Jak ściana wertykalna może wpisać się w ideę Biophilic Design?

artykuł

Jak ściana wertykalna może wpisać się w ideę Biophilic Design?

W ostatnich latach obserwuje się zwrot ludzkości ku naturze. Więcej czasu staramy się spędzać na świeżym powietrzu. Rozmawiamy też o zmianach klimatycznych. Staramy się być bardziej ekologiczni, stając się świadomymi konsumentami. Poprzez swoje czyny chcemy pomóc matce naturze, by zachować ją w jak najlepszym stanie. Proekologiczne myślenie nie jest jednak łatwe i może prowadzić do frustracji, gdy po raz setny wracamy się do domu po wielorazową torbę na zakupy, a wciąż słyszymy o milionie zwierząt morskich, które co roku giną od porozrzucanych foliówek. Naprzeciw tym emocjom wychodzą założenia idei Biophilic Design.

 

Czym jest Biophilic Design?

Jest to koncepcja aranżacji wnętrz, która łączy naturalne dążenie człowieka do osiągnięcia komfortu z ludzką potrzebą kontaktu z przyrodą. Biophilic Design szuka więc balansu pomiędzy wyniszczającym środowisko agresywnym postępem technologicznym z ochroną Matki Natury. To wszystko znajduje odzwierciedlenie we wnętrzach domów oraz biur, w których spędzamy większość swojego codziennego czasu.

Jak przejawia się Biophilic Design we wnętrzach?

Wnętrze z roślinnością

Koncepcja ta opiera się na trzech podstawowych filarach: oświetlenie, widok naturalnych elementów w otoczeniu oraz wydzielenie strefy relaksacyjnej. Tę ostatnią część stosuje się już od wielu lat w biurach. Pracownicy mają dostęp do swojej przestrzeni, w której na miękkich pufach mogą ze sobą porozmawiać, zjeść lunch, czy pograć w gry komputerowe.

Oświetlenie w Biophilic Design to maksymalne dopuszczenie światła zewnętrznego do pomieszczeń. Jeśli nie jest to możliwe, wybiera się taką moc i temperaturę barwy żarówek, która maksymalnie przypomina słoneczne promienie. Często dodaje się także naturalne rozpraszacze światła jak np. ażurowe ścianki.

Podziwianie przyrody na zewnątrz i wewnątrz to czynność, która koi nasze nerwy, uspokaja oczy i sprawia, że czujemy się komfortowo. Stal i szkło są praktyczne, jednak zimne w odbiorze. Chcąc podnieść swoje samopoczucie, dobrze jest zadbać o naturalne widoki roślin, kamienia, czy drewna.

Zielone ściany wertykalne i Biophilic design

Ściany wertykalne wpisują się więc idealnie w najnowszy trend projektantów przestrzeni wewnętrznych. Pozwalają na kontakt z przyrodą w ujarzmionej formie. Za jednym zamachem zyskujemy wspaniałą dekorację, naturalny wygląd i nie tracimy przy tym cennego miejsca. Zielona ściana wertykalna jest więc wspaniałym rozwiązaniem dla małych kawalerek, ale także biur, w których najemca płaci za każdy 1 m2 jego powierzchni duże kwoty.

Gdzie zastosować ściany wertykalne?

Ściana zielona w kuchni

Największym atutem ścian wertykalnych jest fakt, iż można je wykorzystać w praktycznie każdej przestrzeni. Odnajdą się zarówno w biurze, jak i w mieszkaniu prywatnym. Świetnie pasują do każdego stylu aranżacji – nowoczesnego, Hampton, Glamour, czy prowansalskiego. Wszędzie, gdzie mamy trochę wolnego miejsca, możemy wznieść ściany wertykalne. Również w wersji mobilnej, która pozwala na dowolne ich przestawianie, w zależności od naszych aktualnych potrzeb.

Jakie ściany wertykalne dadzą nam maksimum komfortu?

Choć rośliny lubi każdy, to już nie wszyscy mają ochotę je podlewać, nawozić, przycinać, myć, czy pozbawiać wełnowców i przędziorków. Przy dużych formacjach ścian wertykalnych może to być praca na cały etat. Po 8 godzinach spędzonych w biurze, gotowaniu obiadu i zajmowaniu się dziećmi możemy nie mieć ochoty na zabawę w ogrodnika – i nie ma w tym nic nieodpowiedniego! Pozwólmy sobie na odrobinę relaksu i wybierzmy ścianę wertykalną ze sztucznych roślin.

Sztuczna ściana wertykalna i Biophilic Design?

Sztuczna zielona ściana

W tym miejscu pojawi się pewnie pytanie, w jaki sposób sztuczna ściana wertykalna miałaby być odzwierciedleniem idei Biophilic Design. Filozofia ta zakłada wprawdzie zastosowanie możliwie dużej ilości naturalnych materiałów, jednak mamy tego nie robić na siłę. Ekologia to nie są zawody w tym, kto bardziej będzie cierpiał – my, czy rośliny. Pamiętajmy, że człowiek również jest częścią środowiska. Zadbanie o własne zdrowie fizyczne i psychiczne to także troska o ważną część przyrody. Bądźmy więc na tyle odważni, by przyznać przed samymi sobą, że nie tylko ścianą wertykalną człowiek żyje. Czas na relaks i odpoczynek jest ważny dla higieny naszego umysłu.

Ściana wertykalna Plantia

Do pełnego odprężenia potrzebujemy przy tym ścian wertykalnych, które idealnie odzwierciedlają naturalne rośliny. Wygląd gra tutaj kluczową rolę, więc postawmy na jakościowy produkt. Ściany wertykalne Plantia skoncentrowane są na detal. Odnajdziemy więc naturalne barwy, zróżnicowane tak, jak ma to miejsce w naturze. Będą to także idealne skrojone liście i kwiaty gęsto utkane na wertykalnej ścianie. Odzwierciedlenie dorosłych, okazałych roślin sprawi, że wiele razy siedząc wygodnie w swoim fotelu, pomyślisz „jaka piękna ta paprotka”, „niesamowite jest to epipremnum” bez cienia świadomości, że patrzysz na wierną kalkę natury.

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!