Kontrola ogrodu wertykalnego w Lublinie.

artykuł

Kontrola ogrodu wertykalnego w Lublinie.

Słowo „kontrola” kojarzy nam się najczęściej ze sprawdzaniem prędkości, z jaką poruszamy się po drogach samochodem. Policjanci proszą nas wówczas o prawo jazdy, dowód rejestracyjny i zaczynamy rozmowy na temat naszego zachowania na drodze. Nie jest to nic przyjemnego, nawet jeśli cała kontrola mundurowych była tylko działaniem prewencyjnym. Podobne czynności zapobiegawcze należą się żywym ogrodom wertykalnym. W Lublinie, Gdyni i w Rzeszowie – kwiatom należy się cykliczne testowanie. Czy jest sposób, by tego uniknąć?


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Po co sprawdzamy ogród wertykalny w Lublinie?

Jest wiele czynników, które kształtują zdrowy rozwój roślin w ogrodzie wertykalnym. W Lublinie, Krakowie i Krynicy Morskiej – będą takie same. Baczna obserwacja okazów może pomóc odnaleźć pierwsze zwiastuny chorób, szkodników, czy niedostosowania do warunków środowiskowych. Tego typu kontrola ogrodu wertykalnego w Lublinie pozwala nam zawczasu podjąć się środków zaradczych, które sprawią, że ściana będzie dalej żywa, a my zadowoleni z jej wyglądu.

Na co należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim powinniśmy skupić się na dokładnym oglądaniu liści. Pojawienie się na nich drobnych pajęczyn i kurzu (szczególnie przy regularnym oczyszczaniu roślin) może zwiastować wizytę przędziorka. Kuleczki waty to z kolei atak wełnowca. Suche końcówki liści będą zaś najpewniej wyznacznikiem suchego powietrza w mieszkaniu. Żółknące i brązowiejące rośliny to oznaka przelania. Czarne plamy to już choroba grzybowa. Składowych jest wiele i trzeba być specjalistą-pasjonatem, by orientować się w tym labiryncie znaczeń.

Suche powietrze

nawilzenie powietrza

Wiele pnączy i kwiatów zielonych, które są elementami ogrodu wertykalnego, pochodzi z rejonów, gdzie wysoka wilgotność powietrza to normalna sprawa. W naszych domach, szczególnie zimową porą, nie jesteśmy w stanie bez dodatkowego wspomagania uzyskać choćby zbliżonych wartości do tych, które występują w naturalnym środowisku roślin. Może to skutkować podsychaniem końcówek liści, a w skrajnych przypadkach – zasuszeniem całego okazu.

Ogród wertykalny i szkodniki

Ogród wertykalny jest idealną pożywką dla armii szkodników. Tarczniki, wełnowce, czy przędziorki tylko zacierają swoje odnóża, by rozpocząć ucztę na roślinach. Wiele szkodników możemy przynieść wraz z zakupami, część z nich przenosi się wraz z powietrzem. Wystarczy więc otworzyć okno, a nieproszeni goście pojawią się na naszej ścianie. Walka z nimi będzie trudna, szczególnie gdy inwazję dostrzeżemy zbyt późno. Niezbędne będą opryski i dokładne mycie każdego liścia z ogrodu wertykalnego. Czy takiej dekoracji chcieliśmy?

Przelanie ogrodu wertykalnego…

liscie oczyszczanie

Wydawać by się mogło, że przelanie tak ogromnej liczby roślin jest zadaniem trudnym. Tak naprawdę wystarczy źle wyregulowany system automatycznego nawadniania lub nasza nieznajomość potrzeb zielonych domowników. Często też wybrane pietra roślinnej dekoracji ulegają przelaniu. Nasz ogród wertykalny w Lublinie zaczyna wówczas żółknąć, następnie brązowieć, a na części liści mogą pojawić się plamy grzybowe. Jedyne słuszne postępowanie to wówczas przesadzenie wszystkich roślin do świeżego, suchego podłoża i… czekanie.

Czy trzeba to robić…?

zywy ogrod a plantia

Każdy dobry hodowca roślin powie, że tak, musimy doglądać naszego ogrodu wertykalnego w Lublinie. Biorąc pod uwagę takie nagromadzenie okazów zielonych w jednym miejscu, trzeba to robić jeszcze dokładniej i częściej niż w przypadku pojedynczych egzemplarzy, uprawianych w oddzielnych doniczkach na parapecie. Istnieją jednak ogrody wertykalne, przy których nic nie musisz robić…

Plantia ogród

Produkowane przez polską firmę Plantia ogrody wertykalne nie wymagają żadnej obsługi. Koniec przeglądania liści i gleby w poszukiwaniu szkodników, czy chorób! Okazy zawsze wyglądają zdrowo i pięknie. Postaw na ogrody wertykalne Plantia, które hipnotyzują swoim urokiem. Wszystko to dzięki innowacyjnej technologii obróbki materiałów syntetycznych, która pozwala na stworzenie roślin idealnych – specjalnie dla Ciebie!

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!