Czy ogród wertykalny na balkonie może dać Ci prywatność?

artykuł

Czy ogród wertykalny na balkonie może dać Ci prywatność?

Zachowanie prywatności w miejskiej dżungli jest niezwykle trudnym zadaniem. Dzielące nas od siebie ściany są coraz cieńsze, a budynki stawiane jeszcze bliżej siebie niż kilka lat temu. To samo dotyczy również balkonów, które projektowane są coraz gęściej, ze względu na malejący metraż każdego z mieszkań. Zachowanie intymności jest jeszcze trudniejsze, gdy deweloper postanowi wykonać jeden duży taras, przedzielony zaledwie ażurowymi barierkami…

 

Jak ogród wertykalny na balkonie wpływa na prywatność?

Balkon

Przede wszystkim osłania nas od innych – sąsiadów, przypadkowych przechodniów. Gęsto utkane liście są często zaporą, którą naprawdę trudno ominąć wzrokiem. Ogród wertykalny na balkonie jest więc bardzo kreatywnym i skutecznym rozwiązaniem problemu wścibskich oczu z naszego otoczenia. Dekoracja musi spełniać jednak jeden podstawowy warunek – być gęsta – dzięki czemu dokładnie zasłoni nas przed innymi.

Co jeszcze daje ogród wertykalny na balkonie?

Ogród wertykalny na balkonie to bariera dla oczu i dźwięku. Bez względu na to, jakie rośliny będą zdobić nasz taras, zyskamy swoistą matę dźwiękochłonną. Takie eleganckie rozwiązanie działa w obie strony – my nie słyszymy tak bardzo sąsiadów, a oni nas. Pozwala więc na zachowanie prywatności rozmów, słuchania muzyki, czy… gadania do samych siebie. Ograniczenie nadmiaru hałasu w naszym życiu, zdecydowanie wpływa na poprawę jego komfortu.

Gęsty ogród wertykalny na balkonie

Gęsta ściana wertykalna

 

Nie zdadzą tu więc rezultatu tuje posadzone w donicach, sezonowe pelargonie, czy nawet wysokie trawy. Pokrój tych roślin zdecydowanie nie pozwala na szczelne zakrycie przestrzeni, znajdującej się za nimi. Najczęściej więc wybór pada na zewnętrzne rośliny pnące, takie jak np. winorośl, gotowe instalacje ogrodów wertykalnych na balkon z gatunków przystosowanych do życia na zewnątrz lub syntetyczne odpowiedniki.

Ogród wertykalny – balkon w potrzebie?

 

Zewnętrzne rośliny pnące mogą jednak być poważnym zagrożeniem dla struktury budynku. Wybrane gatunki kwiatów, jak np. glicynia, bardzo agresywnie zdobywają swoje środowisko. Coroczne przyrosty rośliny mogą osiągać nawet 3 metry! Dla osób, które chciałyby się zdecydować na gotowe systemy ogrodów wertykalnych na balkon, mamy złą wiadomość. Tego typu instalacja wraz z glebą, roślinami i wodą, może ważyć aż 100 kg na 1 m2 (przy systemie głębokim na 35 cm). Nie każdy balkon to udźwignie…

Najlepszy ogród wertykalny na balkonie to…

Biorąc pod uwagę warunki, jakie panują na balkonie oraz potrzeby roślin żywych, najbardziej bezpiecznym wyborem jest ogród wertykalny Plantia. Lekkie panele syntetyczne (max. 10 kg na 1 m2 kompozycji) można powiesić nawet bezpośrednio na balkonowej balustradzie i uzyskać tyle samo prywatności, ile dają kwiaty naturalne. Ogród wertykalny na balkonie Plantia to nawet więcej! Ozdoba ta jest bezproblemowa i tak samo piękna przez calutki rok!

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!