Zielona ściana – konstrukcja, którą złożysz samodzielnie w 5 minut!

artykuł

Zielona ściana – konstrukcja, którą złożysz samodzielnie w 5 minut!

Świat zielonych ścian może wydawać się niezwykle skomplikowany. Kiedy czytamy o dostępnych systemach dla wzrostu roślin, nawadnianiu, czy doświetlaniu – szybko zaczynamy dochodzić do wniosku, że to jest zbyt trudne. Wykonanie samemu solidnej konstrukcji zielonej ściany, która przetrwa lata i będzie łatwa w utrzymaniu, wymaga wielu godzin pogłębiania wiedzy, planowania, a wreszcie składania i montażu w docelowym miejscu. Bądźmy szczerzy – to może przerażać.

Rozwój technologii na szczęście Ci sprzyja. Koniec zamartwiania się, czy jakichkolwiek trosk. Na rynku dostępne są konstrukcje zielonych ścian, które pozwolą Ci na szybką realizację, w niespełna 5 minut. Potem będziesz już tylko wygodnie wypoczywać w ulubionym fotelu, podziwiając własnoręcznie zrobione dzieło.


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Zielone ściany- systemy, które znajdziesz na rynku

Pod pojemnym pojęciem – zielonej ściany – kryje się wiele różnorodnych systemów, których dostępność zależna jest od tego, z jakich roślin ma składać się nowa ozdoba. Istnieje także podział ze względu na montaż dekoracji: do ściany/płotu, do autonomicznego stelaża lub do dowolnej powierzchni. Aby to wszystko nie brzmiało już tak tajemniczo, przejdźmy do krótkiego omówienia poszczególnych systemów zielonych ścian.

Po więcej szczegółowych informacji wejdź tu: Rodzaje zielonych ścian.

Zielona ściana- system kieszeniowy

Zwany także filcowym. Jest to system zielonych ścian, który przeznaczony jest do hodowli roślin żywych. Polega on na stworzeniu materiału z filcu, do którego doszyte są kieszenie. To właśnie do nich wkłada się rośliny, które wraz z rozwojem rozbudowują system korzeniowy i wzmacniają cały system. Zielona ściana staje się więc coraz bardziej stabilna.

Tego typu system nie jest jednak autonomiczny. Filcową ścianę dla roślin zawsze musimy przymocować do czegoś stabilnego jak np. ściana. Tylko wtedy konstrukcja będzie się trzymać.

Mniej popularne zielone ściany w systemie panelowym

Jest to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań na rynku. Dekoracja składa się wówczas z paneli, które przeznaczone są do hydroponicznej lub substratowej uprawy roślin. Panują tu podobne zasady do ściany kieszeniowej: każdy okaz ma swój własny, autonomiczny pojemnik. Jednak materiał wykonania jest bardziej stabilny.

Sama konstrukcja przemyślana została tak, by można było zawsze podłączyć do niej system nawadniania. Przez to możliwy jest montaż jedynie do ściany przy użyciu płatwi dystansowych. Mamy więc kolejny system zielonej ściany, który potrzebuje stabilnej, pionowej konstrukcji. Ze względu na swoją dużą masę, powinniśmy dla niego szukać murów o większym udźwigu.

Gwiazdy wielu salonów: zielone ściany w systemie kontenerowym

Konstrukcję tego systemu zna każdy, kto kiedykolwiek wpisał w wyszukiwarkę hasło „zielona ściana diy”. Jakość wykonania potrafi być oczywiście zróżnicowana, jednak najlepiej zobrazować ten system jako podłużne donice ustawione w kilku pionowych rzędach, w których kilka okazów rośnie wspólnie. Mogą też być nieco pooddzielane, jednak finalnie – bryły korzeniowe się ze sobą łączą.

Kontenerowy system zielonych ścian zyskał swoją popularność przede wszystkim dlatego, że można dość łatwo wykonać go samodzielnie. Wiele firm produkuje również gotowe moduły. Instalacja tego typu jest stabilna. Odpowiednio przemyślana może stać na podłożu samodzielnie lub zostać przymocowana do ściany.

Najłatwiejszy montaż zielonych ścian – system modułowy

Korzystają z niego producenci systemów zielonych ścian z roślin stabilizowanych (np. mchu chrobotka) i syntetycznych. Polega on na łączeniu gotowych mat z roślinnością. Pozwala on na swobodne decydowanie o wielkości aranżacji oraz dołączaniu kolejnych elementów w przyszłości, jeśli zmieni nam się koncepcja.

Tego typu systemy modułowe najczęściej montuje się do ścian, balustrad, płotów itp. ze względu na dość dużą giętkość dekoracji. Niektórzy producenci stosują usztywniające podkłady, jednak najczęściej do mniejszych ozdób, jak np. obrazy z mchu. Ich przewagą jest lekkość, która pozwala przymocować system zielonej ściany nawet do rattanowej kratki ogrodowej.

Technologia zielonych ścian montowanych na murze

Techniczne aspekty zazwyczaj są drugorzędną kwestią, jednak gdy chcemy przeprowadzić samodzielnie ten proces, powinniśmy zdawać sobie sprawę, jakie kroki powinniśmy podjąć, by przygotować samą ścianę na montaż dekoracji. To może być czasochłonne. Technologia zielonych ścian, czyli omówione wcześniej systemy, determinuje przebieg procesu przygotowań.

System panelowy, kieszeniowy i kontenerowy, gdy jest montowany do muru, wymaga od nas odpowiednich działań. Sama technologia zielonych ścian nie zabezpiecza tynku przed wilgocią, która towarzyszy uprawie żywych roślin. Musimy więc wiedzieć, że nawet kupując gotowe systemy, sami musimy zadbać o zdrowie muru.

Oczywiście, przygotowania te mogą Cię ominąć, jeśli zdecydujesz się na system modułowy. W tym miejscu zaczynasz oszczędzać czas.

Naturalne zielone ściany – konstrukcja najłatwiejsza w montażu?

Niezwykle trudno określić, która z dostępnych konstrukcji zielonych ścian naturalnych byłaby najłatwiejsza w montażu. Na pewno do systemu kieszeniowego potrzebujemy pomocy drugiej osoby. Tego typu ściana przyjeżdża do nas gotowa w całości. Jest bardzo lekka (przed włożeniem do niej roślin), jednak przy dużych rozpiętościach jej samodzielny montaż może nie być możliwy.

System panelowy i kontenerowy to już inna bajka. Same elementy konstrukcji zielonej ściany są nieporęczne i masywniejsze niż w konstrukcji filcowej. Ułatwieniem jest tu podział na mniejsze moduły, jednak trzeba je precyzyjnie połączyć. W przypadku, w którym system ma nam także zapewnić automatyczne nawadnianie – trzeba dokładne sprawdzić jego szczelność. W innym przypadku zalanie całej podłogi gotowe.

Zielona ściana – przekrój wraz z mocowaniami

Konstrukcja zielona

Zasadniczo zieloną ścianę musi coś oddzielać od tynku. Nie możemy przytwierdzić dekoracji bezpośrednio do niego. Zaleca się tutaj także możliwość przewiewu, tak więc odradzamy system, w którym zieloną ścianę montujemy do płyty pilśniowej obłożonej folią zabezpieczającą. To może szkodzić roślinom.

Podpis do zdjęcia: Przekrój zielonej ściany (rośliny żywe).

Najlepiej więc postawić na wykonanie stelaża, który zostanie przymocowany bezpośrednio do tynku. Dopiero do niego przytwierdzamy elementy konstrukcji zielonej ściany. Zyskujemy wówczas przewiew, niezbędny dla roślin. W dalszym ciągu ścianę warto zabezpieczyć folią przed wilgocią lub przypadkowym zalaniem podczas podlewania.

Zielona ściana – system modułowy dla mchu

Po takiej analizie wydaje się zasadne, by przyjrzeć się też mniej wymagającym opcjom. Chcesz w końcu dość szybko zainstalować zieloną ścianę. System ma działać od razu i jak najmniej potrzebować Twojej ingerencji w czasie użytkowania. Opcją, w której mamy do czynienia z niemal żywą rośliną, a przy tym łatwiejszym sposobem montażu jest wykorzystanie mchu jako zielonej ściany.

System modułowy z mchu pozwala poczuć, że mamy roślinę w domu. W dotyku jest ona podobna do tych występujących w naturze. Ze względu na stabilizację, czyli wypełnienie jej wnętrza impregnatami, jest ona jak zaklęta w czasie. Możemy ją dowolnie kształtować, a ona będzie od nas wymagać wilgotności powyżej wartości 40%. Mech powinniśmy także chronić przed promieniami UV, dymem papierosowym, czy przypadkowym zachlapaniem, nawet czystą wodą.

Gotowe moduły z mchu wystarczy ze sobą połączyć, a następnie na wkrętach zamocować tak powstałe dzieło. Wszystko jest pięknie, ale szkopuł jest jeden. Moduły wykonywane są masowo. W związku z tym trudno o personalizację. Ze świecą szukać modułów, które połączone razem stworzą spójną całość. To jak tapety w latach 90. XIX. Pamiętasz, ile trudu kosztowało połączenie dwóch płatów, by zachować ciągłość wzoru? Trzeba wówczas polubić kawałki mchu, które do siebie nie pasują.

Plantia ściana zielona – konstrukcja, którą złożysz samodzielnie w 5 minut!

Zielona sciana plantia

Plantia oferuje rozwiązanie, które jest tak estetyczne, jak żywa dekoracja, a przy tym przygotowane do niezwykle szybkiego montażu. Zielona ściana, której konstrukcja złożona jest z roślin syntetycznych. Niezwykle dopracowane w szczegółach rośliny pozwalają skutecznie odtworzyć klimat domowej dżungli. Każda dekoracja projektowana jest jako całość dla konkretnych potrzeb. Dzięki temu wiesz, że wzory modułów będą do siebie pasować.

Konstrukcja zielonej ściany Plantia jest niezwykle łatwa w montażu. Elementy roślinne przytwierdzone są do stabilnej siatki, która na swoich rogach zakończona jest systemem click-clack. Z jednej strony modułu mamy wypustkę, a z drugiej otwór. W ten sposób łączymy ze sobą elementy ozdoby. System zielonej ściany umożliwia montaż poprzez powieszenie dekoracji na zwykłych wkrętach, a poziom dzieła względem podłoża pozwoli nam skorygować tylna siatka.

Cały montaż sprowadza się więc do 3 kroków:

  1. Przygotowanie kołków na ścianie.
  2. Zawieszenie modułów na kołkach.
  3. Połączenie modułów w jednolitą całość systemem click-clack.

I gotowe! Konstrukcja zielonej ściany Plantia właśnie zawitała do Twojego domu!

System zielonych ścian dla Ciebie

Jak to zazwyczaj bywa, ostateczną decyzję należy podjąć samodzielnie. Wierzymy, że ten tekst przybliżył Cię do decyzji. Doskonale wiesz, jak prezentują się poszczególne systemy zielonych ścian. Najszybsze rozwiązanie jest tuż przed Twoim nosem. Skorzystaj z niego.

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!