Twoja zielona ściana – poradnik, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

artykuł

Twoja zielona ściana – poradnik, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Wiele osób marzy o tym, by rośliny zdobiły ich najbliższą przestrzeń w domu oraz w pracy. Kwiaty przypominają nam o kontakcie z przyrodą, a ich zielony kolor koi zmysły i pobudza naszą kreatywność. Ich wygląd sprawia, że całe pomieszczenie staje się bardziej przytulne, co doskonale wykorzystują projektanci wnętrz w swoich projektach. Co należy wiedzieć, zanim zamontujemy zieloną ścianę w swoim domu lub zaproponujemy jej założenie zarządcy naszego biura?

Co daje zielona ściana?

Pytanie to jest już niemal filozoficzne. Na wielu forach odnajdziemy tonę informacji o tym, jak wygląda życie z zieloną ścianą. Jak korzystnie wpływa to na nasze funkcjonowanie, sposób życia i warunki, panujące w pomieszczeniu. Na tle tych rozważań powstał nawet nurt – Biophilic Design. Zakłada on projektowanie budynków i ich wnętrz, korzystając z maksymalnie naturalnych rozwiązań.

Badania przeprowadzone w latach 2018-2019 przez Politechnikę Śląską i Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC dają nam obraz tego, jak roślinność w pracy wpływa na nasze samopoczucie. Zielone ściany poprawiają estetykę biura według aż 94% ankietowanych.

Ci sami ankietowani równie entuzjastycznie wypowiadali się o pozytywnym wpływie na komfort pracy (86% osób) oraz poprawę samopoczucia (84% respondentów). Już mniej pracowników doceniło wpływ żywych roślin na zwiększenie efektywności w pracy (62% - pozytywny wpływ, 34% - neutralny).

Poprawę zdrowia odczuło 52% pracowników, ale aż 44% nie odczuło zmiany. Należy przy tym pamiętać, iż jest to osobista ocena każdego z ankietowanych. Podczas badań nie porównywano stanu zdrowia pracowników, więc te wyniki nie są wymierne.

Z powyższych badań możemy więc wyciągnąć przede wszystkim – zwiększenie estetyki, poprawę ogólnego samopoczucia i polepszenie komfortu pracy. Dla pewnej grupy pracowników tyle wystarczyło, aby pracować efektywniej. Subiektywne odczucia to najpewniej efekt wizualnego oddziaływania roślin na badanych. Być może dowiemy się więcej, gdy zostaną opracowane bardziej wymierne wyniki testów – m.in. porównanie zmian wilgotności po wprowadzeniu do pomieszczenia zielonych ścian.

Przytoczone badanie ankietowe zbiega się z tym, co badacze psychologii koloru wiedzą już od dość dawna, zielona barwa wpływa na:

 • uspokojenie naszego organizmu,
 • relaks oczu,
 • pobudzenie kreatywności,
 • wzrost skupienia (w wybranych kręgach kulturowych).

Jesteście ciekawi korzyści, które może dać Wam zielona ściana Plantia? Sprawdźcie, 7 plusów dla domu!

Zielone ściany – cena popularności

Wraz ze wzrostem znaczenia roślin w naszej przestrzeni, pojawia się coraz więcej okazji, by popyt ten wykorzystać. Popularność zielonych ścian wzrasta z roku na rok. Potrzeba więc rozeznania w dziedzinie, aby skorzystać z wymienionych wcześniej dobrodziejstw, a jednocześnie nie przepłacić za tę możliwość.

W Internecie znajdziemy wiele informacji na temat zielonych ścian, które są ze sobą niejednokrotnie sprzeczne. Warto więc sprawdzać źródła naszych wiadomości. Najprościej jest zaufać rzetelnym badaniom naukowym i poddawać je samodzielnej krytyce.

Niejednokrotnie bowiem usłyszymy, że rośliny żywe świetnie filtrują powietrze, np. ze smogu. Wszystko przez pobieżną analizę badania, przeprowadzonego przez NASA "Interior Landscape Plants for Indoor Air Pollution" z 1989 roku.

Dokładnie przeglądając karty badań, dowiemy się, że zbadano tylko niektóre rośliny i ich zdolność do oczyszczania wybranych związków, m.in. formaldehydu, benzolu, czy toluenu. Najczęściej 1 gatunek = usunięcie z powietrza 1 substancji szkodliwej. Należy też zauważyć, że badania przeprowadzono w bardzo konkretnych, zamkniętych warunkach, które nijak się mają do tego, jak rośliny reagują w domu.

Niestety, konkluzje z powyższego badania często przedstawiane są tak, jak by zielona ściana miała być rozwiązaniem wszystkich naszych problemów z miejskich powietrzem. Dalekie jest to od prawdy. Rośliny nie usuną np. pyłów zawieszonych, które tworzą smog. Popularność i jej cena u zielonych ścian to dużo zmagań z mitami i nieprawidłowo interpretowanymi badaniami.

Nie możemy też liczyć na znaczne zmiany w otoczeniu i jakości powietrza, gdy decydujemy się na niewielką dekorację. Dopiero pokrycie dużej powierzchni zieloną ścianą może faktycznie coś zmienić. Konkretne dane są jednak nieugięte. Zobacz, jak rozprawiamy się z parametrem, którym jest wilgotność powietrza przy zielonej ścianie.

Zielone ściany – różnorodne modele

Na początku przydałoby się orientować w rodzajach zielonych ścian. Choć przyświeca im ta sama idea powiększania powierzchni zieleni w miastach, to różnią je systemy hodowania roślin lub tworzące je postaci kwiatów. Podział pierwszy będzie więc wyglądał następująco:

 • Zielone ściany z roślin syntetycznych,
 • Zielone ściany z roślin żywych.

Pierwsza opcja nie ma już dodatkowych podziałów. Do gotowych mat z syntetycznymi liśćmi lub źdźbłami trawy doczepiane są modele skrzydłokwiatów, palm, paproci i innych roślin, znanych nam z upraw doniczkowych, czy ogrodów tropikalnych. Tego typu panele możemy zawiesić tam, gdzie tylko istnieje możliwość ich przytwierdzenia.

Zielone ściany z roślin żywych to więcej dostępnych koncepcji na ich instalację. Możemy samodzielnie je wykonać lub wybrać gotowe moduły w formie:

 • Kieszeniowej (filcowej)

System ten składa się z filcowej maty, przypominającej roletę okienną. Do materiału doszyte są pojemniki, przypominające kieszenie, w których znajdują się korzenie roślin – stąd nazwa tej formy instalacyjnej. Za filcową roletą najczęściej znajduje się system nawadniania. Ścianka dostarczająca wodę i filcowa mata są połączone u dołu rynną odwodnieniową, która odprowadza nadmiar wilgoci. Jest to często stosowana metoda, ale nadaje się najczęściej tylko do wnętrz. Silny wiatr mógłby z czasem rozerwać delikatny filc i zniszczyć cały system.

 • Panelowej

Całą instalację tworzą specjalne moduły do hodowli roślin w formie hydroponicznej (uprawa w samej wodzie) lub substratowej (tradycyjna uprawa w ziemi). Panele te przymocowane są do ściany specjalnymi płatwiami dystansowymi, które pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza między murem budynku a instalacją roślinną. Tego typu panele tworzą najczęściej zielone ściany o niewielkich powierzchniach. Spotkamy je także we wnętrzach. Panele ograniczają rozrost bryły korzeniowej do minimum, więc finalnie rosnące w nich rośliny będą rozwijały się powoli, w ograniczonym wymiarze.

 • Kontenerowej

W systemie kontenerowym zielone ściany buduje się na specjalnych stelażach. Na każdej półce rozstawia się szerokie i długie donice (rzeczone kontenery), w których sadzi się rośliny. Ta forma instalacji pozwala jedynie na hodowlę substratową. Wielkość kontenerów umożliwia większy rozrost roślin. Należy jednak mieć na uwadze, że w jednym pojemniku z ziemią gruntową będzie znajdowało się kilka roślin, które będą, zgodnie z zasadami przyrody, walczyć ze sobą o miejsce. Najlepiej więc wybierać gatunki o podobnych potrzebach ekspansyjnych lub pogodzić się z faktem, iż po pewnym czasie będziemy musieli pożegnać się z kwiatami, które zostaną wyparte przez silniejsze rośliny.

Czy istnieje więcej rodzajów zielonych ścian? [SPRAWDŹ]

Ściany zielone, które mogą się poruszać

Wymienione wyżej instalacje możemy przymocować w wielu miejscach. Dość typowym pomysłem jest przytwierdzenie ich do ścian nośnych, czy działowych budynku. Jednak nasza kreatywność może pójść o wiele dalej!

Ściany zielone mogą mieć również charakter mobilny. To pozwala na przesuwanie ich pomiędzy pomieszczeniami. Takie rozwiązanie genialnie sprawdza się w biurach, gdzie chcemy mieć możliwość dostosowania układu przestrzeni do aktualnych potrzeb pracowników.

Przy każdorazowym przenoszeniu należy jednak uwzględnić właściwe warunki dla roślin, które w każdym miejscu powinny być dla nich maksymalnie zbliżone. Przenoszenie ściany zielonej z bluszczem na przemian z chłodnego pomieszczenia na słoneczny taras może się skończyć szybkim poparzeniem liści, a co za tym idzie – obumarciem rośliny.

Takie przesuwne ściany zielone mogą być mobilne tylko wtedy, gdy są… lekkie. Oznacza to tyle, że będą stworzone z mniejszej ilości roślin żywych i koniecznie oparte o system filcowy. Metr kwadratowy ściany zielonej może ważyć nawet 25 kg! Przy takiej masie stworzyłoby to bardziej statyczną dekorację.

W związku z powyższymi na mobilne ściany zielone poleca się kwiaty syntetyczne, które:

 • świetnie wyglądają,
 • są łatwe w przenoszeniu,
 • bez problemu dostosowują się do wymagań wewnątrz i na zewnątrz.

Naturalna zielona ściana – cena, której nie zobaczymy

Rośliny to gatunki ekspansywne – jeżeli tylko trafią na podatny grunt, będą rozrastać się w szybkim tempie, zajmując kolejne powierzchnie. Nie musimy być jednak z tego zadowoleni. Zielone ściany mogą bowiem próbować wdzierać się o wiele dalej, niż pozwalają im na to przedstawione powyżej systemy. W poszukiwaniu wody i wilgoci wiele pnączy (np. monstery) może dodatkowo wypuszczać tzw. korzenie powietrzne. Te z kolei, aby mieć podparcie dla rosnącej ciągle rośliny, będą chciały stabilizacji. Mogą zacząć odnajdywać ją w naszym murze – wczepiając się w niego rzeczonymi korzeniami. Nie jest to dla nas dobra sytuacja.

Pamiętać należy o tym, by ściany zawczasu zabezpieczyć. Co to znaczy? Najprostszym rozwiązaniem jest użycie fizycznej przegrody między murem a zieloną ścianą. Możemy do tego użyć pleksi, sklejki, płyty MDF… Wszystko, by oddzielić rośliny od bryły budynku. Wybór materiału, z którego stworzymy przegrodę, uzależniony jest także od systemu, który wybraliśmy. Mury chronimy bowiem nie tylko przed korzeniami, ale również wilgocią.

System panelowy pozwala na wybranie materiału przegrody o nieco mniejszej odporności na zawilgocenie. Sama forma instalacji umożliwia bowiem pewną cyrkulację powietrza dzięki płatwom dystansowym. Maty kieszeniowe oraz kontenerowe oznaczają brak jakiejkolwiek przestrzeni dla swobodnego przemieszczania się powietrza. Musimy zatem zadbać, aby do muru i do przegrody nie dostał się nadmiar wilgoci. W tym przypadku najlepiej będzie postawić na materiały typu pleksi.

Jeśli chcesz więcej poczytać o zielonych ścianach i murach -> koniecznie zajrzyj tu: Czy panel roślinny może zniszczyć ścianę?

Zielona ściana kosztuje krocie?

Wieloma mitami obrosły koszty zielonej ściany. Należy tu jednak uwzględnić wiele czynników, które wpływają na ostateczny rachunek. Wszystko zależy od konkretnej, indywidualnej zielonej ściany.

Głównym czynnikiem, który wpływa na koszt zielonej ściany, jest jej wielkość. W tym nie ma niczego zdrożnego. Im większa zielona ściana, tym też większe spustoszenie pozostawi w naszym portfelu. Wraz z rozmiarem idzie liczba modułów lub paneli, wielkość ochrony muru itd.

Na koszt składa się także rodzaj roślin. Już sam podział na zielone ściany syntetyczne i te z żywych kwiatów da nam ogląd na zróżnicowanie ceny. Co więcej, musimy także uwzględnić gatunki lub modele roślin oraz gęstość ich występowania na zielonej ścianie.

Równie ważną kwestią jest to, w jakim stopniu samodzielnie wykonamy zieloną ścianę. Projektowanie, dopasowanie sposobu i wielkości instalacji do dysponowanego pomieszczenia, stworzenie i montaż kompozycji – mogą zostać wykonane w całości przez profesjonalistów. Wówczas koszt zielonej ściany będzie odpowiednio większy. Moduły możemy wykonać również samodzielnie, skorzystaj z 3 sposobów na zieloną ścianę!

Samodzielność to sprawa kluczowa, również w późniejszych kosztach posiadania zielonej ściany. Jej utrzymanie w zdrowiu wymaga wiele poświęceń. Będziemy sami podlewali nasze dzieło, a może skorzystamy ze zdobyczy technologicznych? System automatycznego nawadniania to kolejny punkt, który dopiszemy do kosztów zielonej ściany z naturalnych roślin.

Przedstawione wyżej czynniki to kwestie, z którymi musimy się liczyć już na etapie początkowym planowania zielonej ściany. W rozrachunku wieloletnim musimy wziąć również pod uwagę cenę wody, prądu do zasilania instalacji nawadniającej lub doświetlającej, czy koszt serwisu tych urządzeń. Dla kontrastu syntetyczna zielona ściana to jednorazowy wydatek. Późniejsze utrzymanie obywa się bez inwestycji finansowych.

Czy zielone ściany można mieć wszędzie?

Zielona ściana w łazience

Bardzo luźna forma zielonych ścian oraz rozwiązania instalacyjne pozwalają na montaż w praktycznie dowolnym miejscu. Oczywiście – w kontekście roślin syntetycznych, którym niestraszna żadna aura. A co z żywymi kwiatami? Pojawia się tu kilka „ale”…

Kluczowy dla zielonych ścian z roślin żywych jest dostęp do światła i jego ilość. Inne warunki panują zaraz przy oknie południowym, zupełnie odmienne 3 m od wschodniego, a jeszcze inaczej zachowają się kwiaty na balkonie. Nie trzeba być hodowcą roku, aby się tego domyślać.

Musimy więc dopasować rośliny do warunków świetlnych, które możemy im zapewnić. Może się okazać, że w naszym domu jest za mało światła na jakiekolwiek gatunki. Wtedy możemy zdecydować się na zakup i użycie lamp doświetlających lub zielonej ściany z roślin sztucznych.

Kiedy już wiemy, jaką ilością światła dysponujemy, pora na wybór roślin pod kątem miejsca. Znajdziemy gatunki mrozoodporne na balkon, domowe, które świetnie odnajdą się w salonie oraz tropikalne, dla których najlepsze są pomieszczenia wilgotne, takie jak np. łazienka.

Przy zielonych ścianach z kwiatów żywych nie możemy też liczyć na mobilność dekoracji. Nie będziemy mogli przenosić ogromnych paneli z salonu na taras, gdy nam się to podoba. Jest to kwestia wagi, którą poruszaliśmy w poprzednich akapitach, ale również potrzeb roślin. Mogą one przeżyć spory szok, gdy z salonowego półcienia otrzymają prażące słońce.

Potrzeba Ci uniwersalnej zielonej ściany, która spełni różne Twoje potrzeby? Może chcesz ozdoby, która czasem pojawi się na event’ach w Twojej firmie, innym razem przy altance na rodzinnym grillu, a na co dzień będzie zdobiła wejście do Twojego domu? Postaw na zieloną ścianę Plantia. Syntetyczne rośliny mogą wszystko!

Jaka powinna być ściana zielona?

Finalnie piękna ściana zielona powinna być spełnieniem Twoich marzeń i wyobrażeń. Musisz dopasować ją do swojego domu/biura, swoich potrzeb, dysponowanego czasu i swojego poczucia estetyki. Podczas rozważań warto wziąć także pod uwagę dysponowany budżet.

Dom/biuro lub balkon to przestrzenie, które mają swoje właściwości. Uwzględnij dostęp do światła, wilgotność powietrza, średnią temperaturę, dostęp do klimatyzacji, jakość funkcjonowania wentylacji oraz bliskie położenie źródeł ciepła (np. kaloryferów). Wszystkie te czynniki mają wpływ na to, jakie rośliny w ogóle mogą znaleźć się w danym miejscu.

Twój czas jest niezwykle ważny. Pamiętaj, że zielona ściana z żywych organizmów to także obowiązki. Podlewanie roślin, zraszanie, mycie liści, przycinanie pędów wiosną, czy nawożenie muszą zostać wykonane, aby kwiaty mogły zdobić przestrzeń. Ich nie będą interesowały Twoje delegacje, urlopy, czy choroby dzieci.

Po uwzględnieniu powyższych może się okazać, że bardzo niewiele gatunków roślin będzie mogło zawisnąć na Twojej ścianie. Mogą także nie spełniać ostatniego, ale bardzo ważnego wymogu – Twoich potrzeb estetycznych.

Zielona ściana Plantia

Bez względu na warunki, które panują w pomieszczeniu, możesz wybrać piękną zieloną ścianę. Będzie ona prawdziwą ozdobą całego pokoju na bardzo długi czas. Jej uniwersalność pozwala Ci na wszystko: dalekie wyjazdy, długie podróże, zapracowane dni codzienne i spędzanie każdej wolnej chwili z rodziną lub przyjaciółmi.

Zielona ściana Plantia, bo o niej mowa w tym akapicie, umożliwi Ci to wszystko – i o wiele więcej. Rośliny syntetyczne dają możliwość nieograniczonego wyboru. Bez przejmowania się warunkami, które panują w pomieszczeniu!

Sztuczne rośliny dobrze czują się wszędzie – zarówno w słońcu, jak i w cieniu; w wilgotnej i parnej kuchni oraz ekstremalnie suchym przedpokoju. Możesz je także założyć na balustradę balkonową, ścianę ogrodowej altanki czy domową fasadę. Możliwości są ogromne i stuprocentowe! To Ty decydujesz!

Aktywne filtry UV chronią kolory roślin nawet przed ostrym słońcem. Dodatkowa bariera antystatyczna sprawi, że ścieranie kurzu z liści będzie odbywało się tylko przed świętami – 2 razy w roku – i do tego ogranicza się pielęgnacja zielonych ścian.

Prosty montaż i lekka konstrukcja (max. 10 kg na 1 m2) pozwalają na instalację zielonej ściany Plantia dokładnie tam, gdzie sobie wymarzysz. Już dziś zdecyduj się na produkt, który perfekcyjnie odzwierciedla Ciebie.

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia