Jak prosty może być montaż zielonej ściany?

artykuł

Jak prosty może być montaż zielonej ściany?

Osoby, które zainteresowane są posiadaniem własnej zielonej ściany, montaż uważają za jedną z trudniejszych kwestii. Żywe konstrukcje trzeba bowiem dokładnie przemyśleć pod kątem nośności ścian, czy instalacji wodnych i elektrycznych, które miałyby się znaleźć w ich pobliżu. Myślimy o tym wszystkim i już oczami wyobraźni widzimy kucie ścian, problemy z doprowadzeniem rur kanalizacyjnych i całe te dni spędzone z ekipą remontową w domu. Tego wszystkiego można jednak uniknąć. Czytając ten tekst, dowiesz się jak!


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Montaż zielonych ścian z żywych roślin

To faktycznie prawdziwy temat rzeka. Trzeba tu uwzględnić wiele technicznych czynników. Przede wszystkim skupiamy się wówczas na masie zielonej kompozycji oraz jej potrzebach w kontekście dostępu do wody (i odpływów kanalizacyjnych) oraz do prądu. Dlaczego to wszystko jest aż tak istotne?

  • Ile to wszystko waży?

Montaż zielonej ściany z żywych roślin zaczynamy od rozważań o udźwigu naszych murów. Wszystko przez dość dużą wagę kompozycji po podlaniu. Wówczas 1 m2 zielonego dzieła potrafi ważyć aż 25 kilogramów! Ściany kartonowo-gipsowe od razu odpadają jako nośniki takich ciężarów. Pozostałe rodzaje murów mogą bez dodatkowych wzmocnień utrzymać kompozycję, lecz zależy to od jej finalnej wielkości. Jeśli roślinne dzieło ma zajmować dużą powierzchnię, powinniśmy dokładnie podliczyć, czy ściana utrzyma nasz pomysł. (Więcej o: technicznych parametrach zielonych ścian i murów)

  • Potrzebne gniazdka elektryczne!

Kolejnym czynnikiem, który warto uwzględnić przy montażu zielonej ściany z żywych roślin, są gniazdka elektryczne. Ale zaraz, zaraz! Dlaczego? Musimy liczyć się z tym, że nasze rośliny będą zimową porą potrzebować doświetlania LED-ami. W niektórych pomieszczeniach nawet przez cały rok będziemy zmuszeni włączać lampy, by kwiaty mogły się rozwijać. Dodatkowo możemy się wspomagać systemem nawadniania. Oba urządzenia będą potrzebowały energii elektrycznej, by sprawnie działać i wspierać nas w uprawie.

  • Rury wodno-kanalizacyjne

Jest to wprawdzie opcjonalne rozważanie, ale warto je przemyśleć. Kiedy decydujemy się na dużą kompozycję (powyżej 2-3 m2) jej podlewanie będzie utrudnione. Systemy automatycznego nawadniania mogą nam w tym skutecznie pomóc. Do wyboru mamy wówczas 2 rodzaje instalacji: z obiegiem wewnętrznym i zewnętrznym. Pierwsza opcja to samodzielne dolewanie wody do zbiornika, z którego system pobiera ją do podlewania roślin. Drugie rozwiązanie obejmuje pełną wygodę. Tak, jak pralka sama pobiera i odprowadza wodę, tak i system nawadniania może robić to bez naszego udziału.

Naturalne zielone ściany – montaż jest wyzwaniem

Jak widać z powyższego, faktycznie przy naturalnych zielonych ścianach, montaż może stać się ogromnym wyzwaniem; a co najmniej przyczynkiem do gruntownego remontu. Trzeba wówczas wziąć pod uwagę wiele parametrów, by przez kilka lat nie zastanawiać się i nie martwić, czy uwzględniliśmy wszystko. W końcu posiadanie roślinnej dekoracji ma być dla nas przyjemnością. Czy można sobie na nią pozwolić bez tych początkowych rozważań?

Zielone ściany na wymiar – specjalnie dla Ciebie!

Możesz cieszyć się estetyką roślin i pełnym dopasowaniem do Twoich potrzeb. Etap rozważań i uginania się pod potrzeby kwiatów można pominąć, od razu wskakując na wyższy poziom – czerpania wspaniałych doznań wizualnych z posiadania zielonych ścian.

  • Na wymiar, który odpowiada Twoim upodobaniom.
  • W miejscu, które według Ciebie jest idealne.
  • W przestrzeni, w którą wpasuje się z łatwością!

Twoje zielone ściany – firma Plantia!

Zielona sciana

Zielone ściany firmy Plantia to pełna wygoda, dostosowana do Twoich potrzeb. Wystarczy wybrać modele, które najbardziej Ci się podobają, a projektanci dopasują liczbę modułów do wielkości, którą ma przyjąć kompozycja. Co więcej, możesz postawić na nietypowe kształty – koła, elipsy, heksagony, czy litery. Wszystko zostanie docięte tak, by pasowało do Twojej wizji zielonej dekoracji. Zaskoczy Cię, jak szeroki jest wachlarz dostępnych możliwości.

Jak wygląda montaż zielonych ścian Plantia?

Do Ciebie kurierem przyjeżdżają gotowe, precyzyjnie docięte moduły. Ich łączenie opiera się na systemie click-clack, gdzie w otwór jednego panelu wkładamy sztyft z drugiego. Gdy usłyszymy „klik!”, wiemy, że moduły zostały trwale połączone. Tak zmontowaną zieloną ścianę umieszczamy na dowolnym murze. Konstrukcja jest na tyle lekka (max. 5 kg/1 m2), że udźwignie ją każdy rodzaj ściany. Wystarczy parę kołków, na których zawiśnie zielona ściana Plantia – i voilà!

  • Montaż zielonej ściany na trytytki

Czy zieloną ścianę można montować z użyciem trytytki? Oczywiście! Jest to szczególnie przydatne, gdy chcemy umieścić dekorację na balustradzie balkonowej i schodowej, ogrodzeniu, przenośnym i stabilnym parkanie, czy na drabinkach ściennych do roślin. Wówczas wystarczy skorzystać z konstrukcji spodniej modułów, która przypomina kratkę. Do górnej jej części przyłapujemy trytytkę i łączymy ją z instalacją pionową, do której ma przylegać. Mocno zaciskamy ze sobą konstrukcje w kilku miejscach. Pamiętajmy, by przyciąć niepotrzebne końcówki trytytek, by całość wyglądała estetycznie.

Podsumowanie

Montaż zielonej ściany może być naprawdę prosty. Wystarczy skorzystać z fachowych rozwiązań, dzięki którym samodzielnie założysz dekorację w swoim domu lub ogrodzie. Wybierz sztuczne zielone ściany Plantia już dziś, by za parę chwil być zadowolonym z najlepszej decyzji, jaką możesz podjąć!

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!