Zielone ściany we wnętrzach skandynawskich?

artykuł

Zielone ściany we wnętrzach skandynawskich?

Od kilku lat na wśród projektów aranżacji wnętrz króluje styl skandynawski. Czy to ze względu na popularność szwedzkiego producenta mebli, czy na prostotę form i minimalizm – zagościł na dobre i w polskich mieszkaniach. Połączenie maksymalnej funkcjonalności z elementami natury daje wyznawcom stylu skandynawskiego pełnię relaksu, swobody i komfortu.

 

Czym jest styl skandynawski we wnętrzach?

Styl skandynawski we wnętrzach

Nieco pragmatyczny i ascetyczny rodzaj urządzania wnętrz zagościł na salony w latach 50-tych ubiegłego wieku. Od tamtej pory bezustannie podbija serca na całym świecie ze względu na swoje założenia. Styl skandynawski to przede wszystkim praktyczność i funkcjonalność. Każdy przedmiot, który widzimy we wnętrzu ma tutaj czemuś służyć. Odsunięte na bok są więc zbędne bibeloty, znane z wizji glamour. Wszystko w stylu skandynawskim jest dokładnie przemyślane i ma zapewniać komfort jego użytkownikom, by np. zawsze wiedzieli, gdzie mogą znaleźć ukochaną apaszkę, czy mieli jadalnię maksymalnie blisko kuchni.

Styl skandynawski a ekologia

Ten sposób aranżacji wnętrz wziął się także ze szczególnego umiłowania przyrody przez mieszkańców krajów skandynawskich. Szanują oni naturę i uważają, że człowiek jest integralną częścią naturalnego porządku świata. Wykorzystują więc naturalne i jak najmniej przetworzone surowce, by mogły służyć przez wiele lat. To także tłumaczy wspomniany wcześniej minimalizm i pragmatyzm. Skoro dbamy o środowisko naturalne, nie powinniśmy kupować rzeczy zbędnych, takich jak dziesiątki figurek, obrazków, czy innych ozdób, które najczęściej zbierają tylko kurz. Styl skandynawski jest bardzo przemyślany i odzwierciedla najważniejsze wartości dla mieszkańców z Północy.

Zielona ściana w mieszkaniu skandynawskim

Choć styl skandynawski zakłada oszczędność w dodatkach i dekoracjach, to jako nadrzędną wartość stawia harmonię i komfort. Osoby, które przebywają w pomieszczeniach zaprojektowanych wedle tej metody, mają czuć domowe ciepło i kontakt z naturą. A to najłatwiej osiągnąć, dając przestrzeń dla roślin. Jako wyrazisty akcent zielona ściana we wnętrzach skandynawskich będzie budowała poczucie rodzinnej atmosfery. Kolor oraz faktura liści uspokajają zmysły i pozwalają się zatrzymać, choć na chwilę, by myślami przenieść się do lasu lub dżungli. Taka ozdoba sprawi, że szybko przeniesiemy nasz umysł do strefy relaksu.

Kolory w stylu skandynawskim

Obraz z mchu w skandynawskim wnętrzu

Wnętrza projektowane wedle założeń ludzi Północy kojarzą nam się przede wszystkim z wszechobecną bielą. Na ścianie może pojawić się także delikatny beż lub szarość. Za to dodatki pokierują charakterem całego wnętrza. W związku z tym, że podłogi w stylu skandynawskim to najczęściej bielone drewno, w dekoracjach warto postawić na coś bardziej wyrazistego. Doskonały kontrast, który podkreśli jednocześnie uwielbienie do natury, stanowią zielone ściany. We wnętrzu zapanuje wówczas wyczekiwana harmonia oraz ład.

Plantia – zielona ściana w mieszkaniu funkcjonalnym

Wedle idei projektantów z Północy wnętrza powinny być jak najbardziej funkcjonalne i komfortowe dla użytkownika. Z tego względu najwygodniej jest wybrać sztuczną zieloną ścianę, która we wnętrzu podkreśli lekkość, ponadczasowość, a także równowagę ducha. Czy jest coś piękniejszego i bardziej naturalnego niż zachwycająca swym wyglądem dekoracja, przy której możemy poczuć się swobodnie? Bez troski o jej pielęgnację, nadmierny rozrost, czy gromadzące się wokół ziemiórki – jak to jest w przypadku roślin żywych. Zielona ściana Plantia to dekoracje stworzone z myślą o komforcie użytkownika. Zaprojektowane i stworzone w Polsce ogrody pionowe to estetyka wykonania i Twoja harmonia wewnętrzna.

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!