Projekt zielonej ściany shabby chic
Uznawany za jeden z najbardziej romantycznych stylów w urządzaniu wnętrz. Opiewa w ogromne wprost ilości dodatków, a każdy z nich jest niezwykle dopracowany w swych szczegółach. Znajdziemy w nim dużo bieli, delikatnego różu pudrowego i złamanego błękitu. O czym mowa? Oczywiście o Shabby Chic! Styl ten gości na salonach od niedawna, a już zebrał liczne grono zwolenników.
Znajdą się też złośliwi, którzy uważają, że największymi fankami shabby chic są „stare panny”. Jednak urok temu stylowi bardzo trudno odebrać. Jest po prostu przepiękny!
Projekt zielonej ściany shabby chic powinien być w nim tak samo dokładny, precyzyjny i przemyślany, jak i całe urządzanie wnętrza. Jeśli więc masz romantyczną duszę, która kocha gęsty busz zieleni w domu – przedstawione w tym tekście wskazówki pozwolą Ci na urządzenie mieszkania marzeń.
Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:
Shabby Chic – co to znaczy?
Styl projektowania wnętrz, którego cechą charakterystyczną są stare meble lub postarzone. Specyficzny jest także sposób malowania drewnianych ław, stołów i komód. Techniki sprowadzają się do nałożenia kilku warstw farby tak, aby było widać poprzednie nawierzchnie (np. najpierw malujemy mebel na szaro, a później biało) lub poprzez tzw. przecieranie. Metoda ta polega na pocieraniu papierem ściernym położonego koloru, co ma nadać wrażenia sędziwego wieku mebla.
Dosłowne tłumaczenie słów zaprowadzi nas do samego wnętrza tej idei. Shabby to brudny, zniszczony, obskurny i sfatygowany. Nie zachęca to do zaproszenia stylu do naszego domu. Kiedy jednak dodamy do tego małe „chic”, czyli po prostu „szyk”, uzyskamy coś na kształt Zaniedbanego Szyku. Szukanie elegancji w takiej prostocie czas zacząć!
W latach 80. ubiegłego wieku modę na takie postarzanie mebli zapoczątkowała Rachel Ashwell. Projektantka postarała się, by zwrócić projektowanie wnętrz w stronę przedmiotów, które mają swoją przeszłość, czy też duszę. Jej starania widoczne są gołym okiem. Wielu kobietom podoba się taki sposób urządzania mieszkań. Shabby Chic to marzenie o wiejskim domu jak z obrazka!
Jak wyglądają wnętrza w stylu Shabby Chic?
Wnętrza w stylu shabby chic to jednak nie tylko meble. Na całokształt stylu składa się kilka ważnych elementów. Zasadne jest, by zwracać na nie uwagę, ponieważ projektowanie shabby chic jest sporym wyzwaniem. Łatwo tu popaść w przesadę i stworzyć wnętrze, które będzie przeładowane, a wręcz kiczowate. Można się jednak przed tym uchronić.
Shabby Chic – jak malować ściany?
Szalenie romantyczny styl zaczyna się od kolorów. Wszelkie pudrowe i pastelowe odcienie różu oraz błękitu są tu mile widziane. Raczej powinny być nieco zgaszone jak by smagane kurzem i zębem czasu. Z tego względu odnajdą się tu również delikatne szarości, czy brudne beże. Najczęściej jednak stawia się na jasny róż, który znajduje swoje miejsce także w dodatkach.
Lampy w stylu Shabby Chic- ich nie może zabraknąć!
Urocze małe lampiątka tworzą tu niepowtarzalny klimat. Charakterystyczne tu są niewielkie abażury na lampkach, nawet tych, które znajdują się na suficie. Lepiej więc odnajdą się kinkiety i żyrandole z większą liczbą punktów świetlnych. Obowiązkowy abażur z wiklinowym serduszkiem, wstążką lub w całości wykonany samodzielnie na szydełku. Punkty świetlne mocowane są najczęściej do drewnianych stelaży, które są zdobione wygięciami, rzeźbieniami, czasem kryształkami, ale przede wszystkim: przecierkami.
Meble w stylu shabby chic
O nich można by napisać oddzielną książkę. Jednak najprościej rzecz ujmując – im starsze i bardziej podniszczone, tym lepiej! Masz komodę po Babci z licznymi zdobieniami? A może ludwikowski fotel? Ten kierunek jest dobry. Dla stylu shabby chic meble trzeba jednak ulepszyć. Malowanie, przecieranie, decoupage, obicia z motywami róż lub pastelowych pasów w kolorze salonu. Shabby chic szybko zawita w Twoje progi!
Dodatki do Shabby Chic
Shabby chic aż kipi od dodatków i szczegółowych detali. Wyciągnij stare firany, bieżniki, obrusy – najlepiej wykonane na szydełku. Odnajdą się nie tylko na stole czy w oknach, ale także w przejściach między pokojami, czy na komodach i kredensach. Motywy kwiatowe i zwierzęce powinny zaś zdobić obicia mebli, ale także wazoniki, obrazy, czy tarcze ściennych zegarów.
Uchwyty do mebli Shabby Chic
Zorientowanie na detal jest na tyle ogromne, że nawet uchwyty do mebli w shabby chic nie mogą być przypadkowe. Tak mały element również ma być mini dziełem sztuki, które będzie zachwycać przy każdym otwieraniu szuflady. Najbardziej popularne są uchwyty do mebli imitujące porcelanę ze zdobieniami. Odnajdą się tu też pozłacane, finezyjnie rzeźbione klamki.
Tapeta na ścianę Shabby Chic
Mogłaby być elementem wspólnym ze stylem angielskim. Jednak tapeta na ścianę shabby chic jest o wiele delikatniejsza. Wzory nie powinny się wyróżniać, by wnętrze nie stało się przytłoczone dodatkami. Mamy tutaj skupić się na fakturze (np. przypominającej koronkę), motywach kwiatowych i finezyjnych pastelach.
Na jakie materiały postawić?
Stylowi shabby chic blisko jest do domku na wsi i natury. Dominują tu przede wszystkim elementy drewniane. W opozycji do stylu kolonialnego – tu każdy rodzaj drewna się nada, ponieważ finalnie i tak będzie poddany koloryzacji. Nie trzeba więc inwestować w egzotyczne gatunki. Do tego lniane obrusy, koronkowe firanki i serwetki, porcelanowe figurki i wazony, gliniane pobielane donice do kwiatów zielonych, czy metalowe lampiony do świec – i gotowe!
Projekt zielonej ściany: dekoracje w stylu shabby chic
Dekoracje w stylu shabby chic powinny być starannie przemyślane. Tylko rozważne dobieranie dodatków przyniesie zamierzony, romantyczny rezultat. W taką przestrzeń nadal możemy wpasować zieloną ścianę, choć to zadane będzie od nas wymagało więcej niż przy bardziej minimalistycznych aranżacjach. Warto się go jednak podjąć, bo efekt miło nas zaskoczy.
Forma zielonej ściany
Na początek warto ustalić jak dużo miejsca zajmie nam zielona ściana. Projekt powinien tu być ściśle związany z resztą posiadanych dodatków. Możemy postawić na obraz roślinny, który umieścimy w postarzanej ramie lub kwiaty, które „wychodzą” z okiennicy. Ciekawe są też samodzielne dzieła o intrygującym kształcie – np. serca, heksagonu czy koła. Wreszcie, możemy wybrać pas roślinny, który będzie piął się po ścianie od samej podłogi aż po sufit. Zainteresować mogą nas także girlandy z roślin nad łóżkiem, kanapą, czy na karniszu okiennym.
Kolory są istotne w projekcie zielonej ściany
Intensywna zieleń liści nie powinna nas interesować w kontekście shabby chic. Postawmy na listki jasne, blade, nawet lekko w tonacji pistacjowej, czy morskiej. Ubarwić i ożywić możemy je kwiatami. Oczywiście w odcieniach pastelowego różu, delikatnego błękitu, a może nawet cytrynowej żółci. Subtelne kwiaty powinny być dominujące w takim projekcie zielonej ściany.
A może mech?
Ciekawym rozwiązaniem dla stylu shabby chic może być mech. Jest to trochę ekstrawagancka propozycja, ale czemu nie spróbować? Jego fragmenty mogą zdobić Twój stolik kawowy lub konar, który służy Ci jako naturalny kwietnik. Mech dekoracyjny może teraz przyjmować różne kolory. Z łatwością znajdziesz taki, który wpasuje się w budowany romantyzm.
Projekt zielonej ściany i dodatki
Drugoplanowe ozdoby nadadzą zielonej ścianie zupełnie innego charakteru. Aby spotęgować jej romantyczny charakter, sprawdź, czy dobrym pomysłem nie będzie podświetlenie jej lampkami choinkowymi lub cotton ballsami. Ciekawie będzie też wyglądać projekt zielonej ściany z pasmanteryjnymi koronkami przeplecionymi przez liście. Postaw do tego na lniane serduszka, a nie wyobrazisz już sobie swojego salonu bez roślinnego dodatku!
Nie zapomnij o wazonach
Porcelana i glina to materiały, które w romantycznych aranżacjach są w cenie. Czemu więc ich nie wypełnić zielenią? Idealnie byłoby zadbać o świeże kwiaty: białe tulipany, delikatne piwonie, czy bladopomarańczowe róże. Wygodnym rozwiązaniem są również tzw. suszki. Suszone zioła, kwiaty, a nawet kłosy zbóż będą intrygującym dopełnieniem tego wiejskiego stylu.
W projekcie zielonej ściany postaw na styl!
Shabby chic to aranżacje, które są bezkompromisowe. One nie znoszą sprzeciwu. Jeśli konkretny dodatek pasuje w wybranym przez nas miejscu, to najpewniej nie odnajdzie się w żadnym innym. W związku z tym potrzebne nam są dekoracje, które dostosują się do tak wymagających warunków. I najpewniej, w tym miejscu zrezygnujemy z roślin żywych.
Syntetyczne zielone ściany to projekt, który jest do zrealizowania od razu. Te urokliwe dodatki pomagają nam w skutecznym planowaniu. To dzięki nim nasze wizje są możliwe. Girlanda z kwiatów 3 m nad ziemią? Nie ma problemu! Rośliny zwisające ze stropowej belki? Fantastycznie! A może skomplikowana kompozycja, która zawiśnie na ścianie w przedpokoju bez okna? Rewelacja!
Projekt zielonej ściany Plantia przygotujesz szybko, a co ważne – zrealizujesz go w 100%. Spersonalizowane dekoracje roślinne podbijają serca użytkowników za wolność nieograniczonego niczym wyboru. To Ty decydujesz o kształcie dzieła, różnorodności gatunków roślinnych, wielkości i usytuowaniu. Zielone ściany Plantia pomogą Ci w tym procesie!
Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!