Oświetleniowy system, wertykalny schemat i 2 kolory podstawowe.

artykuł

Oświetleniowy system, wertykalny schemat i 2 kolory podstawowe.

Czerwienie, fiolety, niebieskości… zdawać by się mogło, że to tylko trzy z całej palety barw. Kolory, które mogą zdobić płatki kwiatów, ogon egzotycznej papugi prosto z dżungli, czy nasze mieszkania. Szczególnie zimowymi wieczorami zdarza nam się obserwować na spacerach fuksjowe refleksy świateł z okien mieszkańców, odbijające się od liści, kwiatów i pnączy systemów wertykalnych lub luźno stojących obok siebie doniczek z kwiatami. Do czego służą i czemu jest ich coraz więcej? Czy są niezbędne w systemach wertykalnych?


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Oświetlenie, które czyni małe cuda…

Najczęściej spotykane oświetlenie domów i mieszkań stanowi barwa biała lub żółta. Przypomina ona najbardziej kolor promieni słońca, które żarówki mają nam zastąpić. Ostatnimi laty coraz więcej dostrzegamy w oknach także innych barw. Ranking popularności szturmem zdobywa piękna fuksja. Nieco rzadziej czerwień oraz granat. Kolory te mają wspomagać wzrost roślin, które szczególnie w zimie cierpią na niedobory światła słonecznego.

Dla jakich roślin konieczne jest doświetlanie?

Zanim zdecydujemy się na doświetlanie, powinniśmy wiedzieć, jakie rośliny żyją lub mają mieszkać w naszym domu. Szczególnie wymagające są te gatunki, które w naturalnych warunkach mają dostęp do ostrych promieni słonecznych przez całą dobę. Gdzie tego będzie najwięcej? Oczywiście na pustyni. Rodzina sukulentów będzie więc tą, która potrzebuje od nas światła słonecznego. Inaczej czeka nas:

  • zmiana koloru,
  • małe liście,
  • wyciąganie się łodyg,
  • rozrzedzony pokrój.

Drugim, nieco nieoczywistym wyborem, są rośliny, których liście zdobią charakterystyczne plamki. Białe lub żółte ozdoby zwane są wariegacjami. Wynikają z chorób wirusowych lub błędu genetycznego. Jest to od niedawna bardzo modne, by roślinę z białymi plamkami mieć w swojej kolekcji. Mocno wybarwione egzemplarze osiągają na aukcjach astronomiczne sumy. Podtrzymać tę tendencję może tylko solidna dawka promieni słonecznych. W przeciwnym wypadku nowe liście nie będą miały jasnych plam.

Rośliny Południa, które naturalnie odnajdziemy we Włoszech, Grecji, czy Hiszpanii również potrzebują dużo światła słonecznego. Wśród nich znajdą się

  • figowce,
  • oliwki,
  • drzewka cytrusowe,
  • palmy.

W naturze otrzymują po przynajmniej 6-8 godzin intensywnego światła słonecznego na dobę. W domowych warunkach także warto go im tyle zagwarantować, szczególnie gdy chcemy, aby pokazywały nam swoje owocowe wdzięki.

Co daje doświetlanie roślin w systemie wertykalnym?

Dlaczego tak ważne jest doświetlanie roślin? Główny mechanizm funkcjonowania kwiatów, czyli fotosynteza, uruchamiany jest przez promienie słońca. To one pozwalają na odżywianie, wytwarzanie nowych liści i kwiatów do rozmnażania. Bez odpowiedniej dawki, roślina marnieje. To tak jak my mielibyśmy jedzenie w lodówce, ale mogli wyjmować je jedynie przez 10-centymetrowy otwór. Na początku łatwo sięgnęlibyśmy po to, co w pobliżu dziury. Później jednak zaczęlibyśmy słabnąć, nie mogąc dosięgnąć tyle jedzenia, ile potrzebujemy.

Podobnie czują się rośliny w systemach wertykalnych. Ciasno ułożone względem siebie gatunki toczą między sobą walkę o każdy promyczek słońca. Ułatwieniem dla nieco słabszych okazów może stać się system doświetlający, który wyrówna różnice w absorpcji światła między poszczególnymi roślinami.

Kiedy doświetlać trzeba…

Rośłiny laboratorium

Zima jest tu koronnym przykładem, ponieważ w Polsce jest wtedy dla roślin równikowych i tropikalnych zbyt ciemno. Możemy starać się, dwoić i troić, ale niewiele zdziałamy bez wsparcia dodatkowego światła. Jest także sytuacja, w której przez cały rok na parę godzin należy włączyć żarówkę dla roślin. Są to mieszkania o wystawie północnej lub wschodniej – gdzie dociera mało promieni słońca. Doświetlanie można uznać za świetne rozwiązanie również wtedy, gdy chcemy rośliny trzymać z dala od jakichkolwiek okien.

Ile godzin doświetlanie roślin powinno trwać?

Zależy to przede wszystkim od gatunku i jego naturalnego występowania. Inaczej operują promienie słoneczne w słodkiej Italii, a w odmienny sposób na afrykańskim piasku. Przyjmuje się jednak, że rośliny potrzebują od 8 do 10 godzin dziennie kontaktu ze światłem. Na początku warto przy tym wprowadzać nowe zwyczaje powoli i uwzględniać ilość słońca, z jaką mają styczność kwiaty obecnie. Zbyt długa ekspozycja na światło (czy to słoneczne, czy sztuczne) może skutkować poparzeniem.

Różne barwy światła dla systemu wertykalnego

Rosliny oswietlenie

Dlaczego jednak światło dla roślin ma różne kolory? Do przeprowadzania fotosyntezy kwiaty potrzebują niebieskich i czerwonych wiązek oświetlenia. Połączenie tych dwóch daje róż/fuksję. Białe światło słońca zawiera w swoim spektrum wymienione wyżej barwy. Utarło się jednak przekonanie, że wydzielenie 3 kolorów jest dla roślin korzystniejsze. Środowisko hodowców jest w tej sprawie podzielone. Jedni doświetlają białymi żarówkami, a inni kolorowymi.

Doświetlanie systemu wertykalnego w domu jest niezbędne?

Na szczęście nie trzeba zajmować się powyższymi obliczeniami i skupiać się na tym, jakie światło będzie najlepsze dla naszych roślin. Wystarczy – wybrać te właściwe! System wertykalny Plantia to pełna wygoda i swoboda. Urokliwe gatunki nie mają żadnych oczekiwań. Możemy więc umieścić je wszędzie i nie przejmować się konsekwencjami. Zaprezentują się genialnie w ciemnej sypialni, jak i słonecznym salonie. A to wszystko – z wieloletnią gwarancją! Czy wybierzesz Twój system wertykalny Plantia już dzisiaj?

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!