Żywe panele – cena, którą mogą zapłacić Twoje oczy!

artykuł

Żywe panele – cena, którą mogą zapłacić Twoje oczy!

Wielu hodowców roślin uważa, iż światło niebieskie i czerwone to niezbędnik w uprawie kwiatów domowych zimą. W niektórych warunkach – nawet i w letnie miesiące. Decydują się więc na lampy LED, które mają na celu pobudzanie procesu fotosyntezy u roślin. Zachwalają tę metodę na duże przyrosty pędów, bujne liście i barwne kwiaty, niemal o każdej porze roku. Podkreślają, że dla żywych paneli, cena doświetlania jest stosunkowo niewielka w stosunku do uzyskiwanych efektów. Czy to jednak bezpieczne dla nas?


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Po co doświetla się rośliny?

swiatlo led rosliny

 

W domach zwykło hodować się gatunki tropikalne i egzotyczne, które w swoich naturalnych warunkach mają dostęp do o wiele większej ilości światła niż w naszym kraju. Większość roślin wprawdzie przystosowuje się do tego, co oferuje im klimat, jednak tracą na tym kolor i wielkość liści oraz zwartość pokroju. Słowem – kwiaty stają się oklapłe, powyciągane w stronę słońca, rzadko kwitną. Ich liście to z kolei niewielkie elementy, których czasem trzeba szukać z przysłowiową świecą…

Co daje żywym panelom sztuczne światło?

swiatlo led rosliny

 

Sztuczne światło ma zastąpić roślinom brak promieni słonecznych. Włączając lampkę w odpowiedniej odległości od liści i kwiatów, wydłużamy ich dzień i pobudzamy je do życia. Działa to dosłownie, ponieważ światło jest ogniem zapalnym procesu zwanego fotosyntezą. Termin wszystkim zapewne znany, gdyż ciągle przewijał się na lekcjach przyrody i biologii. Rośliny łączą wówczas wodę z dwutlenkiem węgla, by wytworzyć pożywną glukozę. Tylko światło może zainicjować tę reakcję.

Światło ważnym czynnikiem rozwoju

Nic więc dziwnego, że to właśnie światło jest tak ważne w życiu roślin. Nawet gdy dostaną od nas za dużo wody przy podlewaniu – z łatwością sobie z nią poradzą. Pod jednym warunkiem – będą miały dostęp do światła. A konkretnie, do barwy niebieskiej oraz czerwonej. Dlaczego akurat tych dwóch?

W akcji fotosyntezy udział biorą chlorofile A i B, które wykorzystują światło o długości 480-550 nm (niebieskie) oraz 550-700 nm (czerwone). Stąd hodowcy roślin wysnuli wniosek, że stosowanie lamp o tym kolorze jest najbardziej właściwe. Niekiedy łączy się czerwień i niebieski, by powstało światło o barwie różowej, które łączy w sobie życiodajne możliwości obu chlorofili.

A jak światło wpływa na człowieka?

Pewnie nie raz słyszeliśmy o tym, by przed ekranem telefonu lub komputera nie spędzać zbyt dużo czasu. Dlaczego? Ze względu na emitowane przez monitory światło… niebieskie. Długa ekspozycja na jego działanie może powodować:

  • Zmęczenie,
  • Suchość oczu,
  • Podrażnienie oczu,
  • Bóle głowy,
  • Pogłębienie wady wzroku (krótkowzroczność),
  • Problemy z zasypianiem,
  • Zaburzenie odczuwania rytmu dobowego.

Co więcej, najnowsze badania wykazują, że niebieskie światło może także wpływać na przyspieszenie starzenia się skóry. Choć ostrzega się na każdym niemal kroku przed promieniowaniem UV, to błękit może być dla nas jeszcze bardziej niebezpieczny.

Jak to jest z tym światłem?

swiatlo led rosliny

Czy warto więc ryzykować dodatkową ekspozycję na niebieską wiązkę światła, która nie jest dla nas korzystna? Codziennie pracujemy przy komputerach i przeglądamy informacje w telefonach. Włączenie niebieskiej lub różowej żarówki dla roślin w pobliżu będzie więc dokładaniem sobie do przysłowiowego ognia. Czy chcemy na to się narażać? A może będziemy włączać lampę LED dla roślin i wychodzić do drugiego pomieszczenia?

Bądźmy rozsądni, zadbajmy o siebie

W tym przypadku warto pomyśleć o swoim zdrowiu. Dbanie o siebie to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić. Staramy się zdrowo odżywiać, ćwiczyć mięśnie na siłowni. Czemu więc nie zatroszczyć się o swój wzrok, skórę oraz naturalny wypoczynek? Możemy mieć w domu piękne rośliny bez świetlnych wysiłków. Nie trzeba bowiem doświetlania, by domowa dżungla miała charakter i zielony urok.

Nie musisz płacić ceny żywych paneli

Bogactwo barw, wzorów, liści, kwiatów, bujnych pędów i naturalnego piękna jest na wyciągnięcie ręki. Rośliny Plantia zawojują Twój świat wizualnych wrażeń i podbiją serce oraz zamiłowanie do estetyki. Tak niezwykłą jakość możemy uzyskać z powodzeniem, wybierając produkt, który sam się broni – bez wody, światła i nawozów! Czas wybrać ofertę Plantia już teraz!

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!