Czy możesz w domu mieć ścianę z bluszczu? Cena, korzyści i rozwiązania.

artykuł

Czy możesz w domu mieć ścianę z bluszczu? Cena, korzyści i rozwiązania.

Ile jest problemów z bluszczem hodowanym we wnętrzach, wie tylko ten, kto próbował. Wszystko wydaje się idyllą przez pierwsze tygodnie z tym pnączem o intrygującym wyglądzie. Delikatne liście o charakterystycznym kształcie zdobią doniczkę, by w pewnym momencie wspiąć się na przygotowaną uprzednio drabinkę. Wtem! Nie wiadomo skąd! Pojawia się on – pierwszy brązowy liść. Już wiemy, że z roślinką pożegnamy się dość szybko…


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Domowa ściana z bluszczu – cena popularności…

Sciana z bluszczu na elewacji

Bluszcz jest pnączem, które często zdobi ganki i ogrody. Jesteśmy przyzwyczajeni do jego widoku na pniach starych drzew oraz ścianach budynków gospodarczych.  Jego liście są proste, ale jednak intrygujące, a wręcz hipnotyzujące. Chcemy, by bluszcz zadomowił się u nas tak, jak w ogródku u babci, tworząc ogromną ścianę gęstej zieleni. Wydaje nam się, że skoro roślina tak dobrze rozrasta się na polskich podwórkach, to samo osiągniemy w domu. A tymczasem…

Najczęściej obserwowany efekt posiadania bluszczu – brązowe liście

Brązowe liście bluszczu to najczęstszy temat, który wyszukiwany jest w Internecie przez początkujących hodowców. To właśnie one pojawiają się najczęściej, gdy tylko zaczniemy z nim obcować w domu. Nie jest to jednak żadna złośliwość rośliny, że tak często w mieszkaniach jej liście usychają.  Dlaczego tak się dzieje?

Tak naprawdę roślina najczęściej jest przelana! Ale jak to? Przecież liście usychają… Robią w ten sposób, ponieważ zgniłe (od nadmiaru) korzenie nie są w stanie skutecznie pobierać wody – a co za tym idzie, dostarczać jej do pędów rośliny. My zaś uparcie próbujemy ją jeszcze podlać, widząc smutne, uschłe liście ściany z bluszczu. Ceną, którą potem płacimy, jest konieczność wyrzucenia rośliny.

Dlaczego doświadczamy tego stanu?

Sciana z bluszczu

Naszym największym błędem jest właśnie dalsze podlewanie rośliny. Widzimy, że liście usychają, więc wyciągamy wniosek – bluszcz potrzebuje wody. Jest to poprawne myślenie, jednak nie zagłębiamy się w przyczynę. I nawet tu winni jesteśmy my! Co takiego przeszkadza ścianie z bluszczu? Cena zależności rośliny od nas…

  • Nieprzepuszczalna ziemia – Kupowanie gotowej ziemi uniwersalnej w sklepie ogrodniczym i podawanie jej w tej formie roślinie nie jest zdrowe.  Bluszcz potrzebuje większej różnorodności. Ziemia w ogródkach ma najczęściej drobinki piasku, kamieni, kory drzew – to właśnie one sprawiają, że jest ona przepuszczalna i dobra dla korzeni, które mają swoisty przewiew. W domowych warunkach warto więc mieszać gotową ziemię z perlitem, czy korą dla storczyków, a dno donicy wysypać warstwą keramzytu.

  • Słoneczne stanowisko – Nie wiedzieć czemu, wielu osobom wydaje się, że ściana z bluszczu powinna znajdować się w słonecznym miejscu. Tutaj znowu powinniśmy poobserwować przyrodę. Roślina najczęściej rośnie w cieniu, np. korony drzew, wokół których się wije. Podobne miejsce powinniśmy znaleźć dla niej w domowym zaciszu. Taka jest właśnie cena. Ściana z bluszczu żywego bywa wymagająca.

  • Zbyt duża doniczka – Sprawdzasz wilgotność gleby przed podlaniem palcem lub miarką? Sposób jest świetny, pod warunkiem że bluszcz mieszka w odpowiedniej doniczce. Najczęściej nie przejmujemy się, że korzenie rośliny są raczej wiotkie, krótkie i małe. Od razu dajemy ogromny pojemnik, by mogły się rozrosnąć. To powoduje jednak, że bluszcz nie może czerpać wody od dołu donicy, a podlewanie od góry bardziej oblewa liście, niż dostarcza roślinie życiodajnego płynu.

Ściana z bluszczu w domu – cena trudów pielęgnacji

Nie potrafisz poradzić sobie z tym pnączem? Przerastają Cię trudy pielęgnacji? Ciągle starasz się stosować „złote porady”, ale nadal widzisz suche, brązowe liście na roślinie? Domowa uprawa bluszczu może przerosnąć każdego. Pomimo wielu wysiłków, roślinie może zwyczajnie nie odpowiadać klimat, który mamy w mieszkaniu. Jeśli jednak nadal pragniesz w domu ściany z bluszczu… Cena naszego rozwiązania miło Cię zaskoczy!

Plantia ściana z bluszczu – cena innowacji!

Nowe technologie coraz bardziej pomagają nam w codziennym życiu. Kawa rodem z kawiarni w domu? Profesjonalny ekspres sam przygotuje wyśmienity napój. Nie możemy iść na koncert do sali filharmonii? Wiele ośrodków kultury otwiera się na słuchaczy, oferując streamingi wydarzeń muzycznych na żywo. Podobnie jest ze ścianą z bluszczu. Cenna technologia pomoże nam uzyskać wymarzony efekt bez wysiłku!

Jak tego dokonać? Postaw na propozycję Plantia – ściany z bluszczu, które wykonano z elementów syntetycznych. Gęsto utkane liśćmi gotowe maty możesz w kilka chwil zamontować na balustradzie schodów, ściance za telewizorem, a nawet na suficie! Co więcej, na pewno zainteresują Cię liczne dodatki roślinne do ściany z bluszczu. Cena do zysku staje się więc niezwykle atrakcyjna!

To Cię zainteresuje:

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!