Jak mobilne zielone ściany dla biura poprawią wyniki Twojej firmy o 8% przy 0 zł wydanych na obsługę?!

artykuł

Jak mobilne zielone ściany dla biura poprawią wyniki Twojej firmy o 8% przy 0 zł wydanych na obsługę?!

Projektowanie wnętrz z wykorzystaniem zieleni to kierunek, którego oddziaływanie w świecie biznesu jest coraz bardziej odczuwalne. Już nie tylko ogromne korporacje interesują się roślinami w biurach. W średnich i małych przedsiębiorstwach dobrze jest pokazać się z roślinnością ułożoną w przemyślany sposób, której formy są świadomie kształtowane. Uważa się, że prezentuje to prestiż marki oraz nastawienie na proekologiczne zachowania.

Takie podejście jest szczególnie doceniane w branży kosmetycznej, beauty, czy związanej z produkcją lub obróbką żywności. Zainteresowanie zielenią w biurach wzrasta głównie ze względu na klientów. Badania dowodzą przy tym, że możemy też czerpać inne korzyści z posiadania zielonych ścian. Zwiększone obroty w firmie, produktywność, czy samopoczucie pracowników to wybrane z nich.


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Zielona ściana mobilna – co to jest?

Rozszyfrowanie nazwy należy rozpocząć od wyjaśnienia, czym jest zielona ściana. Dekoracja ta składa się z roślin, które ułożone są wertykalnie na ścianach, balustradach lub innych wspornikach, tworząc swoisty pionowy dywan z liści, łodyg, kwiatów i pędów. Połączenie różnorodnych gatunków zielonych przyjaciół daje intrygujące i niezwykle ciekawe wzory, które przykuwają uwagę.

Uzyskane w ten sposób różnorodność, oryginalność i dowolność kształtowania sprawiły, że zielone ściany są modne. Ich mobilne wersje nie są na stałe przymocowane do elementów konstrukcyjnych. Można je dowolnie przesuwać po pomieszczeniu, czy między pokojami a zewnętrznym tarasem lub balkonem. Mobilna zielona ściana daje więc również niesamowite możliwości przeprojektowania pomieszczeń, będąc dekoracją uniwersalną, którą możemy zastosować, nawet gdy zmienimy siedzibę firmy.

Co dają mobilne zielone ściany?

Mobilne zielone ściany to szereg fantastycznych zalet, które można wykorzystać w biurowych i domowych warunkach. Bardziej na tym rozwiązaniu będą jednak korzystać przedsiębiorcy. Dekoracja pozwoli im wznieść pracę w firmie na zupełnie inny poziom. A to wszystko potwierdzone badaniami!

 • Mniej hałasu,
 • Podział przestrzeni,
 • Zwiększenie prywatności pracowników,
 • Wzrost produktywności,
 • Estetyka,
 • Kojąca umysł zieleń,
 • Relaks z kolorem zielonym,
 • Możliwość zastosowania w zgodzie z potrzebami biura,
 • Dobry wizerunek marki,
 • Inwestycja trafiona w 100%.

Zmniejszone hałasy

Akustyka w pomieszczeniach biurowych to kluczowa kwestia. Aranżowanie przestrzeni tak, aby każdy pracownik odczuwał komfort, wymaga zmyślności. Mobilna zielona ściana może pełnić funkcję pianki akustycznej. Gęsto ułożone rośliny potrafią pochłonąć aż 15 dB dźwięków. Oznacza to odczuwalne zmniejszenie głośności słyszanych rozmów telefonicznych oraz zupełną eliminację słyszalności klikania myszki, czy klawiszy klawiatury zza zielonej ściany mobilnej.

Mobilna zielona ściana dzieli przestrzeń

Osłonięcie od hałasu to także podział otwartych pomieszczeń biurowych typu open space na mniejsze przestrzenie. Tworzymy wówczas bardziej zindywidualizowane miejsce do pracy, w którym pracownik może czuć się swobodnie. Co ważne, dzielić przestrzeń możemy dokładnie tak, jak tego w danej chwili potrzebujemy.

Pozwala to dostosować aranżację do zmian w biurze: zatrudnienia kolejnych członków zespołu, podziału pracowników na mniejsze grupy, zakupu nowych mebli biurowych. Mobilna zielona ściana to także szybki powrót do open space na ważne grupowe narady, kursy i szkolenia. Teraz jedno pomieszczenie może pełnić z powodzeniem dwie różne funkcje!

Prywatność pracowników

Bardziej intymna atmosfera zwiększa komfort pracy każdego z członków zespołu. Koniec z rozproszoną koncentracją! Teraz jedna osoba może spokojnie wykonać analizę skomplikowanego raportu, podczas gdy druga będzie prowadzić szkolenie online dla pracowników, wykonujących swoje obowiązki zdalnie. Czynności, które wcześniej wymagały osobnych pomieszczeń lub koordynacji systemu pracy wszystkich osób w pomieszczeniu, mogą być zrobione efektywnie w tym samym momencie.

Wzrost produktywności przedsiębiorstwa

To, na czym zależy nam najbardziej to zwiększanie efektywności w tym samym czasie pracy i z tymi samymi osobami. Z tego względu wprowadzamy do firm procedury, usprawniające wykonywanie zadań, zatrudniamy niezwykle wykwalifikowanych pracowników i dbamy o kreatywne spędzanie przerw, które pozwala na regenerację.

Możemy dodatkowo wspomóc nasz zespół, wstawiając do pomieszczenia zieloną ścianę mobilną. Badania Human Spaces Report: Biophilic Design in The Workplace dowodzą, że tak niewielka zmiana podnosi efektywność wykonywanych zadań aż o 8%. Zwiększa się przy tym o 13% dobre samopoczucie pracowników.

Relaksacyjne właściwości zieleni we wnętrzach

Polepszenie samopoczucia pracowników, a także ich produktywności to nie przypadek, czy błąd statystyczny badań. Specjaliści psychologii koloru dowodzą, że barwa zielona korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy. Wprawdzie nieco większemu jego rozluźnieniu sprzyja niebieski, jednak to właśnie zieleń uspokaja myśli, podbijając przy tym kreatywność.

Niezwykle ważny jest także zbawienny wpływ koloru zielonego na wzrok. Wpatrywanie się w zieleń skutecznie rozluźnia mięśnie w gałkach ocznych. Jest to szczególnie istotne w biurowej pracy przed ekranami, podczas której te same mięśnie są dość mocno napinane. Brak kompensacji tego stanu wpływa na szybsze zmęczenie pracowników, a także rozwój wad wzroku.

Dobry wizerunek marki

Ekologia jest obecnie tematem, który nie schodzi z ust konsumentów. W obiegowej opinii więc dość ważne jest, by firma, która ma świadczyć dla nas jakieś usługi lub sprzedać nam konkretny produkt, była swoją działalnością zwrócona ku przyrodzie. Dlaczego?

Badania TNS OBOP 2011 dowiodły: aż 84% Polaków uważa, że indywidualne decyzje każdego człowieka mają wpływ na otaczającą nas przyrodę. Choć najczęściej opinia ta odnosi się do oszczędzania wody, czy energii elektrycznej, kontekst ekologiczny firmy zaczyna mieć znaczenie. Wybieramy takie przedsiębiorstwa, które w podobnym stopniu zajmują się dbaniem o naturę.

Zielona ściana mobilna = trafiona inwestycja?

Dlaczego można mówić o tym, że mobilna zielona ściana to zawsze trafiona inwestycja? Bez względu na to, który jej wariant wybierzesz, zawsze możesz przenieść ją w dowolne miejsce. Ma to znaczenie, gdy przeprowadzamy się do nowej siedziby firmy, poszerzamy jej działalność, czy w ogóle zmieniamy charakter świadczonych usług.

Bez względu na branżę – zielona ściana mobilna pasuje wszędzie. Możesz dziś prowadzić biuro księgowe, a jutro organizować szkolenia z wypełniania deklaracji PIT. Mobilna zielona ściana wpasuje się niczym kameleon w każde z tych przedsięwzięć. Kupujesz więc dekorację, która realnie będzie z Tobą przez lata.

Jakie systemy mobilnych zielonych ścian znajdziemy na rynku?

Zyskująca na popularności forma ma różne odsłony. Każda z nich przemówi do innej grupy osób. Najbardziej uniwersalne z nich omówione zostało w trzecim akapicie tego rozdziału.

Żywa zielona ściana mobilna

Właśnie taką wersją najczęściej się interesujemy, wybierając zielone ściany do swoich wnętrz. Kontakt z żywym organizmem wydaje nam się być tym najbardziej odpowiednim i przynoszącym najwięcej korzyści. 

Jak wygląda żywa mobilna zielona ściana? Jest to konstrukcja, ze skrzynią u dołu, w którą wpisana jest pionowa ścianka do wieszania donic z roślinami. Pojemniki te mogą być zawieszone po obu stronach. Najczęściej żywe mobilne ściany na górze zdobi także lampa LED, która doświetla rośliny. Oddalone od okna potrzebują zamiennika promieni słonecznych.

Pionowa ściana ma w środku rurki z otworem u góry konstrukcji. Jest to system nawadniania, w którym przez wpust wlewamy wodę, a ona spływa wężykami do pojemników z roślinami położonymi poniżej. Na samym dole instalacji znajduje się mały zbiorniczek z odpływem, który, jak w pralkach, należy regularnie otwierać i opróżniać nadmiar zgromadzonej wody.

Mobilne zielone ściany z automatycznym systemem nawadniania

 Jest to spore ułatwienie dla biur, w których nikt nie ma czasu dbać o rośliny. Tego typu mobilna zielona ściana składa się z dużego pojemnika, w którego obrębie zbudowana jest ścianka. To właśnie do niej przymocowane są rury nawadniające oraz rośliny. W pojemniku zaś gromadzona jest woda, którą specjalistyczna pompa wypycha do góry, gdy nastanie pora podlewania.

Włączniki czasowe o odpowiedniej godzinie uruchamiają pompę, by w określonych godzinach pomponowała wodę do konstrukcji. Oprogramowanie należy regularnie dostosowywać do zmieniających się warunków otoczenia. Nawet jeśli mobilna zielona ściana stoi w 1 miejscu, trzeba pamiętać, że wraz z porami roku mamy do czynienia z inną temperaturą i wilgotnością powietrza, od których zależy częstotliwość podlewania.

Modele tego typu najczęściej mają około 2 m2 powierzchni, co oznacza około 80 kg konstrukcji do przenoszenia (bez zawieszonych roślin i wprowadzonej do instalacji wody). Jest to ciężka dekoracja, której mobilność jest więc nieco dyskusyjna. Wybrane moduły zawierają kółka pod pojemnikiem, jednak i one na niewiele się zdają przy takich ciężarach.

Niekiedy żywe mobilne zielone ściany można wieszać także na ścianie. Wiele zależy od producenta, wielkości dekoracji oraz możliwości technicznych (m.in. udźwigu muru, na którym chcemy umieścić roślinne dzieło). W przypadku mobilnej zielonej ściany z systemem nawadniania zawsze należy pamiętać o umieszczeniu jej w pobliżu gniazdka 230 V. Bez prądu pompa nie będzie mogła pracować

Plantia: Zielona ściana mobilna dla Twojego biura!

Polska marka proponuje biurom dwa rodzaje mobilnych zielonych ścian. Będzie to więc klasyczna 1- lub 2-stronna konstrukcja na estetycznym podeście, lub wieża kwiatowa. Druga dekoracja to ozdoba na eleganckim podwyższeniu, którą tworzą rośliny o różnej wysokości, zamknięte pod przezroczystą ścianką plexi. Zieleń tworzy wówczas wrażenie „zarastania” całej dostępnej przestrzeni szklanego pudełka.

Co wyróżnia mobilne zielone ściany Plantia? Jest to niebywała lekkość: 1 m2 gotowej instalacji waży tutaj maksymalnie 10 kg. W kontraście do żywych zielonych ścian może być nawet 10-krotnie lżejsza. Sprawia to, że konstrukcja jest zarówno stabilna, jak i realnie mobilna. Zielona ściana mobilna może być przesuwana przez każdego.

Inwestycja w mobilną zieloną ścianę Plantia to realny zysk dla firmy. Kupujemy dekorację, która przetrwa w naszym biurze wiele lat. Nie straszne jej zalania kawą, potrącenie, przygniecenie. Syntetyczne rośliny nie potrzebują przy tym podlewania, zraszania, a więc i instalacji wodnych, czy gniazdek elektrycznych. Mobilną zieloną ścianę Plantia postawisz dosłownie wszędzie!

Zielona ściana mobilna do biura – jaką wybrać?

Wybór z powyższych 3 systemów oczywiście wymaga chwili zastanowienia. Sprowadza się do decyzji o tym, czy wolimy widok żywych kwiatów, czy bezobsługowość tych syntetycznych. A może chcemy skorzystać z udogodnień, jakie dają automatyczne systemy nawadniania i doświetlania? Jak podjąć taką decyzję?

Możemy być przekonani do żywych roślin, ponieważ wiele mówi się o tym, że pochłaniają toksyny, CO2 i zanieczyszczenia z powietrza. Ten mit został jednak obalony dawno temu. Całe zamieszanie wprowadziła błędna interpretacja wyników badań, przeprowadzonych przez NASA. Chcesz poznać szczegóły? Zajrzyj tu: Czy rośliny muszą być prawdziwe?

Uznać więc należy w tym punkcie, że żywe rośliny nie mogą nam dać specjalnie więcej niż te syntetyczne. W tytule tego tekstu zapewnialiśmy przy tym, że odnajdziemy mobilną zieloną ścianę do biura, która wpłynie na efektywność pracowników, podnosząc wynik o 8%, przy jednoczesnym braku opłat za eksploatację dekoracji. Tak korzystne warunki może dać tylko zielona ściana mobilna Plantia. A co z estetyką?

Klienci Plantia potwierdzają, że wygląd roślin jest wręcz niewyobrażalnie zbliżony do tych, które spotykamy w naturze. Aż 90% pytanych nie potrafi ich rozróżnić po samym tylko spojrzeniu. Zyskujemy więc wszystkie korzyści posiadania mobilnej zielonej ściany – zupełnie za darmo:

 • 0 minut poświęconych na zajmowane się dekoracją,
 • 0 litrów wody na podlewanie,
 • 0 złotych na pielęgnację.

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!