Jak zrobić zieloną ścianę z roślin? 3 sposoby!

artykuł

Jak zrobić zieloną ścianę z roślin? 3 sposoby!

Niezwykły element dekoracyjny, który coraz częściej zdobi tarasy, balkony, elewacje, a nawet biura i mieszkania? To właśnie zielona ściana z roślin, która szturmem wchodzi na aranżacyjne salony! Jest bajecznie piękna, wyraża indywidualny charakter jej właściciela i wprowadza świeży, naturalny wygląd wszędzie tam, gdzie się znajduje. Nie jest jednak tanią dekoracją wnętrza, dlatego chcąc mieć ją za niższą cenę, decydujemy się na samodzielne skonstruowanie zielonej ściany z roślin. Jak to zrobić i osiągnąć rewelacyjny efekt wizualny?

Ściana z roślin – jak zrobić zieloną dżunglę?

Sposoby na ścianę z żywych roślin

 

Ściana z roślin żywych ma najczęściej konstrukcję modułową. Gotowe donice połączone są ze sobą, by mieć możliwość posadzenia w nich po 2-4 sadzonki. Każdy moduł montuje się bezpośrednio do ściany lub specjalnego stelaża. Takie rozwiązanie jest jednak kosztowne. Musimy zainwestować w same moduły oraz w sadzonki roślin. Niejednokrotnie potrzeba także systemu nawadniająco-drenującego oraz dodatkowego światła na suficie, by kwiaty mogły się rozwijać. Każda firma projektująca ściany z roślin ma swoje autorskie moduły, z różnymi rozwiązaniami, dotyczącymi mocowania, układu roślin, czy odprowadzania wody – stąd wysokie ceny tych układów. Sporą oszczędnością w naszym budżecie byłoby więc samodzielne wykonanie odpowiedników rzeczonych konstrukcji.

Jak zrobić ścianę z roślin, wykorzystując filc?

Zielona ściana z filcu

 

Dla osób zaznajomionych z obsługą maszyny do szycia ten pomysł będzie całkiem dobry. Wystarczy zaopatrzyć się w filc oraz grube, mocne nici. Konstrukcja kieszeniowa z filcu to nic innego jak bela z materiału, która przylega do ściany, a do niej przyszyte są małe pojemniki-kieszonki, w których umieścimy później nasze rośliny. Niezbędne jest także wykonanie na górze konstrukcji rodzaju szelek, które pozwolą przymocować moduł do ściany. Możemy się wówczas zdecydować na elegancki reling lub klasyczne i proste kołki. Filcowa wersja ściany z roślin pozwala w teorii na hodowlę roślin bez ziemi. Korzenie kwiatów wczepiają się bowiem w filc, jednak wszystkie składniki odżywcze (które zazwyczaj znajdują się w glebie) musimy dostarczyć wraz z podlewaniem, używając np. odżywek. I to właśnie ta czynność w systemie kieszeniowym jest trudna. Musimy bowiem równomiernie nasączyć cały materiał. Niektórzy polecają do tego celu system rurkowy, wszyty w matę, który pozwoli nalewać wodę od góry. Część użytkowników zdejmuje system na czas nasączania, podlewając tylną ściankę modułu. Jest to trudna czynność, gdy rośliny stają się coraz większe, a zatem cięższe.

Ściana z roślin – jak zrobić wersję ekologiczną?

Wersja ekologiczna… nie jest to do końca ekologiczna. Opiera się na tym, by kwiaty rosły w plastikowych butelkach. Zakłada to, że przez wiele tygodni będziemy zbierać pojemniki, w których będą rozwijać się rośliny. Jak przygotować butelkę, by stała się elementem naszego modułu? Odwracamy ją do góry dnem, by odciąć denko. Z tego miejsca będzie później wyrastała roślina. Następnie wykonujemy dwie dziurki, około 2-3 cm poniżej linii odcięcia denka. Otwory muszą być zrobione równo względem poziomu, ponieważ odpowiadać będą za utrzymanie się pojemnika na przygotowanej lince. Może być wykonana z drutu lub plastikowego sznurka – ważne, aby była mocna i nie rozkładała się, jak np. lniany troczek. Linki mocujemy poziomo do ściany, przywiązując jeden koniec do kołka, następnie przeciągając przez nie gotowe butelki, na koniec zawiązujemy jej koniec na drugiej śrubie mocującej tak, by całość dość sztywno trzymała się ściany. Następnie z butelek zdejmujemy nakrętki i wykonujemy w nich kilka-kilkanaście otworów. Gdybyśmy wlali za dużo wody, będą służyć za odprowadzenie jej nadmiaru. Nakładamy korki na miejsce, a do tak przygotowanych butelek wsypujemy warstwę drenażową (np. keramzyt) oraz ziemię. Sadzimy roślinki i czekamy na ich wzrost, podlewając każdą z osobna. Jak widać, jest to sposób dla osób cierpliwych i zdeterminowanych. Wycinanie otworów w plastiku wymaga precyzji i ostrożności, a podczas całego procesu możemy zniszczyć wiele butelek, zanim uda nam się osiągnąć pożądany efekt.

Jak zrobić zieloną ścianę z roślin sztucznych Plantia?

Zielona ściana ze sztucznych roślin

Najwygodniejszym sposobem ze wszystkich tu omawianych jest zorganizowanie zielonej ściany z roślin Plantia. Jest to nadal o wiele tańsza wersja niż zamówienie ogrodu wertykalnego z okazów żywych. Co więcej, jej długofalowy efekt jest niezmiennie piękny. Nic na nigdy nie uschnie, nie zmatowieje, nie złapie choroby pasożytniczej, ani nie zgnije od przelania, czy słabego drenażu. Nasza kompozycja będzie piękna zawsze – tak, jak w dniu, w którym odbierzemy od kuriera ścianę z roślin. Jak zrobić zamówienie? Zdecyduj, ile miejsca ma zajmować zielona ściana z roślin Plantia. Dokładnie odmierz odległości miarką budowlaną. Wybierz moduł bazowy, który zakryje tynk oraz dodatkowe rośliny, które znajdą się na macie. W tworzeniu tej kompozycji ogranicza nas tylko wyobraźnia. Bez problemu można połączyć skrzydłokwiat z paprocią i marantą, które w przyrodzie potrzebują nieco innych warunków do wzrostu. Jeśli nie umiesz się zdecydować, nie ma problemu! Projektanci pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu. Potem pozostanie Ci już tylko odbiór paczki od kuriera i prosty montaż na ścianie z wykorzystaniem kołków. Gotowe! Zielona ściana z roślin zostanie z Tobą na wiele, wiele długich lat!

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!