Ogród wertykalny opinie nieliczne. Dlaczego te roślinne ozdoby nie są popularne?

artykuł

Ogród wertykalny opinie nieliczne. Dlaczego te roślinne ozdoby nie są popularne?

Na świecie dużo mówi się o dekoracji, jaką jest ogród wertykalny. Opinie o nim stają się coraz bardziej przychylne, a powiększająca się liczba opcji montażu, czy aranżacji zyskuje kolejnych zainteresowanych ideą otaczania się roślinami, którą od kilku lat próbuje rozpropagować na świecie Patrick Blanc. Do jego działań włączyło się także biuro projektowe Stefano Boeri Architetti, odpowiedzialne za stworzenie m.in. słynnych mediolańskich wieżowców porośniętych drzewami, czyli Bosco Verticale. Projektanci nie poprzestają jednak na tym, a ich kolejne propozycje zazieleniania miast są oszałamiające.

Choć na świecie ludzie zdają się podążać za trendem urządzania wnętrz, zapraszając do nich coraz więcej roślin, to w Polsce nie zebrało się na ten temat zbyt wielu opinii. Ogrody wertykalne zdają się więc być kolejnym krokiem w zazielenianiu mieszkań głównie przez ogromnych wielbicieli kreowania własnych minidżungli lub efektowną dekoracją firm. Dlaczego ta forma domowej sztuki użytkowej wciąż jest tak mało popularna w naszym kraju? Spróbowaliśmy się temu przyjrzeć.


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Patrick Blanc – popularyzator ogrodów wertykalnych

Najwięcej dla dobrych opinii o ogrodach wertykalnych na świecie robi Patrick Blanc. Francuski botanik wprost zakochał się w tej formie projektowania zieleni. Sam wykonał wiele aranżacji tego typu, m.in. w Galerii Przymorze w Gdańsku, i zachęca innych, by poszli w jego ślady. Przekonuje, że aranżowanie roślin w formie wertykalnej może być świetną zabawą na długie lata.

Nieco ekscentryczny Francuz organizuje wiele akcji związanych z ogrodami wertykalnymi. Opinie są różne, bo i jak tu brać na poważnie słowa Pana, którego głowę zdobi zielona czupryna? Choć botanik nie przebiera w środkach i robi wiele rzeczy z przymrużeniem oka, jego idea zaczyna działać – szczególnie wśród firm i instytucji, które dostrzegają potrzebę zieleni pośród miejskiej dżungli.

Bosco Verticale – opinie o ogrodzie wertykalnym przyszłości

Bosco Verticale

Wieżowce, których plany powstały we włoskim biurze projektowym, są jedynie początkiem w tworzeniu miast przyszłości. Wszystkie budynki takich aglomeracji będą pokryte zielenią, by niwelować szkodliwy wpływ codziennych działań ludzi na środowisko. Tego typu miasta powstają już w Azji – również za sprawą Stefano Boeri Architetti.

Pierwotny projekt z Mediolanu spotkał się jednak na początku z dość chłodnym przyjęciem mieszkańców. Głównie ze względu na nagły wzrost cen kupna i najmu nieruchomości, które znajdują się w pobliżu Bosco Verticale. Opinie o ogrodzie wertykalnym zewnętrznym, którego plany zachwyciły świat, nie były wówczas pochlebne. Obecnie modnym jest, by mieszkać z widokiem na zazielenione wieże, a ceny zdają się już tak nie przeszkadzać.

Ekoentuzjaści i ogrody wertykalne…

Architektura i natura? Czy to nie za bardzo nowoczesne? Co też ci młodzi wymyślają! Pociąg do natury potrafi spotkać się jednak także z falą krytyki ze względu na poglądy społeczne. Osobom, które starają się podążać za zamysłem idei ekologicznych, często z góry przypisywana jest łatka fanatyków.

Tymczasem wiele osób znajduje się gdzieś po środku. Starają się dać drugie życie przedmiotom, czy używać mniej jednorazowych sztućców. Mimo to ruchy pro-ekologiczne miewają zróżnicowane opinie. Ogrody wertykalne mogą wprawdzie nie mieć z tym wiele wspólnego… Ale ważne jest przy tym, że po prostu kochamy wygląd roślin w naszym domu! Ot co!

Kto wystawia dobre opinie ogrodom wertykalnym?

Najczęściej odrobinę zieleni w swoim otoczeniu szczególnie doceniają pracownicy biur. Ogród wertykalny jest dla nich wytchnieniem podczas wielogodzinnego patrzenia w ekrany komputerów przy sztucznym świetle. Dzięki dekoracji mogą co jakiś czas spojrzeć na fragment zieleni, ukoić wzrok i uspokoić swoje myśli.

Jak pokazuje wiele raportów (w tym Human Spaces Report: Biophilic Design in the Workplace), pracownicy biurowi tęsknią do roślinności. Nie dziwią więc liczne dobre opinie o ogrodach wertykalnych, które przyznają podczas badań. Doceniają je szczególnie za wpływ na wzrok, pochłanianie dźwięków otoczenia oraz możliwość zbalansowania emocji i myśli.

Czy opinie o ogrodach wertykalnych są kontrowersyjne?

Wydawać by się mogło, że dekoracje nie mogą wywoływać aż tylu emocji. Szczególnie, jeśli są one negatywne. Opinie o ogrodach wertykalnych bywają jednak różne i są zależne od szerszego kontekstu. Jednemu podpasuje ładna paprotka, inny zauważy w niej przeszkodę na drodze do firmowego ekspresu z kawą. Pełne zrozumienie, dlaczego roślinne dzieła nie są w Polsce jeszcze zbyt popularne, jest najpewniej tematem na całkiem obszerne badania. Tymczasem…

Ogrody wertykalne – opinie, które podlegają zmianom – jestem za!

Na pewno warto uświadomić sobie, jaką wartość mogą przynieść nam ogrody wertykalne. Opinie o wadach tego rozwiązania też są istotne dla wyrobienia sobie własnego zdania na ten temat. Szersze omówienie tej kwestii jest potrzebne, dlatego poniższa tabela powinna rozwiać wszelkie wątpliwości.

Kiedy przyjrzymy się minusom posiadania ogrodu wertykalnego, szybko można dojść do wniosku, że wszystkie wady dotyczą… żywych konstrukcji. A co jeżeli można je kompletnie wyeliminować? Jaka byłaby wtedy Twoja opinia? Ogrody wertykalne bez wad – musisz je poznać!

Ogrody wertykalne — opinie o Plantia

Czym wyróżniają się na tle innych? Ogrody wertykalne Plantia stworzone są z roślin sztucznych o wysokiej jakości produkcyjnej. Oznacza to, że każdy okaz, który je tworzy, maksymalnie odzwierciedla swój naturalny odpowiednik w kolorze, kształcie, wielkości i gęstości pokroju. Takie podejście do produkcji sprawia, że zyskujemy wszystkie zalety, które dawałyby nam żywe rośliny.

Pielęgnacja tych dekoracji ogranicza się do wycierania kurzu, którego jest mało ze względu na powłoki odpychające pyłki. Sztuczne rośliny fizycznie nie mogą nam zawilgocić ściany. Ich wygląd jest stały i nie zależy od wilgotności powietrza, czy ilości światła. Ogrody wertykalne Plantia to jednorazowa inwestycja, która posłuży nam przez wiele długich lat.

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!