Ogrody wertykalne w Krakowie jak w Toskanii!

artykuł

Ogrody wertykalne w Krakowie jak w Toskanii!

Toskania to miejsce, które może kojarzyć się z ponadczasowym pięknem, beztroską i wspaniałym smakiem śródziemnomorskich dań i trunków. To jej uroki przyciągają tu co roku ponad 22 miliony turystów. Czego tam szukają? Kosztują delikatnego wina Chianti, podziwiają majestatyczną architekturę, próbują makaronów, pizzy, czy lazanii w tej oryginalnej odsłonie. Zachwycają się także lekkością życia Włochów, dla których popularne „dolce vita” zdaje się obowiązywać w każdej minucie ich dnia codziennego.


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Atrakcje Toskanii, które nie są oczywiste

Toskania- zieleń

Wymienione we wstępie wrażenia to najbardziej typowy obraz Toskanii, przedstawiany nad wyraz często. My zaś lubimy spojrzeć na to, jak prezentuje się roślinność. Kraje południa dają tę wspaniałą możliwość odkrywania roślin w ich najpiękniejszym stadium. To właśnie w tej szerokości geograficznej stosunek ilości słońca do dostępnej wody jest perfekcyjny, co sprawia, że oglądamy nad wyraz urokliwe okazy.

Wydaje się, że tutaj nic nie trzeba robić, by bazylia dawała ogromne liście, przypominające sałatę. Mamy wrażenie, że dbanie o rośliny, ma tu zupełnie inny, praktycznie znikomy wymiar. Wystarczy postawić doniczkę z sadzonką na balkonie, a okaz już sam sobie poradzi. W kilka chwil przybierze monstrualne rozmiary i zacznie zwisać z barierki, tworząc fenomenalny ogród wertykalny.

W Krakowie to nie takie proste…

Jednak po powrocie z wakacji przychodzi czas, by kontynuować swoją rzeczywistość. W Polsce nie jest proste posiadać taki ogród wertykalny. Kraków, Przemyśl, Kotlina Kłodzka, czy Bieszczady – to punkty, które w naszym kraju wysunięte są najbardziej na Południe. Jednak jest to już ta część globu, która nie ma aż tyle światła słonecznego. Hodowla roślin jest u nas wymagająca – nie tylko chęci, ale również ogromnej wiedzy.

Ogród wertykalny w Krakowie – Stacja Wisła

Ściana z ziół

Miasto Kraków we współpracy z Frankfurtem podjęło się próby zorganizowania takiej zielonej dekoracji w 2021 roku. Ogród Społeczny Stacja Wisła powstał do hodowli ziół. Dlaczego we współpracy z Frankfurtem? Zioła, które wchodzą w skład ogrodu wertykalnego w Krakowie, to istotne składniki sosu frankfurckiego. Zielony dip tworzy 7 ziołowych roślin: trybula, ogórecznik lekarski, szczypiorek, natka pietruszki, krwiściąg mniejszy, szczaw zwyczajny i rzeżucha.

Kompozycję, stworzoną na część 30-lecia partnerstwa obu miast, wypełniają donice podłużne zawieszone na metalowych ramach konstrukcyjnych. W skrzyniach znajduje się ziemia, w której zasadzono zioła. Ogród wertykalny w Krakowie jest więc instalacją ściśle sezonową, którą co roku będzie trzeba sadzić na nowo. Czy możemy jednak stworzyć własne dzieło, które będzie cieszyć oko, niczym zwisające pnącza w słonecznej Toskanii tak samo bez wysiłku, jak u Włochów?

Kraków – ogrody wertykalne w domach

Nie trzeba sadzić, pielęgnować i odżywiać, by być posiadaczem ogrodu wertykalnego w Krakowie, Szczecinie, a nawet w Kędzierzynie-Koźlu. Przy tym wszystkim możemy zyskać estetykę rodem z Toskanii. Rośliny piękne – w pełnym rozkwicie, z dużymi, błyszczącymi liśćmi, z owocami i różnobarwnymi kwiatami. W słowach kilku: możemy w swoim domu mieć przyrodę w jej najpiękniejszej wersji. Jak tego dokonać?

Plantia – Ogrody wertykalne w Krakowie, Warszawie i Gdańsku

Zielona sciana

Wystarczy wybrać interesujące nas modele producenta ogrodów wertykalnych – Plantia. Firma realizuje najróżniejsze wizje zainteresowanych, oddając w ich ręce produkt praktycznie doskonały. Bez podlewania, bez przycinania, czy odżywiania – zyskasz zieloną dekorację, której wszyscy Ci pozazdroszczą. Złożona zaś będzie ze wszystkich roślin, które Ty uważasz za najpiękniejsze.

Nie trzeba tu przejmować się brakiem wystarczającej ilości słońca w Poznaniu i Krakowie. Ogrody wertykalne polskiego producenta są niewrażliwe na czynniki środowiskowe. Co to oznacza?

  • Kochają cień.
  • Uwielbiają słońce.
  • Lubują się w wietrze.
  • Przepadają za zimą, wiosną, latem i jesienią.

Uniwersalność i wytrzymałość to drugie imiona ogrodów wertykalnych Plantia, które zawróciły w głowie niejednemu! Wybierz swoją wersję i zanurz się w niesamowitych wrażeniach, które daje posiadanie własnej roślinnej dekoracji…

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!