Ogród wertykalny w salonie typu loft

artykuł

Ogród wertykalny w salonie typu loft

Wnętrza industrialne to magiczne połączenie zimnego minimalizmu i chłodnych barw z ciepłem naturalnych materiałów. Pomieszczenie loftowe zyskuje także na przytulności, dzięki wykorzystaniu tego, co podniszczone, stare, ale za to przywołujące fantastyczne wspomnienia. Uwypuklone części konstrukcyjne budynku, proste formy i studyjne oświetlenie nadają wnętrzu bardzo ciekawego i oryginalnego charakteru. Czy do industrialnego salonu, ogród wertykalny będzie dobrym wyborem?

 

Styl industrialny – co to jest?

Jest to sposób aranżowania, który stał się dominujący w latach 50. XX wieku w nowojorskiej dzielnicy Soho. To właśnie tam zaczęto sprzedawać i wynajmować mieszkania w pofabrycznych budynkach. Pierwszymi chętnymi byli artyści, których przyciągały ogromne przestrzenie, idealne do zaaranżowania na pracownie. Mogli więc w jednym miejscu żyć i tworzyć. Z czasem, w tych samych budynkach, zaczęto kreować luksusowe apartamenty dla zamożnych. Styl loftowy przestał kojarzyć się z artystycznym stylem życia, a zaczął uosabiać wyższe sfery. Ze względu na swoją prostotę i uniwersalność industrial rozpowszechnił się na świecie, w tym Polsce, gdzie od kilku lat jest bardzo popularny.

Loft – cechy charakterystyczne

Styl loftowy w części dziennej

Najważniejsze jest zachowanie klimatu pofabrycznego pomieszczenia. Z tego względu pożądane są nieotynkowane ściany, widoczne grzejniki, szyby wentylacyjne oraz inne stalowe lub żeliwne rury. Tę surowość ocieplać będą za to dodatki. Możliwie proste meble, wykonane z materiałów naturalnych – drewna, bawełny, lnu. Wystrzegamy się przy tym zbyt wielu ornamentów, czy printów na kanapowych poduszkach. Kluczowe jest również oświetlenie. Lampy w stylu loftowym przypominają światła w studiu fotograficznym – podłużne, w czarnej obudowie, często z możliwością przesuwania po relingu. Dobrze sprawdzą się także żarówki z widocznym żarnikiem typu Edison.

Loft w salonie?

Salon to serce domu, od którego zaczyna się przygoda z aranżacją. Styl loftowy najlepiej odzwierciedli choć jedna ściana bez tynku – widoczne cegły przyciągną wzrok Twoich gości. Industrialny sposób aranżacji pozwala także na wiele ciekawych niedoskonałości. Tutaj kable od telewizora, żyrandola, czy lampek są pożądane! Nie chowaj ich więc, a postaraj się wyeksponować na ścianach. Najlepiej, by kabelki miały kolor czarny, by jeszcze lepiej odzwierciedlać klimat fabryki. Meble i dodatki to połączenie drewna i metalu. Stolik kawowy powinien mieć więc stalowe, czarne nogi i surowy, drewniany blat. Mile widziane będą także metalowe kosze na drobiazgi, np. koce.

Kolorystyka we wnętrzu loftowym

Barwy we wnętrzach loftowych są raczej stonowane. Możemy jednak wybrać ich o wiele więcej niż w minimalistycznym stylu japandi. Niebieski, czerwień, zieleń, a nawet burgund – tu wszystkie chwyty są dozwolone. Ważne jest jednak, aby kolorów było mało i odpowiadały zimnej tonacji. Zgaszony niebieski, wyblakła cegła, czy czarna stal będą więc idealnym odzwierciedleniem stylu industrialnego. Jeśli zaś mamy ochotę na trochę blasku, pomalujmy rury na metaliczną miedź lub srebro. Będą dalej wpisywać się w klimat fabryki z ubiegłego wieku, a do wnętrza wprowadzą więcej ciepła.

Ogród wertykalny w salonie industrialnym

Ogród wertykalny w salonie industrialnym

Styl industrialny raczej ogranicza się do niewielu dodatków, które zarazem są dość proste. Wystarczy ciekawa lampa, druciany kosz na gazety i coś ciekawego na ścianie… Surową cegłę idealnie ożywi dekoracja z zielonych liści, jaką tworzą ogrody wertykalne. W salonie industrialnym pamiętajmy jedynie o tym, by postawić na maksymalnie prostą formę i minimalizm. Najlepiej sprawdzą się więc niewielkie przestrzenie pokryte roślinnością o regularnych kształtach kwadratu lub prostokąta. Ogród wertykalny pozostawmy w nieco surowej wersji – bez obramowań. Za to wokół niego mogą wić się czarne przewody do oświetlania roślin.

Plantia – Twój ogród w salonie

Salon urządzony w stylu loftowym jest prosty i funkcjonalny. Nie wymaga od nas godzin odkurzania, czy sprzątania kurzu z dekoracji. Nie warto więc na siłę dokładać sobie obowiązków, jakim z pewnością byłby żywy ogród wertykalny w salonie. Postawmy tutaj nie tylko na prostą formę, ale także minimum zobowiązań. Taką wersję otrzymamy, wybierając ogród do salonu Plantia. Rośliny, tworzące kompozycję, wykonane są z materiałów sztucznych, co skutecznie minimalizuje powinności związane z jego posiadaniem. Za to estetyka jego wykonania jest niezmiernie bliska żywym okazom. Pozwala to na radość z bujnej dekoracji, bez żadnych obowiązków! Wybierz już dziś z Plantią swój idealny ogród w salonie!

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!