Ściana kwiatów w mieszkaniu - czy znasz wszystkie jej rodzaje?

artykuł

Ściana kwiatów w mieszkaniu - czy znasz wszystkie jej rodzaje?

Czy w ścianie kwiatów może być coś skomplikowanego lub nieprzewidywalnego? Wydawać by się mogło, że wszystko jest przejrzyste i nie trzeba do tego ekspertów. Przekonaj się zatem, ile wiesz o ścianach kwiatów w mieszkaniach!


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Ściana kwiatów – jak to podzielić?

Rodzajów ścian kwiatowych jest tak naprawdę bez liku. Wielość ta zależy w zasadzie od kryterium, które przyjmiemy. To ono warunkuje, z jaką kompozycją mamy do czynienia oraz, gdzie się ona znajduje. Wreszcie, dużo zależy od samego posiadacza zielonego dzieła, które bardzo często jest efektem pracy wyobraźni. Uniwersalność formy sprawia, że ściana kwiatów w mieszkaniu może przyjmować różne postaci i dalej świetnie pasować do otaczającej ją przestrzeni. Daje to więc cały szereg rodzajów zielonych dekoracji.

Miejsce na ścianę kwiatów

Ściana kwiatów w łazience

Pierwszy podział wynika z miejsca, w którym będzie się znajdować ściana kwiatów. Z założenia dzielimy to na 2 główne nurty. Ściany kwiatów w mieszkaniach (wewnętrzne) oraz ściany kwiatów na zewnątrz (na taras, balkon, loggię, elewację lub altankę ogrodową). Skąd wynika taka systematyzacja? Wszystko zależy od warunków dla roślin. Ściana kwiatów w mieszkaniu ma stałą wilgotność i temperaturę oraz mniejszy dostęp do światła. Wersja zewnętrzna to różnorodność aury i większy stopień nasłonecznienia. Jak widzimy, warunki grają tu kluczową rolę. W związku z tym dostrzeżemy podtypy:

 1. Ściana kwiatów w mieszkaniu:

  • w łazience – gdzie jest wysoka wilgotność, najczęściej niska temperatura i niewielki dostęp światła;
  • w kuchni – gdzie potrafi być bardzo gorąco i parno, a kilka godzin sucho i zimno;
  • w salonie – gdzie temperatura i wilgotność są stabilne, a w całym pomieszczeniu jest zazwyczaj dużo światła.
 2. Ściana kwiatów na zewnątrz:

  • na balkonie – gdzie jest duży wiatr, a rośliny możemy umieścić tylko w donicach,
  • na tarasie – gdzie wiatry bywają niewielkie, ale mamy dostęp do gleby,
  • przy elewacjach – mamy dostęp do ziemi oraz solidnej ściany, która może stanowić podporę dla ciężkich konstrukcji,
  • przy ogrodzeniach i altanach – mamy dostęp do gleby, jednak stelaże są raczej lekkie i wątłe w swej budowie.

Warunki środowiska dyktują, jakie rośliny będą mogły rozwijać się w danym miejscu. Musimy wówczas wziąć pod uwagę wilgotność powietrza, wskaźniki temperatury, dostęp do gleby oraz możliwości konstrukcyjne. Dlaczego to tak ważne? Dla przykładu: przyciężkie winorośle mogą nie sprawdzić się podczas obrastania delikatnej, ażurowej altanki. W kilka lat ich masa będzie tak duża, że ogrodowa budowa załamie się pod naporem ogromu gałęzi.

Ostatnim typem ściany kwiatów, które wyróżniamy ze względu na miejsce, są modele montowane na przenośnych panelach. Mogą to być parawany, które stosunkowo łatwo podnieść i przestawić do wybranego pomieszczenia. Zdarzają się także instalacje na kółkach, co szczególnie przydatne jest np. przy restauracyjnych ogródkach. Wówczas w ciągu dnia mogą znajdować się obok stolików, a wieczorami wracać do wnętrza lokalu.

Ściana kwiatów w mieszkaniu i rodzaj roślin

Rodzaj roślin

 

Ważnym wyróżnikiem jest rodzaj roślin zastosowanych w ścianie kwiatów. W mieszkaniu mamy do dyspozycji następujące opcje:

 • rośliny doniczkowe,
 • sukulenty,
 • mech chrobotek (stabilizowany),
 • trawy,
 • zioła,
 • rośliny sztuczne.

Tu także wytworzy się dodatkowy rodzaj ściany kwiatów, a będzie to zastosowanie roślin w obrębie tego samego gatunku lub ich miksowanie. Nie każda konfiguracja jest tu jednak możliwa. Rośliny sztuczne dadzą się połączyć ze wszystkim. Z kolei sukulenty z ziołami jadalnymi nie mają szans. Połączenia międzygatunkowe są możliwe tylko wtedy, gdy rośliny mają bardzo zbliżone potrzeby środowiskowe oraz pielęgnacyjne. Efekt bioróżnorodności osiągniemy, wybierając okazy podobne pod tym kątem, np. obstawiając tropikalną roślinność. Wówczas odnajdziemy w mieszkaniu palmę, fikusy, asparagusa pierzastego, zanokcicę gniazdową, czy flebodium złociste.

Sztuczna ściana kwiatów w mieszkaniu a żywa

Żywa ściana roślin

Wiele osób powie, że to najbardziej podstawowy podział. Nasza ściana kwiatów w mieszkaniu może być wykonana z roślin sztucznych lub żyjących. Różni ich bardzo wiele, a przede wszystkim fakt, że tworzywa syntetyczne mogą być dowolnie łączone i umieszczane w obojętnie jakich miejscach. Różnią się wówczas i systemy montażu. Sztuczna ściana kwiatów to tak naprawdę liściasta mata zielona, do której mocowane są bardziej okazałe rośliny. Żyjące okazy potrzebują zaś systemów, w których będzie mogła się zmieścić sadzonka oraz jej korzenie – hodowane w glebie lub w wodzie.

Ściana kwiatów w mieszkaniu – różnorodność formy

Jest to najwspanialszy, bo praktycznie nieograniczony podział. Ściany kwiatów w mieszkaniu mogą tworzyć ogromne zielone dywany od sufitu aż po podłogę. Odnajdziemy w nich również formy zamknięte w kolorowych ramach, zwane zielonymi obrazami. Mogą to być różnorodne kształty, np. heksagony. Ogrom jest także propozycji, w których rośliny tworzą napis, np. imiona domowników. Ściana kwiatów może być elementem większej kompozycji, gdy jest połączona z dedykowanym oświetleniem LED. Ile pomysłów, tyle wersji – ale Ty zdecyduj się na najlepszą!

Plantia – ściana kwiatów w mieszkaniu gotowa!

W życiu możesz mieć ochotę na różne rzeczy. Ważna jest przy tym możliwość wyboru, którą daje Ci marka Plantia. Ściany kwiatów do mieszkań producenta wykonane są z materiałów syntetycznych. Pozwala Ci to:

 • umieścić je w dowolnym miejscu,
 • łączyć ze sobą gatunki,
 • wycinać najróżniejsze kształty i konstelacje artystyczne,
 • nie przejmować się warunkami otoczenia,
 • cieszyć się z pięknego efektu na długi czas!

Więcej na temat ogrodów pionowych dowiesz się z artykułu, który znajduje się pod poniższym linkiem:
https://www.plantia.pl/article/ogrod-pionowy-poradnik-dla-zielonych-394

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!