Dlaczego warto wiedzieć, czym jest ściana zieleni?

artykuł

Dlaczego warto wiedzieć, czym jest ściana zieleni?

Jak mawiał polski pisarz Ignacy Baliński: Chcesz być czymś w życiu, to się ucz, Abyś nie zginął w tłumie; Nauka to potęgi klucz, W tym moc, co więcej umie. Publicysta wzywał tym samym do poszerzania swojej wiedzy na różnorodne tematy. Przez pokolenia powtarzane jest więc dumnie „Nauka to potęgi klucz”, by zachęcać, szczególnie dzieci, do edukacji. Ale co do tego mają ściany zieleni…?


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Nowy trend, czyli ściany zieleni

Choć słowo „nowy” jest tutaj dyskusyjne, to na pewno ściany zieleni dopiero od niedawna tak dumnie kroczą po świecie polskich aranżacji wnętrz. Ich historia zaczęła się o wiele wcześniej, a dzięki staraniom Patricka Blanka roślinne kompozycje stały się tak popularne. Ściany zieleni to nic innego jak dekoracje z kwiatów (doniczkowych, żywych, sztucznych, tropikalnych, mchu stabilizowanego itp.), które ułożone są wertykalnie, tworząc zwartą i przemyślaną formę.

Gdzie najpierw znajdowała się ściana z zieleni?

Pierwsze projekty ścian z zieleni dekorowały to, co zewnętrzne w miejskiej dżungli – elewacje, fasady, ogrodzenia, betonowe lub ceglane mury. Formacje roślinne miały za zadanie wtopić się w krajobraz miast, wychodząc z każdej wolnej, choć po części zurbanizowanej, przestrzeni. Ściana z zieleni, według propagatorów jej idei, miała także zastąpić braki – drzew, krzew i traw. Roślinności w miastach ubywa, do czego w Polsce mocno przyczyniła się wprowadzona dnia 1 stycznia 2017 roku nowelizacja Ustawy o Ochronie Przyrody, ułatwiająca wycinkę drzew. Ściany z zieleni mają więc na powrót przybliżyć nas do natury.

Co daje ściana zieleni?

Warto więc sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak walczymy o to, by wokół nas roślin przybywało, zamiast ubywać. Dlaczego więc stawiamy na ścianę zieleni w biurze korporacji lub prywatnym mieszkaniu? O to kilka zalet posiadania kompozycji (poza urokliwą estetyką):

  • Redukcja hałasu,
  • Zmniejszenie siły wiatru,
  • Obniżenie temperatury otoczenia latem,
  • Wpływ na izolację budynku przez cały rok,
  • Uspokojenie układu nerwowego człowieka,
  • Głęboka relaksacja mięśni oczu,
  • Wzrost produktywności u pracowników.

Wymienione wyżej korzyści z posiadania ściany zieleni dotyczą zarówno systemów stworzonych z roślin żywych, jak i syntetycznych. Istotne jest więc, by we własnym domu zaadaptować rozwiązanie, które najlepiej odzwierciedla nasze potrzeby i przyzwyczajenia, gdyż zyski są podobne.

Ściana zieleni w mieszkaniu

  • Nie dziwi więc tendencja, w której coraz częściej zastanawiamy się, czy warto założyć ścianę zieleni w mieszkaniu. Obawiamy się przy tym kosztów i pracy, związanej z pielęgnacją roślin. Na szczęście możemy te kwestie wyeliminować lub znacząco zmniejszyć. W jaki sposób? Wystarczy wybrać ścianę zieleni do mieszkania Plantia, która stworzona została z roślin syntetycznych.
  • Zastosowanie tworzyw sztucznych pozwoliło na całkowitą rezygnację z pielęgnacji – podlewania, nawożenia, czy przycinania. To także znaczne obniżenie kosztów utrzymania kompozycji z roślin. Sztuczna ściana zieleni nie wymaga przecież podlewania, nawozów, czy prądu, który odpowiada za sprawne działanie systemu nawadniającego w dużych instalacjach.
  • Ściana zieleni w mieszkaniu, którą wykonano ze syntetycznych materiałów, będzie więc inwestycją o przewidywalnej stopie zwrotu – bez dodatkowych kosztów i nakładów pracy z naszej strony. Na takie rozwiązanie powinni się zdecydować także wszyscy ci, którzy doskonale wiedzą, że nie mają przysłowiowej ręki do roślin.

A może ściana zieleni na balkonie?

Zielona ściana na balkonie

Balkony coraz częściej kreujemy na nasze małe strefy relaksu. To właśnie tam wypijemy sobotnią poranną kawę, oddamy się popołudniem lekturze książki, czy zaprosimy znajomego na herbatę. Przykuwamy coraz większą uwagę do aranżacji balkonów. Z tego względu wykorzystujemy meble i dekoracje, które świetnie wyglądają, zajmują niewiele miejsca i są maksymalnie funkcjonalne. Ściana zieleni na balkonie odnajdzie się więc wyśmienicie. Funkcja ozdobna, akustyczna oraz zadbanie o prywatność naszego wypoczynku – czego chcieć więcej?

Ściana zieleni w ogrodzie

Roślin w ogrodzie nigdy zbyt wiele! Z tego względu wykorzystujemy nie tylko rabatki, ale także fasady budynku, ogrodzenie, czy rattanowe parawany. Roślinność może wić się dosłownie wszędzie. Wystarczy tylko dać jej taką sposobność. Popatrz więc już dziś na swoje podwórze i zastanów się, gdzie jeszcze mogą zmieścić się kwiaty? Gwarantujemy, że ściana zieleni w ogrodzie na ogrodzeniu przyniesie Ci wiele radości.

To może Cię zainteresować:

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!