Mobilny ogród wertykalny jest lepszy niż ten na ścianie.

artykuł

Mobilny ogród wertykalny jest lepszy niż ten na ścianie.

Zastanawiasz się czasem, co jest lepsze?

- Siedzenie w domu czy wyjazd w góry?
- Leżenie na plaży czy chodzenie brzegiem morza?
- Mobilny ogród wertykalny czy ten na ścianie?

Takich zagadek może być nieskończenie wiele. My dziś chcemy zająć się tą ostatnią i może przekonać Cię do tezy postawionej w tytule tego tekstu. Czy faktycznie mobilny ogród wertykalny będzie lepszy?


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Mobilny ogród wertykalny – co to jest?

Mobilna ściana w salonie

Zacznijmy więc od kilku wyjaśnień. Czym właściwie jest mobilny ogród wertykalny? Jest to taki rodzaj przenośnej dekoracji, w której rośliny ustawione są w kilku pionowych rzędach, tworząc dzieło położone prostopadle do podłoża (niczym obraz). Od tradycyjnych ogrodów wertykalnych odróżnia ją mobilność, czyli brak stałego przytwierdzenia do ściany lub podłogi. Takie dzieło możemy dowolnie przenosić tam, gdzie akurat jest nam potrzebne.

Komu przyda się mobilny ogród wertykalny?

Taka forma dekoracji sprawdzi się w wielu przypadkach. Z pewnością pokochają ją osoby, które:

 • często się przeprowadzają,
 • lubią zmieniać wystrój wnętrza, np. w zależności od pory roku,
 • chcą cieszyć się roślinnym parawanem w różnych częściach domu i ogrodu,
 • nie lubią nudy,
 • chętnie wymieniają się dekoracjami ze znajomymi.

Osoby prywatne, które myślą o mobilnym ogrodzie wertykalnym dla własnych potrzeb, powinny zastanowić się przede wszystkim nad swoim trybem życia. Zwolennicy zmian o różnorodnym podłożu, wielbiciele akcji w swoim życiu oraz osoby, które lubią bawić się stylizacją wnętrza, prędzej odnajdą się z przenośną dekoracją. Dlaczego?

Ogród na ścianie – krótka charakterystyka

Na ścianie spotkamy się z trzema rodzajami ogrodu, który może być wykonany z roślin:

 1. sztucznych (np. Plantia),
 2. żywych,
 3. stabilizowanych.

Każdy z nich ma swoją indywidualną charakterystykę, którą najlepiej zobrazuje poniższa tabela.

Bez względu na rodzaj wybranej dekoracji, musimy liczyć się z jedną cechą wspólną wszystkich rozwiązań. Ogród na ścianie wymaga montażu na wkręty. Nie wystarczą magiczne taśmy czy rzepy do przyklejania, które w tym przypadku się nie sprawdzą. Taki sposób montażu sprawia, że przy jakiejkolwiek zmianie – na Twojej ścianie zostaną puste śruby (lub dziury po ich wykręceniu), które nie są ładne.

Nikomu przy tym nie będzie się chciało wyjmować wkrętów i zalepiać dziur szpachlą co miesiąc, gdy tylko zmieniamy stylizację. Właśnie z tego względu mobilny ogród wertykalny daje nam niespotykaną dotąd wolność.

Czy mobilny ogród wertykalny to pełna wolność?

Mobilna ściana w biurze

Po analizie tabeli z poprzedniego akapitu można dojść do wniosku, że nie każdy z wymienionych ogrodów wertykalnych jest mobilny w ten sam sposób. Czy faktycznie żywa wersja będzie taka łatwa do przeniesienia? Dekoracja o wysokości 2 metrów i szerokości 50 cm to przynajmniej 25 kg wagi do przesunięcia (przy założeniu, że jest obsadzona roślinami tylko z jednej strony). To ciężar, którego wiele osób nie powinno dźwigać!

Chociażby problemy z kręgosłupem mogą być wówczas pełną eliminacją mobilności ogrodu wertykalnego, o którą przecież nam chodziło. W opozycji do tego stoją dekoracje sztuczne Plantia, które są na tyle lekkie, by można było je z łatwością przesuwać, a przy tym zachowują stabilność. Taki mobilny ogród wertykalny możesz spokojnie zostawić na podwórku w wietrzny dzień i cieszyć się z ochrony przed słońcem.

A jeśli już o słońcu mowa… Mech chrobotek za nim nie przepada. Usycha, więdnie i staje się brązowy, gdy jest wystawiony na jego działanie. Podobnie rośliny, które na co dzień mieszkają we wnętrzu mieszkania, mogą doznać poparzeń, gdy postawimy je nagle w pełnym słońcu. Już tutaj mamy więc pewne ograniczenia. Na co jeszcze nie można narazić rośliny żywej i stabilizowanej?

 • Pełne słońce,
 • Wiatr,
 • Opady atmosferyczne,
 • Ochlapanie wodą/mydłami/detergentami,
 • Kontakt ze zwierzętami,
 • Dym papierosowy,
 • Położenie w pobliżu grzejników, kaloryferów i innych źródeł ciepła (minimalny odstęp: 1 m).

Mobilny ogród wertykalny Plantia daje Ci 100% wolności. Możesz go łatwo przenieść w wybrane miejsce. Nic sobie nie robi z pełnego słońca, dzięki zabezpieczeniom przeciw promieniowaniu UV. Opady atmosferyczne, czy wiatr nie są przeszkodą, by dekorację postawić na zewnątrz. Pozostałe wymienione wyżej punkty zazwyczaj także nie wpływają na jego wygląd. Możesz więc korzystać z niego tak, jak chcesz – tam, gdzie chcesz.

Lepszy ten na ścianie, czy mobilny ogród wertykalny?

Jak widać – wiele będzie zależało od rodzaju dekoracji. Decyzja o roślinach żywych skłania nas bardziej do myślenia o dziele statycznym, na stałe przytwierdzonym do ściany. Podobnie obrazy z mchu, ze względu na swoje wygórowane wymagania, powinny znajdować się w jednym, dobrym dla nich miejscu. Sztuczne mobilne ogrody wertykalne pozwalają Ci decydować. A swoje decyzje możesz zmieniać nawet kilka razy dziennie!

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!