Modułowy ogród wertykalny i… remont?!

artykuł

Modułowy ogród wertykalny i… remont?!

To jest dokładnie ten moment! Zapragnęliśmy w swoim domu ogrodu wertykalnego i już nic nie może cofnąć nas przed realizacją tego marzenia. Zaczynamy jednak pytać, czytać, dowiadywać się i edukować w tym zakresie – by nasza inwestycja miała zagwarantowany piękny wygląd na długie lata. Tu jest mowa o systemie nawadniania, tam o oświetleniu, na innym forum szeroko omawiany jest sposób zawieszenia modułowego ogrodu wertykalnego na ścianie.

Jak zsumować wszystkie te potrzeby roślinnej dekoracji, przed nami staje wizja przebudowy połowy salonu. Wszechobecny pył, kurz i wieczne marudzenie ekipy remontowej. A przecież pokój dzienny malowaliśmy zaledwie 2 lata temu! Czy instalacja modułowych systemów ogrodów wertykalnych zawsze jest przesłanką do remontu?!


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Modułowy ogród wertykalny zawieś na właściwej ścianie

Sciana

Każda konstrukcja wisząca potrzebuje stabilnej i trwałej podpory, na której będzie mogła polegać. Musimy więc zdawać sobie sprawę, że 1 m2 modułowego ogrodu wertykalnego (po podlaniu roślin) może ważyć aż 25 kilogramów! Dla takich parametrów potrzeba rzetelnej i dokładnej wiedzy o rodzaju oraz stanie posiadanych ścian, a także z zakresu technik montażu segmentowej dekoracji.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz wpis o roli ścian w posiadaniu ogrodu wertykalnego.

Nawadnianie ogrodu wertykalnego modułowego

Wielu ekspertów od projektowania ogrodów wertykalnych modułowych poleca system nawadniający, który pomoże nam w pielęgnacji dekoracji. Jest on szczególnie pomocny początkującym hodowcom. Będzie też dużym ułatwieniem dla doświadczonych, ponieważ ogród wertykalny podlewać ręcznie jest trudno. Czynność tę komplikują gęsto utkane liście oraz sama konstrukcja zielonego dzieła. Trudno jest z konewką przedrzeć się do warstwy gleby, w której znajdują się korzenie.

Decyzja o wyborze sposobu komputerowego nawadniania roślin nie jest prosta. Możemy postawić na obieg zamknięty, gdzie wodę nalewamy do specjalnego zbiornika. W określonym czasie system podlewa nią rośliny, a ewentualny nadmiar trafia z powrotem do pojemnika. Druga opcja to obieg otwarty, gdzie woda czerpana jest z doprowadzonych do ogrodu wertykalnego rur, a odprowadzana rurkami odpływowymi.

Już widać, że to drugie rozwiązanie wymaga szerzej zakrojonych przygotowań. Instalacja wodno-kanalizacyjna musi zostać doprowadzona wprost do ogrodu wertykalnego. Nadal jednak obie opcje potrzebują… prądu, który je zasili. Możliwe to będzie tylko wtedy, gdy nieopodal urokliwej dekoracji, znajduje się gniazdko elektryczne.

Ogród wertykalny – moduły doświetlające

Sufit ogrod wertykalny

We współczesnym budownictwie mieszkania bywają dość ciemne. Próbuje się to nadrobić dużymi oknami, ciągnącymi się aż od podłogi. Nie zmienia to jednak faktu, iż w miastach zagęszczenie budynków jest duże, przez co piętrzące się mieszkania zasłaniają sobie nawzajem dostęp do promieni słonecznych.

Rośliny w ogrodzie wertykalnym modułowym nie mają wówczas łatwego życia. Choć część z nich jest przystosowana do przetrwania w warunkach cienia i półcienia, ich wygląd może pozostawiać wiele do życzenia, gdy dostęp do słońca jest mały. Wiele aranżacji modułowych ogrodów wertykalnych zakłada przy tym, że system zostanie umieszczony w głębi pomieszczenia – z dala od okien. W takiej sytuacji rośliny potrzebują dla słońca zamiennika.

Sztuczne oświetlenie, zamontowane przy suficie, może zapewnić roślinom w ogrodzie wertykalnym światło, którego tak bardzo potrzebują. Pozwoli im to przeprowadzać fotosyntezę i rosnąć tak, jak stworzyła je do tego natura. Montaż lamp trzeba przy tym dokładnie rozważyć. Wkręty do sufitu w okolicach 1,5 m od dekoracji to jedno, ale poprowadzenie instalacji elektrycznej we właściwe dla roślin miejsce, to już drugie…

Modułowe systemy ogrodów wertykalnych i ich sterowanie

Sprawne podlewanie modułowych systemów ogrodów wertykalnych możliwe jest dzięki instalacji sterującej. To ona jest „mózgiem” wszystkich operacji. Stacja sterująca potrzebuje dla siebie miejsca – oczywiście w pobliżu ogrodu wertykalnego. Nie jest to jednak element, który chcemy widzieć w okolicach największej ozdoby w pokoju. Wprawdzie możemy zamontować ją po drugiej stronie ściany (w innym pomieszczeniu), przy tym potrzebna będzie konkretna ingerencja w konstrukt ściany.

Czy ja mam na to ochotę?

Nawadnianie, oświetlenie, sterowanie i samo instalowanie modułowego ogrodu wertykalnego to skomplikowane kwestie. Nie dziwi tu więc fakt, iż hodowcy często decydują się na gotowe systemy od firm zewnętrznych. Wciąż jednak potrzebują przeprowadzić szereg akcji, by montaż instalacji roślinnej doszedł do skutku. Dodatkowe udogodnienia dla roślin to więcej czasu, finansów i nerwów, poświęconych na ich instalację. Czy musimy tego chcieć w naszym życiu?

Plantia – modułowy ogród wertykalny? Bez trudu!

Wnetrze sztuczny ogrod Plantia

Zdecydowanie nie! Posiadanie modułowego ogrodu wertykalnego może być proste i przyjemne. Sam kontakt z fachowcami możemy zaś ograniczyć do czasu potrzebnego na założenia kilku kołków na ścianie. Wybór modułowego ogrodu wertykalnego Plantia sprawi, że Twoje życie stanie się komfortowe i pełne urokliwej zieleni! Do jego instalacji potrzeba tylko kilku kołków o niewielkim udźwigu (1 m2 dekoracji to max. 5 kg). Modułowy ogród wertykalny pozwala zaś na szybkie i dokładne wykonanie montażu. Kilka minut – i gotowe!

 

Sprawdź już dziś, ile marka Plantia może Ci zaproponować w kwestii ogrodów wertykalnych. Dowiedz się więcej o korzyściach posiadania dekoracji od polskiej marki:

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!