Zielone obrazy na ścianę – nowy trend!

artykuł

Zielone obrazy na ścianę – nowy trend!

Klasyczne obrazy olejne lub akwarelowe we wnętrzach powoli wypierane są przez zielone, roślinne odpowiedniki. Nadają wnętrzu nowego charakteru, pasują praktycznie do każdego stylu aranżacyjnego, a jednocześnie wciąż tworzą aurę wyjątkowości. Zielone obrazy z roślin to w Polsce wciąż nowy trend, jednak coraz częściej spotkamy się z nim w różnych rodzajach wnętrz. 

 


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Zielone obrazy z roślin – do jakich wnętrz?

Profesjonalnie stworzona kompozycja będzie tak naprawdę pasowała do każdego rodzaju wnętrza. Wszystko zależy od odpowiedniego dobrania kolorystycznego całego obrazu. W stylu boho bardziej będzie zależało nam na liściach o lekko wypłowiałym zabarwieniu lub z wariegacjami koloru białego z niewielką ilością pastelowych kwiatów. Klasyczne wnętrza to ciemne i błyszczące liście, z kolei nowoczesne koncepcje chętniej przyjmą konstrukcję o ciekawym kształcie w różnych odcieniach zieleni. Wszystko jednak zależy od rodzaju zielonego obrazu na ścianę, który wybierzemy do konkretnej przestrzeni. 

Zielone obrazy na ścianę – rodzaje

Ogród wertykalny z roślin żywych w donicach

Decydując się na zielony obraz z roślin, musimy wiedzieć, że możemy skorzystać z trzech różnych opcji. Pierwszą z nich są żywe sadzonki, które ułożone są w barwną kompozycję, umieszczoną w małych doniczkach lub kieszeniach z filcu. Tego typu obraz będziemy musieli regularnie podlewać, a nawet przycinać, by zachowały pierwotnie zakładane kształty. Drugą opcją jest ozdoba wykonana z mchu. Nie wymaga od nas podlewania, a jego kompozycja zostanie zachowana na długie lata, o ile nie dojdzie do wysuszenia zaimpregnowanej rośliny. Trzecim rodzajem obrazu jest ten wykonany z roślin sztucznych, które zawsze będą wyglądały stylowo, a czynności pielęgnacyjne ograniczają się w tym przypadku jedynie do okazjonalnego wycierania z nich kurzu.

Zielone obrazy z roślin żywych

Obecnie forsuje się podejście, że powinniśmy korzystać tylko z tego, co naturalne. Projektanci zachęcają więc do samodzielnego hodowania roślin żywych, formując je w model ściennego obrazu. Jednak nie dla każdego będzie to zadanie proste. Regularne podlewanie tak, aby nie zalać wodą ściany, może sprawić nam problemy. Ponadto kwiaty rosnąc, zmieniają kompozycję obrazu, a ich przycinanie możliwe jest tylko w określonych porach roku. Ostatnim problemem będzie tu wybór odpowiedniego miejsca do zawieszenia dzieła, które powinno znaleźć się na ścianie z dobrą ekspozycją słoneczną.

Zielone obrazy z roślin bez podlewania

Obraz zielony z mchu chrobotek

Jeśli nie chcemy podlewać, przycinać i przesadzać naszej kompozycji ściennej, a wciąż chcemy mieć na ścianie żywy organizm – możemy postawić na mech. Specjalnie zaimpregnowana roślina może wisieć w jednym miejscu latami, ciesząc oko, jeśli spełnimy kilka warunków. Pomieszczenie, w którym znajduje się mech, musi utrzymywać stałą wilgotność 40-60%. Obraz nie może zostać zawieszony na ścianie, do której docierają bezpośrednie promienie słoneczne oraz w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfery i piecyki. Niedotrzymanie tych warunków otoczenia spowoduje, że mech bardzo szybko uschnie, zmieniając się w nieestetyczny, brązowy twór.

A może sztuczne zielone obrazy na ścianę Plantia?

Zielony obraz w salonie z wykorzystaniem roślin sztucznych

Perfekcyjnym rozwiązaniem są zielone obrazy z roślin sztucznych, które nie wymagają od nas żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kompozycje mogą wisieć w dowolnym miejscu, bez względu na stopień nasłonecznienia, wilgotności, czy temperaturę otoczenia. Sztuczna roślina wysokiej jakości będzie odporna na płowienie, wywołane promieniami UV, zachowując swoje walory estetyczne przez długie lata. Nie ma tu także potrzeby przycinania, a sam obraz możemy przewieszać z pokoju do pokoju – według własnego uznania. Zielony obraz z roślin sztucznych daje nam nieograniczone możliwości, dlatego warto zainwestować w produkty o wysokiej jakości, które oferuje klientom marka Plantia.

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!