Zielona ściana w mieszkaniu Kawaii!

artykuł

Zielona ściana w mieszkaniu Kawaii!

Czy pamiętasz, jak w dzieciństwie smakowało się landrynki? Różnokolorowe, owalne cukierki osładzały codzienność. Szczególnie podczas wizyty u dziadka, czy babci, kiedy to potajemnie, niemal konspiracyjnie dzielili się nimi w kuchni, gdy rodzice nie patrzyli. Beztroskie dzieciństwo i różnobarwność to kwintesencja landrynek. Były także inspiracjami do powstania stylu wnętrzarskiego Kawaii, co w Japonii oznacza: milusi, słodki, czarujący, sympatyczny. Poznaj nowoczesny sposób urządzania wnętrz razem z nami. Może i Ty zaprosisz do mieszkania zieloną ścianę i urocze Kawaii.


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Co to jest styl Kawaii? Po polsku o japońskim trendzie

Styl ten narodził się w latach 70. ubiegłego stulecia. Japończycy poczuli wówczas, że mają dość perfekcji, w której zostali wychowani. Kawaii było wyrazem ich buntu i objęło nie tylko wnętrza, ale i cały styl życia. Japończycy chcieli postawić się w opozycji do sumienności i dokładności. Zaczęli więc nie przejmować się plamą na koszulce, dziurą w skarpetce i trochę wrócić… do dzieciństwa.

W dzieciństwie najlepszą ucieczką były m.in. kreskówki, czy bajki Disney’a. Barwne, kolorowe z karykaturalną wizją proporcji ciała kotków czy piesków. Postaci w japońskich bajkach wydają też bardzo charakterystyczne, nieco piskliwe odgłosy. Tego ostatniego nie da się przenieść do wystroju wnętrz, postawiono więc na wizualne efekty prosto z kreskówek.

Styl Kawaii – wnętrza

Wnętrza Kawaii są bardzo przytulne i ciepłe. Ich ekstrawagancja czasem jednak przypomina stylizację ogromnego sklepu z cukierkami. Dużo pastelowych kolorów łączy się z pluszem, przysadzistymi pufami i pluszakami oraz okrągłymi, obłymi kształtami. Niektórym takie wnętrze może wydać się infantylne niczym pokój 5-latki. Inni dostrzegają w nim radość, słońce i prawdziwą pogodę ducha oraz wolność w wyrażaniu siebie.

Kawaii – co zrobić, by Twoje mieszkanie stało się buntem przeciw perfekcji?

Japońskie Kawaii, choć z założenia jest buntem, przez wiele lat przeszło wiele transformacji. Dzisiaj w większości magazynów arnżacyjnych odnajdziemy bardziej stonowane wersje tego stylu. Są jednak pewne prawidła, które sprawiają, że nie sposób go pomylić z innymi sposobami na projektowanie mieszkań. Dziewczęca świeżość przeplata się tu z kobiecą prowokacją. Jak nie kochać tego stylu!

  • Kolory Kawaii

Barwy pastelowe to znak charakterystyczny. Wszystko ze względu na fakt, iż nie używamy tylko jednej. Ma być kolorowo, jak w bajce. Nie bójmy się więc połączyć pudrowego różu z delikatnym błękitem oraz słodką pistacją. A to tylko ściany, może meble. Tkaniny, obrazki, poduszki – tu wszystko aż krzyczy kolorami. Już od wejścia mamy widzieć, że wnętrze jest frywolne i wesołe! Już od wejścia mamy widzieć w kolorach słodkie żelki i landrynki!

  • Urocze dodatki

W dodatkach jest tutaj siła. Mogą być tak samo urocze i pastelowe jak meble, czy ściany albo dla kontrastu – reprezentować to, co konkretne i monochromatyczne. W stylu tym świetnie odnajdą się więc zarówno minimalistyczne grafiki, jak i pastelowe plakaty bez obramowania. Idealnym skontrastowaniem będzie też zielona ściana w mieszkaniu, która dodatkowo stworzy wrażenie trójwymiarowości, głębi i ilości. Dodatków w Kawaii nigdy za mało!

  • Niepowtarzalne meble

Styl Kawaii w kontekście mebli to duże fotele i kanapy z pikowaniami. Każdy możliwy kant jest tutaj zaokrąglony – tak, by sofa lub krzesło były jak najbardziej obłe i wypukłe. Mają kojarzyć się bowiem z niczym nieograniczonym komfortem. Już od patrzenia mamy mieć wrażenie, że gdy usiądziemy na fotelu, poczujemy się jak podczas leżenia na chmurce. To wszystko oblekają delikatne tkaniny, niezwykle miłe w dotyku. Wszystko to, dla jak najlepszych doznań.

Stylowa gejsza, czy nastoletnia gadżeciara?

Warto wiedzieć, że w stylu Kawaii wyodrębnia się obecnie dwa nurty. Pierwszy jest buntowniczy i frywolny. Bardziej pasuje do dziewcząt, kojarzy się bowiem z wybrykami nastolatek. Znajdziemy tam właśnie puchate kotki, pieski o wielkich nosach czy Pokemony. Wysublimowane i eleganckie panie zdecydują się najpewniej na styl gejszy, w którym królują drzewka bonsai, czy kwiaty kwitnących wiśni. Można odnieść wrażenie, że druga wersja reprezentuje bardziej minimalistyczne podejście, gdy pierwsza aż kipi maksymalizmem!

Kawaii – zielona ściana w mieszkaniu

A jak w tym wszystkim miałaby odnaleźć się zielona ściana? W mieszkaniu przepełnionym Kawaii jest miejsce dla wielu dekoracji. Muszą one jednak wkomponować się w pozornie nieprzemyślaną przestrzeń. Założenia Kawaii są bowiem bardzo konkretne. I choć styl z założenia miał być buntem, to przyzwyczajenia są silniejsze – zasad się tutaj przestrzega.

Jaka powinna być zielona ściana w mieszkaniu Kawaii?

Tu warto postawić na liście w kolorach niezwykle delikatnych, nieco zimnych, pastelowych. Świetnie odnajdą się też kropkowane begonie, czy odmiany z lekko żółtymi wariegacjami. Co więcej, najlepiej będą pasować też różnobarwne kwiaty. Storczyki w kilku kolorach? Ależ to będzie genialne! Do tego kwitnąca gwiazda betlejemska, fiołki, aglaonema pink star i syngonium robusta. Ale zaraz! Jak to wszystko połączyć?

Rośliny te mają niezwykle zróżnicowane wymagania środowiskowe. W przyrodzie raczej nie dałyby rady przeżyć obok siebie. Współcześnie można jednak podejść do tego tematu inaczej. W nieco bardziej nowoczesny sposób. To właśnie on pozwala na to, by cieszyć się z nawet najbardziej szalonych pomysłów na urządzenie przestrzeni.

Plantia – zielona ściana w mieszkaniu!

Elastyczne rozwiązania wymagają równie giętkich narzędzi. Właśnie takimi są zielone ściany do mieszkań Plantia! Profesjonalni projektanci każdego dnia dbają o to, by pomysły klientów mogły się ziścić. W odkrywaniu kreatywności pomaga na pewno wprost nieskończona ilość wariantów i ich połączeń ze względu na materiał, który został użyty do produkcji dekoracji.

Tworzywa sztuczne przeżywają obecnie swój renesans. Ich wykorzystanie wokół nas rośnie z każdym rokiem, ponieważ technika ich obróbki staje się coraz doskonalsza. Pozwala to na ich barwienie na dowolnie wybrane kolory, czy perfekcyjne odzwierciedlenie faktury liści roślin. To dzięki temu zielone ściany do mieszkań Plantia są tak bliskie ideału.

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!