazy z parapetów przenosimy wówczas do brodzika kabiny prysznicowej lub wanny i delikatnym strumieniem wody ze słuchawki obmywamy liście. Ta metoda nie sprawdzi się w wertykalnych kompozycjach!

Żywe rośliny na stałe są umieszczone w systemach naściennych. Trzeba by więc demontować cały panel kwiatów, by oczyścić ich liście. Nie jest to możliwe. Metoda ta nie nadaje się także do roślin stabilizowanych, dla których pochlapanie nawet najmniejszą ilością wody jest zabójstwem.

Panele ze sztucznych kwiatów możesz umyć pod prysznicem. Demontaż lekkiej konstrukcji to po prostu zdjęcie maty z gwoździ, na których wisi. Umieszczamy taki panel pod prysznicem i również delikatnym strumieniem wody obmywamy elementy konstrukcji. Musimy się przy tym nastawić, że kompozycja będzie potrzebowała kilku godzin, by wyschnąć po zabiegach pielęgnacyjnych.

Domowy sposób na czyszczenie liści kwiatów z meszkiem

Na Twojej ścianie znajdują się gatunki, których liście zdobi charakterystyczny meszek? Czyszczenie ich wilgotną ściereczką czy pod prysznicem w wannie może doprowadzić roślinę do szybkiego gnicia lub chorób grzybowych. Trzeba więc tego unikać. Postaw zatem na sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie liści. Kwiaty z meszkiem można potraktować delikatnym strumieniem suszarki o chłodnym nawiewie.

Zimny strumień powietrza z suszarki będzie także idealny dla paneli ze sztucznych kwiatów. Jest to sposób na czyszczenie bardzo zbliżony do kolejnego, który omiata kurz z roślin w błyskawicznym tempie. Należy przy tym pamiętać o ustawieniu suszarki na najmniejszą możliwą w modelu moc.

Panele ze sztucznych kwiatów Plantia – szybkie czyszczenie sprężonym powietrzem

Małe buteleczki przeznaczone do oczyszczania komputerowych klawiatur działają magicznie. Są w stanie odnaleźć w zakamarkach elektroniki okruszki po śniadaniu sprzed miesiąca. Choć my przy swoich roślinnych ozdobach zazwyczaj nie jemy, mogą się na nich osadzać drobinki kurzu, czy pyłu. Butelka ze sprężonym powietrzem będzie idealnym sprzymierzeńcem sprzątania.

Panele ze sztucznych kwiatów Plantia wystarczy delikatnie, w odległości około 5-10 cm od liści potraktować strumieniem sprężonego powietrza. Szybko, łatwo, przyjemnie, a nawet efektownie: kurz zniknie ze wszystkich, nawet najdrobniejszych liści. Dodatkowo przywrócimy dekoracji jej pierwotny wygląd, nadając nieco energii i nonszalancji roślinnemu dziełu.

Czyszczenie paneli z kwiatów skórką banana

Hodowcy chwalą sobie czyszczenie liści roślin przy użyciu wewnętrznej strony skórki od banana. Metoda ta nie tylko pozbawia kwiaty kurzu, ale także nabłyszcza je. Nadaje wówczas liściom i łodygom nieopisanego blasku i życia.

W przypadku paneli z kwiatów skórka banana nie jest najlepszym pomysłem. Takie polerowanie zajęłoby nam chyba z tydzień i w tym wypadku już lepiej użyć oprysku z oleju neem. Drugim aspektem tej koncepcji jest także liczba skórek od banana, które byłyby potrzebne do czyszczenia wszystkich paneli z kwiatów! Po tak hurtowe ilości trzeba by się chyba zgłaszać do pobliskiego zoo.

Czyszczenie kwiatów piwem?

Sposób naszych babć. Chętnie przekazywały go jako anegdoty na podwieczorkach z herbatą, czy imieninach najlepszej koleżanki z osiedla. Czyszczenie kwiatów z piwem daje podobne efekty do użycia skórki banana. Metoda ta potrzebuje jednak ściereczki. Zanurzony w chmielowym płynie materiał posłuży nam do mozolnego wycierania liści jeden po drugim…

Metody czyszczenie paneli z kwiatów – tabela podsumowująca

W tabeli nie będziemy uwzględniać mchu stabilizowanego. Według producentów kontakt z płynami jest dla niego bezwzględnie szkodliwy. Inne substancje mogłyby go zaś trwale ubrudzić. W związku z tym tabela skupia się na panelach z kwiatów sztucznych i żywych.

*gwiazdką oznaczone są metody dla osób szczególnie cierpliwych. Jeśli masz dużo czasu – panele z kwiatów żywych możesz umyć zarówno metodą z piwem, jak i ze skórką banana. Licz się jednak z tym, że potrwa to wiele długich godzin żmudnej pracy.

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!