Zielona ściana w sypialni kolonialnej

artykuł

Zielona ściana w sypialni kolonialnej

Kraje Afryki oraz Dalekiego Wschodu urzekają nas swoją radością życia i barwnością. Przejawia się ona nie tylko w strojach tubylców, ale także w ich mieszkaniach. Podziwiamy więc marokańskie kafelki, meble z ciemnego drewna oraz wykonane ręcznie przez gospodarzy egzotycznych domostw ozdoby z gliny. Po powrocie do domu sami chcielibyśmy marzeniami wzbić się do odległych krain, przenosząc ich wzory do własnego wnętrza.

 

Styl kolonialny we wnętrzach – skąd się wziął?

Zgodnie ze swoją nazwą, etymologia powstania stylu kolonialnego we wnętrzach, pochodzi z Wielkiej Brytanii i czasów, kiedy korona brytyjska podbijała wiele zamorskich krajów. Wiek XIX był dla Brytyjczyków dobrym czasem, w którym nie tylko zakochali się w herbacie, ale również w meblach, wykonywanych m.in. w Indiach przez rdzenną ludność. Egzotyczne drewno oraz nietypowe dla Europy metody jego obróbki były powiewem świeżości, którego wyczekiwano na Wyspach. Tak też w niezwykle szybkim tempie styl kolonialny przedarł się na Stary Kontynent i przez długie lata triumfował w mieszkaniach i domach.

Sypialnia w stylu kolonialnym – cechy

Sypialnia w stylu kolonialnym

Epicentrum wnętrz kolonialnych są meble. Solidne okazy, wykonane z egzotycznego drewna, takiego jak mahoń, heban, palisander, czy drzewo sandałowe. Obicia kanap i foteli zdobią najczęściej naturalne skóry. Poszewki na poduszki wykonane są tylko i wyłącznie z czystej bawełny, z kolei obrusy i bieżniki z lnu. We wnętrzu odnajdziemy wiele wzorów etnicznych i nawiązań do natury. Orient i stare, dobre kolonialne czasy przejawiają się także w dodatkach. Będą to więc pożółkłe mapy, figury słoni, skórzane walizki, drewniane skrzynie oraz pamiątki z dalekich podróży. Wszystko, co etniczne idealnie wpisze się w styl kolonialny.

Styl kolonialny – jaki kolor?

Kolorystyczna budowa stylu kolonialnego we wnętrzach opiera się na kilku filarach. Barwami bazowymi są beże/kremy do rozjaśniania pomieszczeń, brązy dla mebli oraz zieleń dla dekoracji, a także większych elementów. Te dwa określenia świetnie pasują do zielonych ścian (ogrodów pionowych), które pełnią funkcję estetyczną i mogą tworzyć duże kompozycje przestrzenne. Dodatkowe kolory we wnętrzach kolonialnych tworzą bordo, dodające nieco dynamiki całej aranżacji oraz żółcie/pomarańcze, wprowadzające ciepło i słońce. 

Kolonialna sypialnia z zieloną ścianą

Zielona ściana w sypialni w stylu kolonialnym

Styl kolonialny w domu lubi przestrzeń i harmonię. Choć we wnętrzu takim dodatków będzie sporo, tworzą one jedną wspólną całość. Łatwo się jednak o tym mówi w kontekście salonu, gdzie mamy wiele miejsc do ekspozycji pamiątek z podróży, czy innych egzotycznych dodatków. Sypialnia powinna być przy tym miejscem spokoju i wyciszenia, dlatego urządzamy to pomieszczenie raczej skromnie. W zamian powinniśmy postawić na jeden, konkretny dodatek. Zielona ściana w sypialni sprawdzi się tu najlepiej!

Kolonialna sypialnia? Zielona ściana!

Elegancja i bogactwo wzorów, faktur i tekstur pochodzą najczęściej ze stylu indyjskiego i balijskiego. Oba zakątki mają bardzo rozwiniętą faunę i florę. Nie dziwi więc, że to właśnie we wnętrzach kolonialnych, czerpiących ze stylu tych rejonów świata, dodajemy rośliny w bardzo dużych rozmiarach. I choć zazwyczaj są to ogromne palmy, wetknięte w gliniane donice, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w sypialni, zielona ściana stała się naszą prywatną dżunglą. Na pewno pozwoli ona na to, by poczuć się w pomieszczeniu bardzo swobodnie, ale i w zgodzie z naturą.

Zielona ściana w sypialni – styl kolonialny

W sypialni zielona ściana stworzy wspaniałą przestrzeń do wyobraźni i kreatywności. Kompozycje roślinne, które sami zaprojektujemy dla naszego wnętrza, będą nie tylko cieszyć oko, ale również miło łechtać naszą dumę. Wchodząc do sypialni zielona ściana, rozpościerająca się nad wezgłowiem łóżka, będzie wprowadzać nas także we wspaniały nastrój. Nie od dziś wiadomo przecież, że kolor chlorofilu pozwala nam na chwilę spokoju i relaksu po ciężkim dniu. Pełna harmonia możliwa będzie jednak tylko wtedy, gdy sypialnia z zieloną ścianą nie będzie dla nas zbyt wymagająca czasowo.

Plantia – zielona ściana w sypialni

Ciągłe podlewanie, zraszanie i przycinanie zmęczyć może każdego. A przecież sypialnia ma być miejscem naszego wypoczynku! Powinniśmy więc wchodzić do niej już wolni od trosk, zmartwień i obowiązków, które zostawiamy za jej drzwiami. Nie ma tu potrzeby, aby zielona ściana w sypialni zmieniała nam wizję błogiego relaksu. Z tego względu warto zaznajomić się z ofertą firmy Plantia. Zielone ściany do sypialni innowacyjnej marki zaskakują doskonałym wyglądem i bezobsługowością. Wszystko to zawdzięczają tworzywom syntetycznym najwyższego gatunku, doskonałym projektom roślin oraz precyzyjnemu odwzorowaniu żywych gatunków. Tak wypracowana zielona ściana w sypialni będzie wzbudzała naszą sympatię przez długi czas.

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!