Najsłynniejsze zielone elewacje na świecie.

artykuł

Najsłynniejsze zielone elewacje na świecie.

Urządzanie przestrzeni z użyciem materiałów naturalnych, w tym roślin to część nurtu projektowania, określanego mianem Biophilic Design. Zakłada on także maksymalizację komfortu osób, które korzystają z obiektów budowlanych. Sprawia to, że architekci coraz częściej ujmują w swoich pracach niezwykle ciekawe formacje roślinne, nawet na zewnętrznych ścianach budynków, tworząc zielone elewacje.

 

Mediolańskie zielone elewacje

Bosco Verticale zielone fasady

 

Bosco Verticale to chyba najczęściej przedstawiani architektoniczni reprezentanci ruchu Biophilic Design. Dwa apartamentowce pokryte są niemal w całości drzewami, krzewami i pnączami. Stefano Boeri Architetti zaprojektował budynki, które zdobi ponad 900 różnych roślin! Dzięki jego staraniom od 2014 roku możemy podziwiać piękne Bosco Verticale, które w miejskiej dżungli zastępują ponad 20 tys. m2 lasu. Jest to pierwszy projekt tego typu. Bosco Verticale znajduje się w dzielnicy Porta Nuova w Mediolanie.

Zielona ściana na elewacji Nanjing Vertical Forest

Kolejny projekt włoskiego architekta Stefano Boeri Architetti, który jest jednocześnie jego pierwszym dziełem w Azji. W swym założeniu przypomina mediolańską koncepcję: dwie wieże z lasem roślin w pionie. Projektant po raz kolejny udowodnił, że urbanizacja miejska może być realizowana w pełnej zgodzie z naturą. Chińskie wieżowce zostały wzbogacone o 600 dużych drzew, 200 średnich okazów oraz 2500 krzewów i innych małych roślin. Pozwoliło to na pokrycie 4500 m2 zielonych elewacji.

Zielone fasady Guizhou Mountain Forest Hotel

Jednym z pierwszych kurortów hotelowych, który może poszczycić się na swojej elewacji zieloną ścianą, jest Guizhou Mountain Forest Hotel. Budowlę również zaprojektował słynny Stefano Boeri Architetti. Cały budynek został nie tylko obsadzony drzewami, ale również wpasowany w otaczające go środowisko. Jego poszczególne elementy wkomponowane są w brzeg góry w gminie wiejskiej XIniy. Projekt miał udowodnić, że można wpisać budowlę w naturalny teren, starając się jak najmniej wpływać na degradację środowiska.

Ogromne chińskie zielone elewacje

Jak dotąd największym projektem biura Stefano Boeri Architetti jest chińskie zielone miasto.
Liuzhou Forest City zostało zbudowane w 2020 roku. Nowe miasto dla ponad 30 tysięcy mieszkańców niemal w całości pokryte jest zielonymi elewacjami. To pierwsze na świecie miasteczko, które zostało od samego początku zaprojektowane tak, aby produkowało więcej tlenu, niż potrzebuje oraz niemal w całości absorbowało toksyny i nadmiar dwutlenku węgla z powietrza.

Pierwsze zielone fasady na świecie

Obecnie najpopularniejsze są projekty włoskiego architekta i urbanisty, jednak, jakie wertykalne budowle były na świecie pierwszymi? Zielone fasady zastosowano już 600 lat przed naszą erą! Zamówił je Nabuchodonozor II, by podarować je swojej żonie. Słynne na cały świat ogrody Semiramidy to prawdopodobnie pierwszy budynek, który wykorzystał połączenie elewacji z zielonymi roślinami. Drzewa i krzewy już wtedy nawadniane były automatycznymi systemami wodnymi.

Zielone fasady przyszłości

Zielona fasada

Architekci dostrzegają potrzebę zwiększenia ilości zieleni w miastach. Prowadzą więc wzmożone prace nad tym, by uwzględniać je w swoich projektach. Niedługo może im to umożliwić rodzaj betonu ekologicznego, który opracowała i opatentowała Grupa Technologii Strukturalnych na Politechnice Katalońskiej w Barcelonie. Materiał ma nie tylko zalety konstrukcyjne, jest także dobrym środowiskiem dla wzrostu mchów, mikro-alg, porostów i grzybów. Ma być powszechnie stosowany w krajach śródziemnomorskich do wykonywania zielonych fasad.

Zielone elewacje Plantia

W dziedzinie obróbki materiałów syntetycznych świetne osiągnięcia ma polska firma Plantia. Wykorzystuje ona tworzywa w inny sposób. Jest to baza do wyrobu profesjonalnych zielonych elewacji ze sztucznych roślin. Dokładność wytwarzania oraz niezwykle precyzyjne projekty pozwoliły osiągnąć wspaniałe efekty. Zielone fasady z traw i kwiatów syntetycznych są często nieodróżnialne od naturalnych oryginałów. Są świetnym rozwiązaniem w już istniejących nieruchomościach, w których nie ma możliwości wygospodarowania przestrzeni pod żywe rośliny.

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!