Ogród pionowy – poradnik dla zielonych!

artykuł

Ogród pionowy – poradnik dla zielonych!

Pierwsza lekcja języka obcego. Ogromna tablica, tłoczna klasa i groźnie wyglądający nauczyciel. Wykładowca ciągle zdaje się wykrzykiwać setki słów, a żadnego nie jesteśmy w stanie zrozumieć. Może poza pierwszym „hello”. To chyba jakiś rodzaj przywitania? – Zdajemy się myśleć. Próbujemy nadążyć za ciągiem kolejnych zdarzeń. O! Wszyscy otwierają podręcznik, to chyba u mnie też powinno się zdarzyć… Taki scenariusz spotkał niejednego z nas i nie jest to nic dziwnego. Każdy kiedyś był początkujący, również w tematach aranżacji wnętrz. Z poniższym poradnikiem dowiesz się wszystkiego, co powinno się wiedzieć pionowych ogrodach.

 

Pionowy ogród – co to jest?

Zgodnie z nazwą jest to taka formacja roślinna, w której kwiaty ułożone są pionowo. Pozwalają na to specjalne konstrukcje, które mocuje się do barierek, ścianek mobilnych lub murów. Rośliny w pionowych ogrodach ułożone są tak, aby równomiernie porastały powierzchnię, do której są przytwierdzone. Pozwala to na wykształcenie efektu trójwymiarowej dekoracji, której kształt determinują liście, łodygi, gałęzie, czy kwiaty.

Jak zrobić pionowy ogród?

Żywy ogród wertykalny

Istnieje kilka metod realizacji pionowej kompozycji. Wykorzystuje się w tym celu, m.in.:

  • filcowe płachty z kieszeniami, do których wsadzane są rośliny,
  • skrzynie ogrodowe przymocowane do pionowego stelaża,
  • konstrukcje z doniczek, nachylonych pod kątem ostrym względem podłoża,
  • przecięte na pół butelki, których denka służą za doniczki, przytwierdzone do ściany za pomocą żyłki lub haków.

Pomysły na wykonanie pionowego ogrodu zależą przede wszystkim od miejsca, w którym ma on powstać i panujących tam warunków.

Pionowy ogród na balkonie

Rośliny na balkonie nie mają łatwego życia. Palące słońce, niska wilgotność oraz dużo wiatru. Są to warunki, które przetrwają tylko najsilniejsi o mocnych i rozbudowanych systemach korzeniowych. Konstrukcje balkonowe dla pionowych ogrodów muszą być wytrzymałe, dość ciężkie i solidnie przymocowane do barierki, elewacji lub podłogi. Względy bezpieczeństwa nakazują rozwagę, stąd kompozycja powinna być odpowiednio zabezpieczona.

Pionowy ogród w domu

Ogród pionowy

Na ogród pionowy w domu przypada więcej możliwości, zarówno pod kątem konstrukcyjnym, jak i doboru roślin. Najczęściej aranżacje w mieszkaniach są bardziej różnorodne. Do wyboru mamy także wiele opcji montażu oraz ułatwień dla pielęgnacji, takich jak np. automatyczne systemy nawadniania. Rozwój ogrodu pionowego w domu zależy głównie od nasłonecznienia pomieszczenia, w którym się znajduje. Ten parametr determinuje szybkość wzrostu roślin i ich dobre samopoczucie.

Ogród pionowy w mieszkaniu – warunki

Zanim wybierzemy, jakie rośliny znajdą się w naszym ogrodzie pionowym w domu, musimy wiedzieć, jakimi dysponujemy warunkami. Wspomniane oświetlenie to jeden z nich. Drugim jest średnia wilgotność powietrza oraz temperatura. Te trzy składniki pozwolą nam przeprowadzić wstępną selekcję roślin, jakie sprawdzą się w naszym domu. Ogród pionowy będzie pięknie się rozrastał tylko wtedy, gdy uwzględnimy powyższe pomiary w wyborze gatunków kwiatów.

Pionowe ogrody – formy

Ustawienie roślin w pionie sprawia, że możemy tworzyć ciekawe formacje o różnorodnych kształtach i kolorach. To jak tworzenie kwiatowej rabatki, ale na ścianie. Możemy wykorzystać naturalne wgłębienia tworzone przez ścianki działowe, wygospodarować przestrzeń od podłogi aż po sufit lub ułożyć rośliny w formę obrazu. Niektóre przedsiębiorstwa wykorzystują pionowe ogrody jako tło dla nazwy swojej firmy lub układają okazy na kształt swojego logo. Ile ludzi – tyle pomysłów!

Pionowe ogrody – jak zrobić obraz?

Technika tworzenia obrazów z roślin nieco różni się od kompozycji, która pokrywa całą ścianę. Dzieła te najczęściej są obramowane i dość niewielkie, co sprawia, że zastosowane są inne pomysły na ich realizację. Mogą to być skrzynie, zasypane ziemią, do których wsadza się rośliny, a następnie ustawia w pionie. Wykorzystać tu można także małe słoiczki, z których kwiaty będą czerpać wodę. Zmienia to styl uprawy, na tzw. hydroponikę. System ten pozwala na hodowlę w samej wodzie, bez użycia ziemi.

Dlaczego pionowe ogrody wertykalne są popularne?

Ludzi urzeka przede wszystkim ich wygląd. Choć wszędzie idea jest ta sama, każdy pionowy ogród wygląda zupełnie inaczej. Dowolność formowania kształtów, a także różnorodność zastosowanych gatunków sprawiają, że kompozycje są unikalne i niepowtarzalne. Co więcej, rośliny pasują praktycznie do każdego wnętrza. Bez względu na to, czy wolisz hipisowskie boho, wakacyjne Hampton, czy tradycyjny kolonializm – wszędzie znajdziesz coś dla siebie.

Ogrody pionowe – pielęgnacja  

Wszystko, co żyje, wymaga opieki i troski. Nie inaczej jest z ogrodami pionowymi. Nie wystarczy tu wybrać preferowanej opcji i być z siebie zadowolonym. Rośliny wymagają podlewania, czasem nawilżania powietrza, sezonowego przycinania oraz przecierania liści z kurzu. W niektórych tych czynnościach mogą nas wyręczyć nowoczesne technologie. Nie możemy jednak uznać, iż żywe ogrody pionowe są bezobsługowe. Chyba że…

Sztuczny ogród pionowy

Ogród wertykalny z roślin sztucznych

Roślinne konstelacje wcale nie muszą składać się z roślin żywych. Piękne kompozycje z powodzeniem można stworzyć ze sztucznych odpowiedników. Wybierając właściwego producenta, mamy nawet szansę pomylić roślinę z tworzywa z naturalnym oryginałem. Proces technologiczny obróbki materiałów syntetycznych jest coraz bardziej doskonały, dlatego sztuczne ogrody pionowe zyskują na popularności. Przemawia za nimi podstawowy fakt: rośliny z tworzywa radzą sobie same. Możemy je zostawić na czas urlopu, a nawet całe lato, a po powrocie – wciąż będą wyglądały fantastycznie.

Ogród pionowy Plantia

Polska marka specjalizuje się w produkcji roślin z materiałów syntetycznych. Na liście artykułów Plantia odnajdziemy zarówno ogrody pionowe, jak i trawy ozdobne w donicach (które świetnie pasują na tarasy) czy zielone obrazy na ścianę. Rośliny Plantia można dowolnie łączyć pod kątem kolorów, wielkości i finalnych kompozycji, co pozwala stworzyć niepowtarzalne dzieło w swoim domu.

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!