Plantia ogród wertykalny – konstrukcja, montaż i technologia.

artykuł

Plantia ogród wertykalny – konstrukcja, montaż i technologia.

Pamiętasz, jak w dzieciństwie rozkręcało się zegarki rodziców lub budziki, by zobaczyć, jak one właściwie działają? Samo zdjęcie tylnej części obudowy zajmowało długie minuty, ale świat zębatek, maleńkich śrubek i mechanizmów, który się wówczas otwierał, był wręcz hipnotyzująco piękny. Godzinami można było wpatrywać się w niewielkie elementy, które razem tworzyły złożoną całość i sprawiały, że wskazówki radośnie brzmiały „tik-tak-tik-tak”…


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Ogród wertykalny – system Plantia

Plantia to polski producent ogrodów wertykalnych, wykonanych z materiałów syntetycznych. Specjaliści skupili się na wytworzeniu zielonych dekoracji, które jednocześnie cieszą nasz wzrok i sprawiają, że ich posiadanie wiąże się tylko z relaksem. Dlaczego? System ogrodu wertykalnego Plantia pozbawia nas konieczności podlewania, przycinania i nawożenia roślin. Nie zwabia insektów oraz innych szkodników, więc wszelkie ewentualne zagwozdki, które dotyczą żywych kwiatów – nas nie dotyczą. Ogromnym ułatwieniem jest także system montażu takiej syntetycznej dekoracji, o czym za chwilę.

System ogrodów wertykalnych żywych

Na początku warto orientować się, z czym wiąże się posiadanie żywego ogrodu wertykalnego. Systemy te mogą opierać się na uprawie substratowej lub hydroponicznej. Pierwsza opcja to hodowla z użyciem gleby. Wówczas korzenie roślin trzymane są w ziemi, tak jak w tradycyjnej uprawie doniczkowej, którą znamy z babcinych parapetów. Z kolei hydroponika to wzrost rośliny tylko w wodzie, bez gleby. Taki system ogrodów wertykalnych to dodatkowy wysiłek. Musimy roślinom zapewnić dodatkowe minerały, które zazwyczaj odnajdują w glebie.

Żywe ogrody wertykalne – technologia

Żywe ogrody wertykalne

W zależności od tego, jaki rodzaj uprawy wybierzemy, na taką technologię ogrodu wertykalnego żywego możemy się pokusić. Najczęściej wyróżniamy 3 instalacje główne, w których możemy hodować rośliny w pionie. Są to:

  • System panelowy,
  • System kontenerowy,
  • System kieszeniowy.

Panele pozwalają na hodowlę zarówno substratową, jak i hydroponiczną ogrodów wertykalnych. Technologia kieszeniowa zarezerwowana jest dla upraw z użyciem gleby. Wersje kontenerowe również przyjęło się najczęściej wykonywać na podstawie hodowli substratowej.

Tu znajduje się Poradnik, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości odnośnie do zielonych ścian! Kliknij!

Naturalne ogrody wertykalne – konstrukcja na ścianie

Bez względu na to, jaki system naturalnego ogrodu wertykalnego wybierzemy, konstrukcja i przygotowanie ściany na tę dekorację to kluczowe elementy. Dlaczego jest to tak ważne? Szczegółowo rozwijamy to w artykule: Czy panel roślinny może zniszczyć ścianę? Na ten moment należy mieć świadomość, że mur powinien być odpowiednio zabezpieczony, zanim żywe rośliny pojawią się gromadą w jego pobliżu.

Konstrukcja ogrodu wertykalnego Plantia

Schemat konstrukcji plantia

Zanim zaczniesz więc sprawdzać, czy Twoja ściana udźwignie konstrukcję ogrodu wertykalnego z roślin żywych, dowiedz się, co wyróżnia instalacje Plantia. Do ich montażu będziesz potrzebować jedynie wkrętów, dedykowanych do Twoich ścianek działowych, murów, czy elewacji. Samo złożenie dekoracji odbywa się bowiem szybko i łatwo niczym układanie puzzli.

Konstrukcja ogrodu wertykalnego Plantia składa się zawsze z gotowych paneli o wymiarach 50 cm x 50 cm. W zależności od Twoich potrzeb maty te mogą zostać przycięte do pożądanej wielkości. Wszystkie panele łączą się ze sobą w bardzo prosty sposób, na zasadzie click-clack. Z tyłu pięknej maty zobaczyć można gęsto utkaną siatkę, a na jej rogach odnajdziemy wpusty i otwory, które pozwalają na łatwy montaż.

Siatka ogrodu wertykalnego Plantia umożliwia zawieszenie kompozycji na zwykłych wkrętach lub hakach wedle własnego pomysłu. Wpusty i otwory zielonej konstrukcji pozwalają na dokładne łączenie elementów dekoracji, by całość była gęsta i zwarta. Taki sposób montażu pozwala także do gotowego ogrodu wertykalnego dołączyć interesujące dodatki (np. lampki), które do siateczkowej podstawy dołączymy drucikiem lub trytytką.

Zewnętrzną stronę konstrukcji ogrodu wertykalnego zdobią drobne listki lub źdźbła traw, które są gęsto utkane na siatce. Do takiej bazowej maty dołączane są większe rośliny i kwiaty, które stworzą finalny kształt trójwymiarowej kompozycji. Prosty system łączenia paneli pozwala także na dodanie ciekawej ramy, która podkreśla charakter dzieł o mniejszych wymiarach.

Jaki system wertykalnych ogrodów wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie należy do łatwych. Musimy się zastanowić, na czym nam bardziej zależy – na naturalnym wyglądzie, czy prostej konstrukcji… Ale zaraz! Nie wspomnieliśmy, że systemy ogrodów wertykalnych Plantia zostały opracowane tak, by odzwierciedlać przyrodę w 99%. Projektanci przez wiele tygodni analizowali wygląd żywych roślin, by jak najwierniej odwzorować gęsty pokrój; kształt, fakturę i strukturę liści oraz barwy. Takie podejście pozwoliło stworzyć ogrody wertykalne, które świetnie wyglądają, a zarazem są łatwe w montażu.

Ogród wertykalny – konstrukcja przystępna dla każdego

Skoro już wiemy, że konstrukcja ogrodu wertykalnego jest łatwa, a urokliwy wygląd również jest zaletą systemu roślin syntetycznych, czy jest coś jeszcze, co powinniśmy wiedzieć przed zakupem? Kto powinien się na niego zdecydować? Każdy, kto ceni sobie swój wolny czas, komfort, wygodę i elastyczność systemu sztucznych ogrodów wertykalnych. To dzięki nim spokojnie wyjedziesz na wakacje i w pełni zrelaksujesz się po pracy. Zadbaj o swój komfort teraz i wybierz Plantię!

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!