Jak uniknąć podlewania zielonej ściany w Szczecinie?

artykuł

Jak uniknąć podlewania zielonej ściany w Szczecinie?

Chyba każdy, kto marzy o zielonej ścianie w swoim domu, obawia się tego dnia. Boi się, że nastanie moment, w którym wróci po pracy do mieszkania i okaże się, że wszystkie jego działania zawiodły. Patrzenie na kalendarz, grzebanie w ziemi palcem, by poznać stopień wilgotności, czy wreszcie stosowanie urządzeń do pomiarów poszły na marne! Do tego dochodzą godziny przesiedziane na grupach miłośników roślin, by odnaleźć sekret podlewania idealnego. To właśnie ono ma zapewnić roślinom perfekcyjny wzrost, a nam piękną zieleń. Czy można uchronić się przed konsekwencjami nieprawidłowej pielęgnacji? A może da się w ogóle uniknąć tej czynności?


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Jak zastąpić podlewanie zielonej ściany w Szczecinie i Rzeszowie?

Rosliny deszcz

Najczęściej proponowanym rozwiązaniem od producentów są systemy nawadniające. Wiele modułów do tworzenia roślinnych kompozycji ma gotowe miejsca w konstrukcji, które pozwalają na bezpieczne przeprowadzenie instalacji. Jej zadaniem jest zautomatyzowanie procesu nawadniania, w którym człowiek nie bierze udziału lub uczestniczy w nim z minimalnym nakładem czasu i pracy.

Swego rodzaju lifehackiem w świecie hodowli roślin w kontekście podlewania jest uprawa metodą hydroponiczną. Polega ona na wzroście kwiatów bez gleby. Korzenie roślin zanurzone są przez cały czas w wodzie… z dodatkami. Trzeba wówczas zastosować odpowiednie nawozy, które wzbogacą wodę o niezbędne dla kwiatów składniki. Standardowo występują one w glebie, a skoro jej nie używamy – należy je dostarczyć samodzielnie.

Najprostszym sposobem, który pomijany jest w rozważaniach właścicieli zielonych ścian ze Szczecina i Rzeszowa, to instalacja złożona z kwiatów sztucznych. Rośliny tego typu nie wymagają podlewania i nawożenia. Obecnie potrafią też oddać wiele wizualnej satysfakcji. Współczesne rośliny sztuczne sprawdzonych marek to świetna estetyka i dokładność wykonania, która niemal w 100% odzwierciedla to, co widzimy w naturze. Jeśli więc nie bawi nas pielęgnacja roślin, będzie to dla nas najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

System automatycznego nawadniania – czy to zadziała?

Nawadnianie roslin wertykalnych

Opinie na ten temat są różne. W teorii, jeśli system jest regularnie serwisowany i przeglądany, powinien nam służyć, ale… Obecnie stosowane automatyki nie uwzględniają zmian środowiskowych jak np. suche powietrze przy zimowym ogrzewaniu. W zasadzie przy każdej takiej przemianie należałoby zadzwonić do serwisanta, by zmienił ustawienia systemu.

Trudno tu także o indywidualne podejście do roślin. Jeśli chcemy, by naszą zieloną ścianę w Szczecinie zdobiły różnorodne gatunki (o zróżnicowanych wymaganiach), możemy mieć z tym problem. Automatyczne systemy nawadniania dość dobrze radzą sobie, gdy kompozycja składa się z roślin o w miarę podobnych potrzebach – wody, światła, wilgotności powietrza.

Czasem przeszkodą w stosowaniu automatycznego systemu nawadniania jest konstrukcja modułów, w których rosną rośliny. Najczęściej spotkać można rozwiązania, w których woda do ziemi dostaje się od górnego systemu, a potem dzięki grawitacji spływa do niższych warstw. Lekka gleba i niezbyt rozbudowany system korzeniowy może doprowadzić do sytuacji, w której ciecz spływa szybko do kondygnacji na dole. Przez to rośliny z górnego poziomu dostają niewystarczającą ilość wody.

Jednak uważać powinni właściciele mieszkań, w których króluje twarda woda. Doskonale wiemy, jak szybko potrafią przy niej zatkać się odpływy pralki. Obserwujemy także płaty kamienia w czajnikach. Te same osady będą występować na rurkach automatycznego systemu nawadniania. Ich prześwit (średnica rurki) jest niewielki i szybko może się okazać, że woda nie będzie miała jak przepływać przez system do poszczególnych roślin.

Hydroponika dla zielonej ściany w Szczecinie?

Hydroponika

W odniesieniu do problemów, które mogą wystąpić z system automatycznego nawadniania, hydroponika wygląda na wyjątkowo prostym rozwiązaniem, kiedy zależy nam na żywych egzemplarzach. Przecież to wystarczy do wody dolać nawozu i po kłopocie! Czy tak to wygląda?

Zasadniczo, tak. Jakie są jednak szczegóły? Potrzebujemy zupełnie innego systemu do wzrostu roślin. Tradycyjne, dostosowane do uprawy glebowej nie sprawdzą się, ponieważ nie są szczelne na tyle, by utrzymać w sobie wodę. Gotowych rozwiązań na rynku jest mało. Dosłownie, można je policzyć na palcach jednej ręki. Możemy jednak sami pokusić się o stworzenie donic do uprawy hydroponicznej.

Drugi aspekt to już samo nawożenie. Trzeba tu aptekarskiej precyzji i wiedzy, w jakim okresie rośliny potrzebują wsparcia oraz jaki rodzaj odżywki powinien zostać w danym momencie podany. Jest to zupełnie odmienny sposób uprawy i nawet doświadczeni pasjonaci hodowli kwiatów doniczkowych mogą mieć z nim na początku problemy. Uzbrojenie się w wiedzę jest tu niezbędne.

Plantia zielona ściana – Szczecin otwiera się na przyszłość!

Bez względu na to, czy myślimy o roślinnej ozdobie w Krakowie, Lublinie, czy Szczecinie, zielona ściana może upiększać naszą przestrzeń, a my możemy skutecznie uniknąć jej podlewania. Wystarczy tylko zwrócić się ku najnowszym technologiom i otworzyć się na ich dokonania. Pozwoli nam to posiadać to, na czym nam najbardziej zależy – bez obowiązków.

Plantia to polska marka, która specjalizuje się w tworzeniu roślinnych ozdób z materiałów syntetycznych. Dokonania jej projektantów umożliwiły uzyskanie dekoracji, które przypominają naturalne w aż 99%. Takie wyniki są oczywiście imponujące, jednocześnie wpływają na fakt, iż posiadanie zielonej ściany w Szczecinie, czy w Łodzi nabiera teraz nowego znaczenia.

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!