Czy panel roślinny może zniszczyć ścianę? Jak powstrzymać rośliny przed dewastacją?

artykuł

Czy panel roślinny może zniszczyć ścianę? Jak powstrzymać rośliny przed dewastacją?

Panele roślinne wyglądają przepięknie, jednak wszyscy mamy obawy o praktyczną stronę tego przedsięwzięcia. Przed założeniem dekoracji chcielibyśmy wiedzieć: czy rośliny mogą wbić swoje korzenie i pędy w strukturę muru? Czy istnieje możliwość, że wilgoć wokół kwiatów przeniknie do tynków? Jak to wszystko wpłynie na stan faktyczny naszych ścian? Czy rośliny da się przed tym powstrzymać?

Musimy wiedzieć, że ewentualna dewastacja ścian zależy przede wszystkim od metod instalacji paneli roślinnych, a także wyboru samego produktu. Ochrona murów przed wilgocią oraz ingerencją żywych roślin jest jak najbardziej możliwa. Należy jednak uwzględnić to w swoich planach już na samym początku zakładania paneli roślinnych. Wówczas unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji, jakimi są problemy ze ścianami.

Czy panele roślinne mogą zniszczyć ścianę?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Jeżeli źle zaplanujemy montaż żywych paneli roślinnych – mogą one wpłynąć na uszkodzenie murów. Już sama instalacja na niewłaściwej ścianie może spowodować jej trwale osłabienie, a nawet zepsucie. Drugim wrogiem budynków są korzenie roślin, które mogą próbować wczepić się w ich strukturę. Z kolei niewidzialnym przeciwnikiem jest wilgoć. Zanim się obejrzymy, cała ściana może być mokra, a to w prostej linii prowadzi do wykwitów grzybowych czy pleśniowych.

Wpływ grzybów i pleśni na nasze zdrowie

Pleśń na ścianie

Nieodpowiednio zabezpieczone przed wilgocią ściany, które znajdują się w pomieszczeniu niewietrzonym lub nie mają dostępu do naturalnej cyrkulacji powietrza, mogą szybko stać się świetną przestrzenią do rozwoju grzybów i pleśni.

Przebywanie w pomieszczeniu z pleśnią lub grzybem to prosta droga do podrażnień górnych dróg oddechowych oraz alergii. Zapalenie oskrzeli i płuc, zatok, ucha środkowego, gardła i migdałków mogą do nas ciągle wracać. Ponadto lekarze wymieniają zapalenie grzybicze układu oddechowego, które jest niebezpieczne dla naszego życia.

Jak przeciwdziałać zniszczeniom, powodowanym przez panele roślinne?

Właściwe przygotowanie pozwoli Ci zmierzyć się ze wszystkimi ewentualnymi problemami. Na początku wybierz, z jakich roślin mają składać się Twoje panele roślinne. Sztuczne kwiaty mogą oszczędzić Ci wiele zmartwień. Z nimi nie istnieje wilgoć lub rozwijające się korzenie. Do przyjęcia żywych roślin musisz jednak odpowiednio się zorganizować. Wybór należy do Ciebie!

Sztuczne panele roślinne

Zielona ściana Plantia

Przed przejściem do rozwiązania realnych problemów, które możesz mieć po instalacji żywych paneli roślinnych, warto zastanowić się nad delikatną zmianą koncepcji. Jest sposób, który już teraz może uchronić Cię przed jakimkolwiek negatywnym wpływem zielonej dekoracji na Twoje ściany. Sztuczne panele roślinne Plantia pozwalają na dowolne dysponowanie ciekawą ozdobą. Możesz powiesić ją wszędzie, używając najprostszych wkrętów montażowych i przestać przejmować się kwestią zawilgocenia lub zniszczenia ściany.

Jeśli zaś nie chcesz wcale ingerować w strukturę ścian, możesz przymocować sztuczne panele roślinne do płyty MDF, czy sklejki, które oprzesz o pionową konstrukcję. Da to dodatkowy, interesujący efekt, gdy wszystkie rośliny będą układać się w kaskadowej formie spadku.

Jak przygotować ściany na żywe panele roślinne?

Szerzej należy przyjrzeć się tu dwóm aspektom:

 • Zabezpieczenie ściany przed wilgocią,
 • Wybór właściwego miejsca do zawieszenia paneli roślinnych.

W tym przypadku odpowiedni punkt na instalację paneli roślinnych to nie dostęp do światła, a zdolność ściany do przyjęcia dekoracji. Im większa masa samej ściany, tym jest mocniejszym stelażem dla naturalnej ozdoby.

Zanim zawiśnie panel roślinny, sprawdź swoje ściany

Każdy materiał stosowany jako budulec ścian ma swoją własną masę. Im jest ona większa, tym cięższe struktury (np. dekoracje) może utrzymać. Musimy sobie tutaj zdawać sprawę, że panel roślinny żywy to ok. 25 kg na każdy 1 m2 naturalnego dzieła (gdzie panel ze sztucznych roślin to maksymalnie 10 kg na 1 m2). Poniżej przedstawiamy uśrednione wartości masy dla 1 m2 materiałów przegród (ścian działowych):

 • Cegła pełna                                                                  215 – 255 kg
 • Beton komórkowy                                                      70 – 110 kg
 • Ściana kartonowo-gipsowa 1-warstwowa             26 kg

Jak widać z powyższego, musimy dokładnie wiedzieć, jakim rodzajem ściany dysponujemy. Te wykonane z jednowarstwowego karton-gipsu nie nadadzą się w ogóle do utrzymania dekoracji. W tym przypadku zdecydowanie zaleca się sztuczne panele roślinne. Przy cegle i betonie komórkowym możliwe jest zastosowanie roślin żywych.

Zabezpieczenie ściany przed wilgocią z paneli roślinnych

Montaż ogrodu wertykalnego

Ścianę musimy ochronić przed korzeniami roślin oraz wilgocią. Pomóc w tym może jedynie fizyczna bariera. Z tego względu panele roślinne, które spotykamy w sklepach, są mocno zabudowane od strony ściany, na której będą instalowane. Jeżeli sami podejmujemy się stworzenia konstrukcji podtrzymującej dla roślin, musimy zająć się kwestią przegrody. Jakie opcje mamy do wyboru?

 • Sklejka,
 • Grube materiały syntetyczne, dedykowane dla ogrodów wertykalnych,
 • Pleksi,
 • Gotowe systemy/moduły ogrodów wertykalnych,
 • Deski cementowe,
 • Zwykłe deski, systematycznie impregnowane.

Daje nam to wiele możliwości na potencjalne zabezpieczenie ściany przed negatywnymi skutkami posiadania żywych paneli roślinnych. Warto dobrać najlepszy do typu ściany, jaki posiadamy, naszych preferencji wizualnych oraz możliwości finansowych.

O czym pamiętać przy montażu paneli roślinnych?

Na pewno istotne jest, aby panel roślinny z żywych kwiatów nie został przytwierdzony bezpośrednio do ściany. Musimy umożliwić wodzie (w tym wypadku naszej wilgoci) swobodną cyrkulację. Dostęp powietrza między ścianą a panelem roślinnym to najlepsze, co możemy zrobić. Wówczas to, co odparuje z roślin, będzie miało szansę przedrzeć się do pozostałych części pomieszczenia, a nie wprost do muru.

Lekko podwyższona wilgotność wokół paneli roślinnych to także drugi powód, przez który na ścianach kartonowo-gipsowych nie możemy stosować żywych kwiatów. Nawet niewielka ilość wody może powodować ich wypaczanie, niszczenie oraz rozwój pleśni.

Czy zawsze trzeba się aż tak przygotowywać do posiadania paneli roślinnych?

Roślinność sztuczna

Zasadniczo wszystko zależy od skali całego przedsięwzięcia. Najwięcej rozważnego projektowania wymagają oczywiście te dekoracje, które z założenia mają zajmować całą ścianę – od podłogi aż po sufit. Wówczas mamy do czynienia z bardzo dużą i ciężką konstrukcją. Tworzymy w zasadzie indywidualny ekosystem, który potrzebuje opieki, pielęgnacji i właśnie – planowania.

Bez konkretnego planu zabezpieczenia ścian niewiele zdziałamy w kwestii naturalnych paneli roślinnych. Nawet niewielkie obrazy z kwiatów wymagają pewnego przygotowania murów na tę okoliczność. Może niekoniecznie aż tak dokładnego, ale obowiązkowa będzie bariera między dekoracją a ścianą.

Jak zastąpić żywy panel? Sztuczne rośliny Plantia!

Organizacja dużej żywej dekoracji to wiele godzin poświęconych na planowanie. Niejednokrotnie będzie ono wymagało od nas konsultacji z architektem oraz specjalistami od tworzenia paneli roślinnych. Rozmowy z profesjonalistami mogą często doprowadzić do konkluzji, że żywe rośliny nie mogą zamieszkać w naszym domu w takiej formie.

Zamiast więc tracić nasz cenny czas, możemy zadziałać szybko i bezpiecznie – dla naszego własnego zdrowia oraz konstrukcji naszych ścian. Sztuczne panele roślinne Plantia to dekoracje, których szukasz! Bez problemów, nadmiernego planowania, czy sprawdzania całej konstrukcji budynku. Wystarczy wybrać, jakie rośliny mają znaleźć się na Twojej ścianie, by parę chwil później sztuczny panel roślinny Plantia zdobił dumnie całe pomieszczenie.

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!